جایگزین ایرانی داروی ضدسالك ارائه شد

خط رند ۹۱۲: از طرف رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر، ژل موضعی سیناآمفولیش بعنوان جایگزین داروهای خارجی برای درمان بیماری سالك ارائه شد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، دكتر محمد مهدی گویا، رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر، درقالب نامه ای به معاونت های بهداشت دانشگاه ها، ژل موضعی سیناآمفولیش را بعنوان جایگزین داروهای خارجی برای درمان بیماری سالك پیشنهاد كرد. با عنایت به شرایط تحریم و مشكلات واردات بعضی از مواد دارویی، ابلاغ جایگزینی این نانودارو به جای داروهای خارجی می تواند مسیر درمان بیماران مبتلا به بیماری سالك را بسیار تسهیل كند.
ژل موضعی سیناآمفولیش مورد تأیید سازمان غذا و دارو بوده و بر طبق اظهارات دكتر محمد مهدی گویا استفاده از آن برای درمان موضعی سالك به همراه یكی از آنتیموان های پنج ظرفیتی و یا به تنهایی مورد تأیید است. در مواردی كه نیاز به انجام درمان سیستمیك نباشد، می توان جهت درمان موضعی ضایعات پوستی از ژل موضعی سیناآمفولیش هر ۱۲ ساعت برای مدت ۴ هفته استفاده نمود.
در بخشی از این نامه آمده است كه سفارش خرید ژل موضعی سیناآمفولیش داده شده و در آینده نزدیك در اختیار دانشگاه ها قرار خواهد گرفت.
در این فناوری، آمفوتریسینB درون لیپوزوم قرار داده شده و با استعمال موضعی، لیپوزوم حاوی دارو وارد پوست میگردد. این لیپوزوم ها درون پوست تجزیه شده و آمفوتریسینB رهاسازی میگردد.
آمفوتریسین B داروی ضد انگل و ضد قارچ مؤثری است كه برای درمان بیماری سالك به كار می رود. به سبب احداث سمیت كلیوی توسط این دارو، فرمولاسیون های نانویی می توانند برای دارورسانی هدفمند مورد استفاده قرار گیرند. ساختار لیپوزومی این دارو باعث شده تا از تأثیرات مخرب ماده سمی بر بدن كاسته شده و اثربخشی آن بهبود یابد.
این دارو توسط یك شركت دانش بنیان به تولید رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *