برای كالاهای مصرفی؛ برچسب نامرئی چند بار مصرف با نور تولید شد

به گزارش خط رند ۹۱۲ برچسب زدن بر روی محصولات برای آگاه شدن مشتری از خصوصیت های آن یكی از اصول بازاریابی است و پیشرفت فناوری تولید برچسب های چندبار مصرف نامرئی را با استفاده از نور ممكن كرده است.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از نیواطلس، محققان دانشگاه درسدن آلمان كه این برچسب ها را طراحی نموده اند، می گویند آنها شفاف و سیاه رنگ بوده و با استفاده از ورقه های پلاستیكی حاوی مولكول های فلورسنت تولید شده اند.
ضخامت این برچسب های نامرئی كمتر از ۵۰ میكرومتر بوده و بنابراین نازك تر از موی انسان هستند. مولكول های فلورسنت معمولا در تاریكی غیرفعال باقی می مانند. چونكه اكسیژن موجود در پلاستیك حاوی این ماده انرژی نوری آنها را جذب می كند. اما وقتی بخشی از این برچسب در معرض نور ماوراء بنفش قرار می گیرد، واكنش شیمیایی باعث حذف اكسیژن و روشن شدن برچسب می شود.
با استفاده از اشعه ماورا بنفش یا لیزر می توان تنها بخش هایی از یك برچسب نامرئی را مشاهده كرد و البته این روش نیاز به استفاده از برچسب های سنتی كاغذی یك مرتبه مصرف را هم از بین می برد. گفتنی است كه این برچسب ها تا ۴۰ بار قابل استفاده هستند و تولید هر متر مربع آنها كمتر از ۲ یورو هزینه در بر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *