اپلیكیشن های اندرویدی جاسوسی فیسبوك را می كردند؟

خط رند ۹۱۲: محققان و پژوهشگران امنیتی اخیرا دریافته و اعلام نموده اند كه خیلی از اپلیكیشن های موبایلی اندرویدی اطلاعات كاربران را برای فیسبوك ارسال كرده و تحویل آن می دادند.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، با عنایت به اهمیت روزافزون حفاظت از حریم خصوصی و اطلاعات شخصی كاربران در فضای مجازی، خیلی از شبكه های اجتماعی نظیر فیسبوك كه این مورد را زیر سوال برده و رعایت نكرده اند، از جانب نهادهای دولتی و مردمی بسیاری بسیار تحت فشار قرار گرفته اند به گونه ای كه خیل عظیمی از كاربران به نشانه اعتراض، صفحه كاربری خویش را در فیسبوك بستند و با انتقادات شدیدی آنرا ترك كردند.
حالا در تازه ترین گزارش های انتشار یافته در وب سایت the verge، خیلی از اپلیكیشن های اندرویدی محبوب و پرطرفدار نظیر Yelp و Duolingo، اطلاعات شخصی كاربران خویش را به شركت های دیگری همچون فیسبوك تحویل داده و ارسال كرده اند كه این امر در صورتیكه ثابت شود، باعث دردسر و گرفتاری های فراوانی برای این اپلیكیشن ها خواهد شد چراكه به وضوح نقض قوانین و مقررات مربوط به حفاظت از حریم خصوصی كاربران به حساب می آید.
همینطور در این گزارش ها از نام بعضی از اپلیكیشن های دیگر هم نام برده شده است كه همچون مهم ترین آنها می توان به برنامه معروف Indeed برای استخدام و كاریابی و همینطور اپلیكیشن دیگری تحت عنوان bible اشاره نمود.
به قول این محققان هنوز معلوم و معلوم نیست كه اپلیكیشن های مذكور به چه دلیلی اطلاعات كاربران را به فیسبوك تحویل داده اند ولی همانطور كه در اخبار قبلی مربوط به رسوایی بزرگ فیسبوك پارسال گفته شده بود، این غول تكنولوژی همینطور تلاش های زیادی برای به دست آوردن اطلاعات كاربران كرده بود به گونه ای كه با مؤسسه تحقیقاتی كمبریج آنالتیكا هم در این خصوص همكاری كرده بود و همین امر جنجال و سر و صداهای بسیاری را به وجود آورد.
ماه گذشته بود كه روزنامه وال استریت ژورنال هم اعلام نمود كه بعضی از توسعه دهندگان اپلیكیشن های مبتنی بر سیستم عامل اندروید و آی اواس، قوانین و مقررات مربوط به محافظت از حریم خصوصی كاربران را نقض كرده و زیر پا گذاشته اند چراكه به نظر می آید بعضی از اطلاعات شخصی كاربران همچون موقعیت جغرافیایی (لوكیشن) آنها در كنار سایر اطلاعات شخصی نظیر تصاویر و فیلم های رد و بدل شده را هم به سرقت برده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *