دستگاه رادیولوژی دیجیتال در كشور بومی سازی شد

به گزارش خط رند ۹۱۲ دستگاه رادیولوژی دیجیتال در چارچوب یك طرح ملی فناوری توسط محققان كشور تولید شد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علی رابط مجری طرح رادیولوژی دیجیتال درباره تولید این دستگاه بیان كرد: قسمت های مكانیكی ژنراتور و نرم افزار دستگاه رادیولوژی دیجیتال با تاكید بر دانش فنی متخصصان داخلی در كشور تولید شد.
وی اظهار داشت: ما برای تولید ژنراتور و نرم افزار دستگاه رادیولوژی دیجیتال در كشور مجوزهای لازم همچون مجوز استانداردهای ایمنی و الكتریكال را از وزارت بهداشت دریافت كردیم و تولید این محصول را به صورت نمونه اولیه اجرا كرده ایم.
رابط با اشاره به نمونه اولیه دستگاه رادیولوژی دیجیتال اظهار نمود: نمونه اولیه این دستگاه در یكی از بیمارستان های تهران در حال استفاده است و در گزارش های عرضه شده عملكرد آن مورد رضایت كاربران بوده است.
وی اضافه كرد: هم اكنون تلاش بر تولید صنعتی دستگاه رادیولوژی دیجیتال داریم تا به مراكز درمانی خصوصی و دولتی خدمات ارائه نماید.
مجری این طرح ملی درباره تفاوت این دستگاه با دستگاه های آنالوگ تصریح كرد: درگذشته تصاویر به صورت آنالوگ ثبت می شدند اما با استفاده از این دستگاه و این سیستم تصاویر به صورت دیجیتال تولید شده و در كامپیوتر ثبت می شود.
رابط با اشاره به اینكه ژنراتور و نرم افزار این دستگاه دیجیتال در كشور بومی سازی شده است اظهار داشت: تا قبل از این دستگاه های دیجیتال رادیولوژی گردآوری می شد و هر قطعه این دستگاه ها از یك برند تولید می شد اما توانستیم با استفاده از دانش داخلی تولید بخش مكانیكی ژنراتور و نرم افزار دستگاه رادیولوژی دیجیتال را در كشور تولید نماییم.
وی درباره میزان اشتغالزایی بوجود آمده از تولید این دستگاه اظهار داشت: هم اكنون درب خش تحقیق و توسعه این شركت دانش بنیان به صورت مستقیم بین ۱۰ تا ۱۵ نفر فعال می باشند و بعد از تولید انبوه و صنعتی این دستگاه جهت استفاده مراكز درمانی خصوصی و دولتی میزان نیروی انسانی جذب شده هم بیشتر خواهد شد.
مدیرعامل این شركت دانش بنیان درباره هدف از تولید این دستگاه بیان كرد: ما به علت پیشگیری از خروج ارز و كاهش هزینه ها با به كارگیری دانش فنی نمونه اولیه را تولید كردیم و در بازار عرضه كردیم و می خواهیم تا این دستگاه را برای سازمان ها و مراكز درمانی خصوصی و دولتی تولید مستمر داشته باشیم.
وی اظهار داشت: با اجرای این طرح ملی فناوری ما قادر به تأمین بازار هستیم و در صورت دریافت دریافت سفارش می توانیم این محصول را به تولید انبوه برسانیم.
رابط درباره صادرات این دستگاه دانش بنیان اظهار نمود: از آغاز تولید این دستگاه ما قصد صادرات این محصول را داشتیم و حالا هم در كشورهای منطقه كه خواستار كالای ایرانی هستند قصد صادرات داریم.
مجری این طرح ملی اضافه كرد: ما با تولید كالای داخلی قصد صرفه جویی ارزی داشتیم اما الان با عنایت به نوسان نرخ دلار تولید كنندگان داخلی را با مشكل مواجه كرده اند.
وی درباره دریافت پشتیبانی از مركز طرح های كلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار نمود: ما حمایت هایی را در چارچوب تسهیلات و برای رشد و توسعه فناوری و پیگیری جهت دریافت مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح در جهت تولید كالای داخلی داشته ایم اما با عنایت به مشكلات موجود برای تولید كنندگان و پیمانكاران نیاز به حمایت های دیگری همچون دریافت سفارشات برای تولیدات دانش بنیان است.
وی اظهار داشت: با عنایت به اینكه ما در زمینه تجهیزات تصویربرداری سابقه فعالیت طولانی مدت داریم و پس از واردات به مونتاژ قطعات در كشور و هم اكنون به تولید ژنراتور و نرم افزار دستگاه تصویربرداری دیجیتال رسیده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *