یك الگوی موفق فناوری- ۲؛ رتبه ۱۳ ایران در زیست فناوری، چشم انداز ۱۴۰۴ كشور در بیوتكنولوژی

خط رند ۹۱۲: حوزه زیست فناوری همچون بخش هایی است كه می تواند بازاری برابر با فروش نفت داشته باشد و محققان ایرانی در این حوزه با ثبت اختراعات و فعالیت در شركتهای دانش بنیان این حوزه خوش درخشیده اند.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از مهر، ایجاد «كمیته ملی زیست فناوری» بعنوان نهاد ملی مدیریت توسعه زیست فناوری در سال ۱۳۷۹ با عضویت دستگاه ها و نهادهای ذی ربط، نقطه آغاز ساماندهی نظام ملی زیست فناوری سپس انقلاب اسلامی بود.
این كمیته، سند ملی زیست فناوری را تدوین كرد كه در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۳ به تصویب هیئت دولت رسید. بر طبق این سند، با ایجاد شورای عالی زیست فناوری به منظور سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت ملی در حوزه های آموزش، پژوهش و تولید در زیست فناوری موافقت شد. گرچه این شورا در تیرماه ۱۳۸۶ به دنبال تصمیم دولت برای انحلال برخی از شوراهای عالی تعطیل شد اما با عنایت به اهمیت و اولویت راهبردی زیست فناوری برای كشور، «ستاد توسعه زیست فناوری» در خرداد ماه ۱۳۸۷ زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشكیل شد و شروع به كار كرد.
با گذشت نزدیك به سه دهه از فعالیت نهاد ملی توسعه زیست فناوری، ایران امروز به یكی از كشورهای مطرح در حوزه زیست فناوری تبدیل گشته است و از نظر تولید مقالات علمی این حوزه به رتبه ۱۳ جهان رسیده است.
بیشترین مجموع تعداد اختراعات ثبت شده به ترتیب به حوزه پزشكی و صنعت مربوط می شود. گرچه در گذشته، راهبرد زیست فناوری بیشتر به ایجاد و توسعه زیرساخت ها و تربیت نیروی انسانی معطوف بود، اما در امتداد تقویت اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان و كاهش وابستگی به نفت، تمركز بر تجاری سازی و صادرات محصولات مبتنی بر دانش زیست فناوری تغییر پیدا كرد، به شكلی كه برمبنای نقشه جامع علمی كشور و در افق چشم انداز سال ۱۴۰۴ ایران باید به سهم ۳ درصدی از بازار جهانی زیست فناوری برسد.
بر اساس اعلام معاونت علمی، دستیابی به این هدف به این معناست كه درآمد كشور از محل توسعه این فناوری، معادل فروش نفت خواهد بود.
تعداد كل شركت های دانش بنیان زیست فناوری تا اختتام تیرماه سال ۱۳۹۶ برابر با ۳۷۸ شركت بوده است.

تعداد شركت های دانش بنیان زیست فناوری در حوزه های مختلف ستاد توسعه زیست فناوری همین طور در سال ۱۳۹۴ با هدف ارتقای دانش و فناوری های زیستی به منظور كسب ثروت و رفاه عمومی، اولویت های زیست فناوری كشور حوزه سلامت عمومی را در چهار حوزه آنتی بادی های «مونوكلونال»، «میكروآران ای»، «ویروس های انكولیتیك» و «پروبیوتیك ها» تبیین كرد. پیگیری های صورت گرفته، منجر به تصویب این حوزه ها در شورای عالی فناوری های پیشرفته با عنوان طرح های ملی زیست فناوری شد.

دستاوردهای فناورانه ستاد توسعه زیست فناوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *