گزارش فناوری مهر؛ ۷ فناوری که به کمک ناشنوایان می آید، شنیدن صدا با پوست!

خط رند ۹۱۲: با پیشرفت تکنولوژی های جدید، مرزهای ناتوانی برای افراد کم توان و مبتلا به بیماری هایی مانند ناشنوایی شکسته شده است. هر روز فناوری هایی برای کمک به عادی شدن زندگی آنها عرضه می گردد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از دیجیتال ترند، با پیشرفت فناوری های مختلف، ابزارهای کمکی برای ناشنوایان فقط به سمعک های ساده محدود نمی گردد. محققان پروژه های تحقیقاتی مختلفی با هدف کمک به ناشنوایان انجام داده اند. از دست هوشمندی که محاورات را به زبان اشاره ترجمه می کند تا دستکش هوشمندی که زبان اشاره را به زبان گفتاری ترجمه می کند و سمعکی که می تواند امواج مغز را بخواند.
در همین راستا در زیر بعضی از پروژه های تحقیقاتی جالبی که در این اواخر برای کمک به افراد ناشنوا انجام شده را بررسی می کنیم:
پروژه ASLAN
آواز خواندن سرگرم کننده است اما اگر شنونده متوجه آن نشود، کار کمی مشکل و البته کسل کننده می گردد. در همین راستا طی سال های اخیر محققان در دانشگاه آنترپ بلژیک مشغول اجرای پروژه های رباتیک مختلف هستند. آنها با کمک پرینتر سه بعدی یک بازوی رباتیک ساخته اند که می تواند کلمات نوشته شده و اصوات را به زبان اشاره ترجمه کند. این دستگاه با استفاده از یک دوربین کلمات را تشخیص می دهد و با کمک حرکات دست حرف به حرف ترجمه می کند. البته این پروژه اکنون قابل اجرا نیست.

دوربین هایی که کلمات را ترجمه می کنند
یک ربات که کلمات را به زبان اشاره ترجمه می کند، بسیار جالب است اما برای انجام محاوره نیاز به فناوری است که بتواند زبان اشاره را به صوت یا متن و بالعکس تبدیل کند. درهمین راستا یک استارت اپ در آمریکا به نام Kin Trans دوربینی سه بعدی و میکروفونی همراه آن ساخته که تعیین می کنند چه چیزی گفته می گردد و سپس آن را به سرعت و با دقت برای طرف دیگر محاوره ترجمه می کند. به قول سازندگان، این سیستم می تواند هزاران واژه را به زبان اشاره بادقت ۹۸ درصد بشناسد. همینطور به چند زبان هم مسلط است.

دستکش هوشمند و ارزان زبان اشاره را ترجمه می کند
محققان دانشگاه سن دیگو کالیفرنیا یک دستکش هوشمند ارزان قیمت ابداع نموده اند که می تواند به صورت خودکار زبان اشاره آمریکایی را به متن دیجیتالی ترجمه کند که روی نمایشگر یا تلفن هوشمند ظاهر می گردد. جهت استفاده از دستکش، کاربر باید حروف را با زبان اشاره نشان دهد. این کلمات به علت واریانس در مقاومت الکتریکی شناسایی می شوند. اجزای این دستکش هوشمند با کمتر از ۱۰۰ دلار ساخته می شوند.

فناوری تبدیل صوت به متن
با توجه به پیشرفت هایی که در حوزه شناسایی کلمات شده، فناوری تبدیل کلمات به متن هر روز ارتقا می یابد. اما این فناوری همیشه برای شرایطی مناسب نمی باشد که چند نفر مشغول صحبت هستند. در همین راستا کارآفرینان هلندی یک تکنولوژی جدید به نام SpeakSee را در وب سایت ایندیگوگو عرضه کرده اند. این گجت با استفاده از میکروفون هایی که به لباس متصل می گردد و فناوری ارسال اشعه صدای هر فرد را از پس زمینه جدا و ایزوله می کند. در نتیجه محاوره را به یک متن نوشتاری تبدیل می کند که در آن حرف های افراد مختلف در رنگ هایی متمایز نشان داده می شوند. این متون در تبلت یا موبایل هوشمند نشان داده می شوند.

سمعکی با قابلیت خوانش امواج مغز
محققان دانشگاه مهندسی و علوم کاربردی کلمبیا مشغول ساخت یک سمعک جدید هستند که به کاربر خود در شرایطی مانند اتاق شلوغ کمک می نماید. این دستگاه با رصد امواج مغز کار می کند و سپس با استفاده از یک شبکه عمیق عصبی سخنانی را ردیابی می کند که شنونده روی آنها تمرکز می کند. این پروژه هنوز در مرحله تحقیقات است.

سمعک های خورشیدی
همانطور که نام این گجت نشان داده است این سمعک با نور خورشید کار می کند و عمر باتری های آن دو تا سه سال است. بهای این سمعک ها هم بسیار ارزانتر از نمونه های معمولی است.

شنیدن با استفاده از پوست
یک پروژه تحقیقاتی جدید در کالج پزشکی Baylor در تگزاس می خواهد به افراد ناشنوا کمک نماید با استفاده از پوست خود بشنوند. درهمین راستا دستگاهی تولید شده که با کمک موبایل کاربر، اصوات را جمع آوری و به ارتعاشات خاصی ترجمه می کند که کاربر روی پوست خود احساس می کند. محققان امیدوارند کاربر با گذشت زمان پردازش این اطلاعات را بیاموزد. البته این تحقیق هنوز ادامه دارد.