وزیر ارتباطات مطرح کرد چرا گوشیهای منتظر عرضه به بازار تعیین تکلیف نمی شوند؟

خط رند ۹۱۲: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می گویدبا خودم فکر کردم که چرا مدت هاست گوشیهای منتظر عرضه به بازار تعیین تکلیف نمی شوند؟
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – در توئیتی نوشته است: «در بازار چارسو جوانی با صدای بلند به من می اظهار داشت: در بعضی ادارات به ما می گویند، از ما مجوز برای مواد مخدر بخواه اما برای گوشی نه. کاری می نماییم که این بچه نتیجه شفاف سازی را بفهمد. با خودم فکر کردم که چرا مدت هاست گوشیهای منتظر عرضه به بازار تعیین تکلیف نمی شوند.»
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا وزیر ارتباطات سوم مردادماه از کوشش برای عرضه ۱۰۰ هزار گوشی توقیف شده به بازار تا آخر هفته اطلاع داده بود.
وی در پاسخ به چرایی آشفتگی ادامه دار بازار موبایل گفته بود که هنوز نه آن ۱۰۰ هزار گوشی که قرار بود به بازار عرضه گردد، عرضه شده و نه هنوز درباره ارز، تثبیتی رخ داده است؛ ازاین رو درباره گوشیهای موبایل هم تثبیتی محقق نشده است. این حرف درست و مطالبه ای است که باید پیگیری شود.
آذری جهرمی گفته بود که در هیات دولت در این خصوص با وزیر صنعت، معدن و تجارت صحبت کرده که این مورد مقداری تسریع شود و تلاش می کند که همین هفته حداقل مشکل عرضه ی این ۱۰۰ هزار گوشی حل شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به مشکل نرخ ارز بعنوان دیگر فاکتور اثرگذار در افزایش قیمت گوشی هم اظهار نمود: بخش دوم مربوط به تثبیت نرخ ارز است که رئیس جدید بانک مرکزی با سیاست هایی که دارد، سریع تر آرامش به بازار ارز برگردد و تثبیت شود، به شکلی بازار در کنترل قرار گیرد و شرایط مناسبی فراهم گردد.
قیمت گوشی در ماه های اخیر با افزایش نرخ ارز، روندی صعودی را در پیش گرفت و در حالیکه حتی زمان ارائه ارز دولتی به واردکنندگان گوشی هم شاهد افزایش قیمت گوشی بودیم، به نظر نمی رسد حتی عرضه گوشیهای توقیف شده هم کمکی به کاهش قیمت ها کند.
اما وزیر ارتباطات به تازگی هم با اشاره به حضور میدانی در بازار موبایل برای بررسی بالا رفتن قیمت گوشی تلفن اظهار کرده بود که دو دلیل برای بالا رفتن قیمت وجود دارد، یک بخش به علت بالا رفتن قیمت ارز است که اجتناب ناپذیر است، بخش دیگر به علت کمبود گوشی در بازار است.
وی گفته بود در بازار موبایل سه دسته مشکلات را بدست آوردیم؛ یک دلیل این است که واردکنندگانی که جنس را وارد می کردند با عنایت به مشکلی که برایشان پیش آمده، فرایند واردات را درست انجام نمی دهند که مقرر است وزارت صمت این فرایند را با دید بازتری اصلاح کند. بحث دوم این است که گوشی الان در گمرک موجود است اما کسانی که گوشی را آورده اند، طبق مقررات چون ارز غیرتخصیصی است، گمرک آن ها را ترخیص نمی کند که بانک مرکزی مقرر است مشکل آن ها را حل کند. علت سوم توقیف ۱۲۰ هزار گوشی وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی است که برای تعیین تکلیف آن ها با دادستان تهران مکاتبه کرده ام.
با این وجود به قول وزیر ارتباطات اگر این ۷۰۰ هزار گوشی آزاد شود، علت کمبود گوشی که سبب گرانی شده حل می گردد اما واقعیت است که قیمت گوشی به حالت قبل برنمی گردد چونکه ارز گران شده است.