اخاذی گوگل از اروپایی ها!

خط رند ۹۱۲: گوگل می خواهد از تولیدکنندگان موبایل در اروپا به علت نصب پیش فرض اپلیکیشن های اختصاصی خود نظیر پلی استور و گوگل کروم ۴۰ دلار به ازای هر دستگاه بگیرد.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، اخباری که اخیرا در فضای مجازی انتشار یافته بود از آن حکایت می کند که گوگل می خواهد از توسعه دهندگان اپلیکیشن های اندرویدی در اروپا جهت استفاده از فروشگاه اینترنتی پلی استور حق امتیاز دریافت کند. اما حالا بر مبنای اسنادی که در وب سایت the verge انتشار یافته است، می توان دریافت که تولیدکنندگان موبایل موظف خواهند بود برای قرار دادن فروشگاه اینترنتی گوگل پلی استور در گوشیهای اندرویدی در اتحادیه اروپا مبلغ ۴۰ دلار را بپردازند که در مجموع برای این شرکت های تولیدکننده مبلغ بسیار بالا و هنگفتی خواهد شد.

پس از آن که اتحادیه اروپا شرکت آمریکایی گوگل را تحت تاثیر فعالیت های انحصار گرایانه جریمه کرد، حالا این شرکت به نظر می آید که تصمیم جدیدی را در مورد رفتار و فعالیت در کشورهای اروپایی اتخاذ نموده است و اعلام نموده که می خواهد از این بعد از توسعه دهندگان اپلیکیشن های اندرویدی جهت استفاده از پلتفرم فروشگاه آنلاین و اینترنتی گوگل پلی استور حق امتیاز دریافت کند.

به نظر می رسد که این شرکت ها باید برای نصب مجموعه ای از برنامه های خدمات موبایلی گوگل که شامل فروشگاه اینترنتی و آنلاین گوگل پلی استور هم می شود، روی گوشیهای اندرویدی مبلغ ۴۰ دلار به ازای هر دستگاه گوشی را به گوگل تقدیم کنند که این هزینه با عنایت به کشور و نوع دستگاه قابل تغییر است و برای دستگاه های که از اولین روز از دومین ماه سال آینده ۲۰۱۹ میلادی (اول فوریه ۲۰۱۹) و پس از آن فعالسازی می شوند، اجرایی و اعمال خواهد شد.

بر اساس گزارش هایی که از جانب The Vergeبدست آمده است، گوگل جهت پوشش دهی هزینه های صدور مجوز به تولیدکنندگانی که قصد نصب اپلیکیشن های گوگل نظیر مرورگر گوگل کروم و فروشگاه پلی استور را دارند، قراردادهای مجزایی را عرضه می دهد که البته گوگل تابحال هیچ واکنشی به این خبر نشان نداده است.

چندماه پیش بود که گوگل تحت تاثیر فعالیت های انحصارگرایانه توسط کمیسیون اروپا جریمه شد و از آن پس قرار شد که نباید تولیدکنندگان موبایل را به نصب و قراردادن مرورگر گوگل کروم و سایر خدمات و اپلیکیشن های خود ملزم و مجبور کند.

به نظر می رسد که کشورهای اروپایی به سه دسته بندی تقسیم خواهند شد که در این میان، کشورهای انگلستان، سوئد، آلمان، نروژ و هلند باید بیشترین هزینه را بپردازند. از طرفی دیگر دستگاه هایی با تراکم پیکسلی بالاتر از ۵۰۰ پیکسل در هر اینچ صفحه نمایش هم باید برای دریافت مجوز از جانب گوگل ۴۰ دلار پرداخت کنند که این میزان برای گوشیهای با تراکم پیکسلی کمتر به ۲۰، ۱۰ و ۲.۵ دلار هم می رسد.

البته در این میان تولیدکنندگانی که مرورگر گوگل کروم و سایر اپلیکیشن ها را به صورت پیش فرض روی دستگاه های خود قرار نمی دهند، احیانا درآمد جستجو با استفاده از این مرورگر را از دست خواهند داد.

به گفته تحلیلگران و منتقدان فعال در حوزه فناوری، حکم کمیسیون اروپا و تصمیم جدید گوگل تنها هزینه ای اضافی و گزاف بر دوش کاربران و مصرف کنندگان نهایی تولید خواهد نمود و آنها را با پرداخت هزینه های مازاد مواجه می کند که در نهایت منجر به افزایش قیمت محصولات تکنولوژی و گوشیهای هوشمند خواهد شد.