در واحد علوم و تحقیقات؛ ابرخازن انعطاف پذیر با قابلیت خمش برای ذخیره سازی انرژی ساخته شد

خط رند ۹۱۲: محققان واحد علوم و تحقیقات موفق به طراحی و ساخت ابرخازن انعطاف پذیر با قابلیت خمش برای ذخیره سازی انرژی شدند.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از واحد علوم و تحقیقات، لیلا فکری اول محقق پسادکتری واحد علوم و تحقیقات با اشاره به اینکه اصطلاح «ابرخازن ها» برای دستگاه هایی گفته میگردد که تا بیشتر از ۱۰ برابر انرژی در واحد حجم را بعنوان یک خازن نگهداری کند و دارای قابلیت شارژ و تخلیه با سرعت بالا باشد، اضافه کرد: ابرخازن های کاغذی سبک تر و ارزان تر از انواع دیگر هستند.
وی اضافه کرد: در آینده نزدیک، برنامه های صنعتی و خانگی جهت استفاده از این نوع ابرخازن ها افزایش خواهد یافت و از این طریق هزینه های ذخیره سازی انرژی کاسته می شود.
به گفته این محقق، حالا ذخیره مقدار زیادی از انرژی بوسیله باتری های قابل شارژ بزرگ و سنگین تامین میگردد. ابرخازن ها می توانند این کار را انجام دهند، اما در یک قدم آنها ظرف چند دقیقه به جای ساعت ها شارژ سریع تری را نسبت به باتری های معمولی دارند و می توانند طول عمر بیشتری را در طول چرخه شارژ و دشارژ داشته باشند.
فکری اول عنوان کرد: ابرخازن های جدید حتی اگر تحت پیچش یا خمش قرار گیرند می توانند انرژی را به صورت موثر در خود ذخیره کنند.
این محقق اضافه کرد: ابرخازن ها در دستگاه های لیزر، پزشکی، نظامی، منابع تغذیه، سیستم های امنیتی و اطلاعاتی بعنوان ذخیره پشتیبان، مدارهای راه انداز ال ای دی های توان بالا، توربین های و شبکه های برق رسانی برای پایداری شبکه، درهای برقی در هنگام قطع شدن برق، سیستم های مولد برق از ترمز در ماشین های برقی جدید، تثبیت کننده ولتاژ و مدارهایی که نیاز به خازن هایی با زمان شارژ و دشارژ سریع دارند مورد استفاده قرار می گیرند.
فکری اول با اشاره به اینکه امیدوارم برنامه های تجاری و خانگی این ابرخازن ها بزودی افزایش و هزینه های ذخیره سازی انرژی کم شود، اشاره کرد: انرژی مهمترین چالش ما در آینده است. مهم می باشد دستگاهی را تولید نماییم که دارای چگالی و توان انرژی بالا باشد، اما با هزینه کم تولید شود و با محیط سازگار باشد و این چیزی است که تحقیق ما در مورد ابرخازن ها از آن الهام گرفته است.
پروژه «طراحی و ساخت ابرخازن انعطاف پذیر با قابلیت خمش برای ذخیره سازی انرژی» با حمایت صندوق پشتیبانی از پژوهشگران ریاست جمهوری در مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای واحد علوم و تحقیقات و با راهنمایی پروفسور محمود قرآن نویس صورت گرفته است.