هزاران سیم کارت مزاحم تبلیغاتی مسدود شد

خط رند ۹۱۲: بالغ بر ۸۰۰۰ سیم کارت مزاحم ارسال کننده پیامک تبلیغاتی در یک ماه گذشته مسدود شدند.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، موج پیامک های تبلیغاتی که زمانی گاه و بیگاه برای مشترکان ارسال می شد، با آگاهی آنها از نحوه غیرفعال کردن این پیامک ها فروکش کرد. البته سپس آن، این کسب وکارها بودند که راهی پیدا کردند تا هم چنان به ارسال پیامک های تبلیغاتی ادامه دادند و این راه، استفاده از سرشماره های شخصی بود. زمانی که برای مشترک پیامکی با شماره شخصی ارسال می شد اما وقتی پیامک مورد نظر را باز می کرد، با متنی تبلیغاتی مواجه می شد.
به همین دلیل، در حالیکه راه های مختلفی برای پیشگیری از ارسال پیامک ها وجود داشت، همچون استفاده از سامانه #۸۰۰* که برای ساماندهی پیامک های تبلیغاتی که بوسیله سامانه های ارسال پیام کوتاه و با سرشماره های مختلف برای مشترکان تلفن همراه ارسال می شد، ایجاد شد؛ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سامانه ۱۹۵ را هم برای ساماندهی پیامک های تبلیغاتی که با شماره های شخصی ارسال می شدند، راه اندازی نمود.
مسدود کردن سرشماره های شخصی بدون شکایت از جانب کاربران، بوسیله شناسایی رفتار سیم کارت هایی که تنها به ارسال پیامک های انبوه اقدام می کردند و استفاده های دیگری همچون تماس و پیامک نداشتند هم راه دیگری برای پیشگیری از ارسال پیامک های مزاحم با شماره های شخصی بود. بر این اساس، سازمان تنظیم مقررات ارتباطات از زمان مسدود کردن پیامک های مزاحم، تعداد خطوط شخصی قطع شده به سبب مزاحمت پیامکی را اعلام می کند.
بنابر آمار سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، تا تاریخ ۲۰ فروردین سال جاری، ۱۱۸ هزار و ۹۷۱ سیم کارت مسدود شده است. این در شرایطی است که تا اواسط اسفند سال گذشته، بالغ بر ۱۱۰ سیم کارت مزاحم مسدود شده بود. این مساله نشان داده است مطابق با آمار رگولاتوری، بررسی سیم کارت های مزاحم روند جدی تری به خود گرفته و مسدود کردن آنها شدت گرفته است.
البته بنظر می رسد سوژه سیم کارت های بی هویت هم بیشتر از پیش در حال پیگیری است. همانطور که اخیراً محسن حسن خانی -رئیس پلیس آگاهی ناجا- با اشاره به کاهش ۴۰ درصدی کلاهبرداری کارت به کارت با مسدود کردن بیشتر از ۳۰۰۰ خط تلفن همراه، اظهار کرده بود: «درصدد هستیم ۱۲ هزار خط دیگری که در این راستا فعالیت داشتند (سیم کارت های بی نام و نشان) را مسدود نماییم.»