درمان اضطراب با تنظیم روده!

به گزارش خط رند ۹۱۲ اضطراب یک نگرانی رایج در زمینه سلامت عمومی است که میلیون ها نفر را تحت تأثیر قرار داده است. یک مطالعه جدید نشان داده است علایم اضطراب امکان دارد با تنظیم ریزاندامگان همزیست روده بهبود یابد.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا و به نقل از تک تایمز، علایم اضطراب در بیماری های روانی و انواع اختلالات فیزیکی، بخصوص در بیماری های در رابطه با استرس، رایج است. علایم اضطراب امکان دارد شامل احساس عصبی، بیقراری شدید، احساس در معرض خطر بودن، وحشت، افزایش ضربان قلب و “نفس نفس زدن”(hyperventilation) باشد.
پژوهشگران در مطالعه اخیر به این نتیجه رسیده اند، افرادی که مبتلا به مشکلات روده ای گوارشی هستند هم دارای علائمی مانند عرق کردن، لرزش و احساس ضعف یا خستگی هستند که این علایم هم در موارد مضطرب بودن دیده می شود.

ارتباط بین روده و مغز
پیوند قوی بین سلامت روان و تنوع باکتری در روده وجود دارد. مطالعات پیشین نشان داده است که ریزاندامگان همزیست روده قادر به تنظیم عملکرد مغز از راه محور روده-مغز هستند. ریزاندامگان همزیست یک اصطلاح جمعی برای میکروارگانیسم هایی است که در داخل بدن انسان زندگی می کنند. ریزاندامگان همزیست یا ریزسازوارگان همزیست(Microbiome یا Microbiota ) به معنای کلی و فراگیر زیست بوم ریزاندامگان، همهٔ ژن ها و تودهٔ یاخته ای ریزاندامگان با در نظر نگرفتن سرده و گونه ی آنها، مستقر در یک بخش ویژه را گویند. ریزاندامگان همزیست، رابطهٔ همزیستی با جانور میزبان دارند. این به این مفهوم است که این ریزاندامگان هم می توانند همسفره (نوعی زندگی همزیستی که در آن یک همزیست سود می برد و طرف دیگر نه سود می برد و نه زیان می بیند) باشند، هم بیماری زا.
حالا پژوهشگران “مرکز بهداشت روان شانگهای دانشکده پزشکی دانشگاه شانگهای جیائو تونگ”(Shanghai Mental Health Center at the Shanghai Jiao Tong)، دو نوع مداخله که شامل استفاده از پروبیوتیک ها و روش های غیر پروبیوتیک است را برای تنظیم میکروب های موجود در ریزاندامگان همزیست روده عرضه کرده اند.
“بی بی یانگ”(Beibei Yang)، “جینبائو وی”(Jinbao Wei)، “پیجون جو”(Peijun Ju) و “جینگ هانگ چن”(Jinghong Chen) نویسندگان این مطالعه در پژوهش خود گفتند: ما طی این مطالعه دریافتیم که می توان علایم اضطراب را با تنظیم ریزاندامگان همزیست روده، درمان کرد.

تنظیم ریزاندام های روده ای
طی این مطالعه پژوهشگران ۲۱ مطالعه انتشار یافته در این زمینه را که بر روی بیشتر از ۱۵۰۰ فرد انجام شده بود، مورد بررسی قرار دادند.
در ۱۴ مورد از ۲۱ مطالعه، پژوهشگران از پروبیوتیک بعنوان یک روش بالقوه برای تنظیم ریزاندامگان همزیست روده بهره برده بودند. این نوع مداخله “آی.آر.آی. اف”(IRIF) یا مداخلات مربوط به ریزاندام های روده ای نام دارد. هفت مطالعه دیگر از روش های مختلف مداخله غیر پروبیوتیک مانند تغییر دادن غذاهای شرکت کنندگان، بهره برده بودند. هدف پژوهشگران در این موارد، تغییر باکتری های خوب در روده شخص برای درمان اضطراب وی بودند.
پژوهشگران متوجه شدند که در ۵۲ درصد موارد(۱۱ مورد از ۲۱ مطالعه) اضطراب افراد با تنظیم ریزاندامگان همزیست روده درمان شده است و این در حالی بود که برخی مطالعات نشان دادند که “IRIF” تأثیری بر اضطراب نداشته است.

تأثیر پروبیوتیک ها و تغییرات غذایی در تنظیم ریزاندامگان همزیست روده
پژوهشگران با بررسی آن ۱۴ مطالعه یاد شده که در آن از پروبیوتیک ها بهره برده بودند، دریافتند پروبیوتیک ها در ۳۶ درصد موارد در کاهش علایم اضطراب افراد مؤثر بودند اما این درحالی است که مداخلات غیر پروبیوتیکی دارای اثربخشی بالاتر بودند بگونه ای که در ۸۶ درصد موارد سبب درمان اضطراب فرد شده اند.
“پروبیوتیک ها”(Probiotics) موجودات زنده هستند که به صورت طبیعی در بعضی از غذاها یافت می شوند و از آنها بعنوان باکتری های “خوب” یاد می شود چونکه آنها با باکتری های مضر مبارزه می کنند.
طی این مطالعه پژوهشگان اعلام کردند چندین دلیل وجود دارد که نشان داده است تأثیر تغییرات غذایی بر روی باکتری های روده بسیار بیشتر از پروبیوتیک ها است. نخستین دلیل این است که غذا منبع انرژی متنوعی برای باکتری روده فراهم می آورد و ازاین رو تغییر رژیم غذایی می تواند جمعیت باکتریایی را تنظیم کند.
دلیل دوم هم این است که انواع مختلفی از پروبیوتیک ها در مطالعات معرفی شده اند تأثیرات متفاوتی دارند و در نهایت زمان های مداخله امکان دارد خیلی کوتاه باشد تا میزان فراوانی باکتری های وارد شده افزایش یابد.

پروبیوتیک
فلور روده انسان حاوی انواع مختلفی از باکتری ها است. خیلی از این باکتری ها برای گوارش بهینه غذا مفیدند. دسته ای از این باکتری ها که به باکتری های پروبیوتیک معروف هستند، علاوه بر کمک به گوارش، مولکول های پیچیده و ترکیباتی مانند ویتامین ها و آنتی بیوتیکهای مختلف را تولید می کنند که برای بدن مفید می باشد. منبع باکتری های پروبیوتیک لبنیات و میوه ها هستند. اداره غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد(FAD) و سازمان بهداشت جهانی (WHO)پروبیوتیک را اینگونه تعریف می کند: پروبیوتیک ها میکرو ارگانیسم های زنده ای هستند که مصرف کافی آنها سبب نمایان شدن اثرات سلامت بخش در بدن میزبان می شود.
پژوهشگران در آخر افزودند: ما طی این مطالعه دریافتیم مداخله غیر پروبیوتیک به صورت قابل توجهی بهتر از مداخله پروبیوتیک است.
با این وجود، برای نتیجه گیری روشن تر، مطالعات بیشتری لازم است.
یافته های این مطالعه در مجله” BMJ “منتشر شد.