مردم چقدر از تلفن همراه و ثابت شکایت دارند؟

خط رند ۹۱۲: وضعیت شکایت های ثبت شده از هر یک از اپراتورها در حوزه تلفن همراه و ثابت در گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام شده است.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، اداره کل حفاظت از حقوق مصرف کنندگان معاونت امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، گزارش ماهانه سامانه ثبت و پاسخگویی به شکایات مشترکان خدمات ارتباطی (سامانه ۱۹۵) تا اختتام شهریور ماه سال جاری را منتشر نموده است. در نمودارهای منتشره، رنگ آبی مربوط به تیرماه، رنگ قرمز مربوط به مردادماه و رنگ سبز مربوط به شهریور سال جاری است.
مهم ترین نتایج حاصل از تحلیل داده های استخراج شده از آن حکایت می کند که تعداد کل شکایت های ثبت شده از شرکت همراه اول در بازه شهریورماه نسبت به مردادماه سال جاری شش درصد کاهش داشته است. بیش ترین شکایت مشترکین از شرکت همراه اول مربوط به عدم آنتن دهی (عدم دسترسی به شبکه پرسرعت ۳G و ۴G) و پیامک متنی است. از مجموع ۱۴۲۸شکایت ثبت شده در بازه شهریورماه ۸۹۳ مورد (حدود ۶۳ درصد) رسیدگی شده است.

از طرفی تعداد کل شکایت های ثبت شده از شرکت ایرانسل در بازه شهریورماه نسبت به مردادماه سال جاری تغییر محسوسی نداشته است. بیش ترین شکایت مشترکین از شرکت ایرانسل مربوط به خدمات مالکیت و سیمکارت، پیامک متنی و عدم آنتن دهی (عدم دسترسی به شبکه پرسرعت ۳G و ۴G) است. از مجموع ۸۸۸ شکایت ثبت شده در بازه شهریورماه ۵۸۶ مورد (حدود ۶۶ درصد) رسیدگی شده است.

همین طور تعداد کل شکایت های ثبت شده از شرکت رایتل در بازه شهریورماه نسبت به مردادماه سال جاری، افزایش ۲۹.۵ درصدی داشته است. بیش ترین شکایت مشترکین از شرکت رایتل مربوط به خدمات مالکیت و سیمکارت بوده است. از مجموع ۲۹۴ شکایت ثبت شده در بازه شهریورماه ۲۱۸ مورد (۷۴.۲) رسیدگی شده است.

تعداد کل شکایت های ثبت شده از شرکت مخابرات ایران هم در بازه شهریورماه نسبت به مردادماه سال جاری، تغییر چندانی نداشته است. بیشترین شکایت مشترکین از شرکت مخابرات ایران مربوط به پشتیبانی و ارائه خدمات است که عامل عدم پاسخگویی مطلوب به مشترکین نقش مهمی ایفا می کند. از مجموع ۱۵۶۳ شکایت ثبت شده در بازه شهریورماه ۱۰۶۷ مورد (۶۸.۳ درصد) رسیدگی شده است.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، سامانه ثبت و پاسخگوئی به شکایات ۱۹۵ به منظور افزایش رضایت کاربران و رسیدگی به شکایت های مردمی در حوزه های مختلف ارتباطات و فناوری اطلاعات شامل تلفن ثابت، اینترنت، تلفن همراه، خدمات پستی، تشعشعات و دفاتر پیشخوان به راه افتاده است.
مجید حقی -معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری- درباره برنامه اقدامات آینده برای بهبود سامانه ۱۹۵ و سرعت بخشیدن به روند رسیدگی به شکایات حوزه ICT، اظهار داشته بود: راه اندازی سامانه ثبت «درخواست» با هدف تفکیک موضوعات مربوط به شکایت و درخواست، افزودن منوی راهنما در هر یک از مراحل ثبت شکایات در سامانه به منظور اطلاع رسانی صحیح به مشترکین در زمان ثبت شکایت و طراحی و پیاده سازی پروسه رسیدگی به شکایت با سوژه «جمع آوری سرویس»؛ از برنامه هایی است که می خواهیم امسال عملیاتی نماییم.

منبع: