تولید با پرینتر سه بعدی؛ کلاه ایمنی دوچرخه سواری با قابلیت تغییر شکل

خط رند ۹۱۲: اخیرا با کمک پرینتر سه بعدی کلاه ایمنی مخصوص مسابقات دوچرخه سواری ابداع شده که مجهز به سنسورهای مختلف است و در صورت نیاز تغییر شکل می دهد تا هوای دور سر ورزشکار را خنک کند.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از نیواطلس، اخیرا یک کلاه ایمنی برای مسابقات دوچرخه سواری طراحی شده که در عین آنکه به تهویه هوای اطراف سر کاربر خود کمک می نماید، خاصیت های آیرودینامیکی آن حفظ شده است. جالب آنکه شکل این کلاه ایمنی در مراحل مختلف مسابقه تغییر می کند. جیمز نواک یکی از پژوهشگران دانشگاه دیکین در این زمینه می گوید: بیشتر کلاه های ایمنی محصولات ثابتی هستند و بنابر شرایط تغییر نمی کنند. کلاه های مذکور طوری طراحی می شوند که برای کاهش نیروی پسا (drag force)، هیچ راهی برای تهویه هوا در آنها به کار نرفته در نتیجه ورزشکاران فقط می توانند به مدت کوتاهی از آنها استفاده کنند. برای اینکه این کلاه های ایمنی خطر بیش از حد داغ شدن را در بردارند.
در مسابقات بزرگ مانند توردوفرانس (Tour de France) که هر مرحله از آن ۶ ساعت طول می کشد، استفاده از این کلاه های ایمنی کار بسیار مشکلی است. در همین راستا نواک با کمک پرینتر سه بعدی یک کلاه ایمنی طراحی شده که در صورت نیاز دریچه هایی در آن باز می شود. این طرح Dynaero نام دارد و با استفاده از بلوتوث به کامپیوتر ها و سنسورهای نصب شده در دوچرخه یا موبایل متصل می شود. بدین سان دریچه های مذکور با عنایت به تغییرات دما، سرعت یا شرایط دیگر باز و بسته می شوند. نواک در این زمینه توضیح می دهد: این کلاه ایمنی دارای سنسور بلوتوث، موتور میکرو سروو (micro servo) و همین طور اپلیکیشن مخصوصی خواهد بود که با استفاده از سنسورهای سرعت سنج، میزان سرعت را کنترل و دریچه ها را باز می کند. نسخه های بعدی این کلاه ایمنی به طیف مختلفی از سنسورهای دوچرخه سواری و پوشیدنی متصل خواهند بود. البته پروژه نواک در مراحل اولیه است، اما او یک نمونه اولیه از کلاه ایمنی مذکور را با کمک پرینتر ۳ بعدی ساخته و آنرا در تونل باد آزمایش کرده است.

منبع: