استرالیا برای توسعه شبکه ۵G سراغ نوکیا رفت

خط رند ۹۱۲: ودافون استرالیا به منظور توسعه زیرساخت های لازم برای برقراری شبکه ۵G سراغ نوکیا رفت.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، شرکت چینی هواوی یکی از بزرگترین شرکت های مخابراتی و اپراتورهای اینترنتی و ارتباطی در جهان است که در طول یک سال قبل تحت تاثیر عوامل مختلفی همچون بهتان جاسوسی از اطلاعات کاربران آمریکایی و شنود از مقامات کاخ سفید با فشارهای مختلف و شدیدی روبه رو شده است.
هواوی بدون شک یکی از بزرگترین شرکت های مخابراتی و اپراتورهای اینترنتی در جهان به حساب می آید که در سال های اخیر با همکاری دولت های مختلف در جهان اهتمام در توسعه زیرساخت های لازم برای برقراری شبکه نسل پنجم اینترنت همراه ۵G دارد.
طبق گزارش وب سایت زد دی نت، ودافون که یکی از بزرگترین شرکت ها و اپراتورهای مخابراتی فعال در استرالیا محسوب می شود، اخیرا با انتشار اطلاعیه ای جدید اعلام نموده است که به منظور توسعه زیرساخت های لازم برای نسل پنجم شبکه اینترنت همراه موسوم به شبکه ۵G می خواهد بجای شرکت چینی هواوی با شرکت فنلاندی نوکیا وارد همکاری شود.
قبل تر خیلی از کارشناسان و مفسرین عنوان کرده بودند که هم اکنون با عنایت به شرایط حاکم بر جهان درباب توسعه شبکه های مخابراتی ۵G، کشورهای مختلف تبدیل به دو قطب مخالف شده اند که بعضی از آنها تحت تأثیر نگرانی های امنیتی و احتمال جاسوسی هواوی از اطلاعات و حریم خصوصی کاربران، قطع همکاری با این غول تکنولوژی را بر توسعه فناوری شبکه نسل پنجم اینترنت ۵G ترجیح داده اند و برخی دیگر از کشورها نیز توجه زیادی به اتهامات وارده مقابل هواوی نشان نداده و ترجیح می دهند که زیرساخت های مخابراتی و ارتباطی شبکه ۵G آنها هرچه سریع تر توسط شرکت هواوی برقرار و راه اندازی شود، چونکه اولاً این شرکت بزرگترین توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی در جهان به حساب می آید و ثانیا اینکه فعالیت سایر اپراتورهای مشابه صرفه اقتصادی برای دولت ها نخواهد داشت.
در اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی بود که اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) تحت نظر سازمان ملل برنامه ای را برای توسعه تیم ارتباطات بین المللی موبایلی (IMT) برای افق ۲۰۲۰ و فرای آن شروع کرد. در نتیجه رسما یک مسابقه جهانی برای تعیین نسل پنجم شبکه موبایل آغاز شد و از آن پس، شاهد رقابت تنگاتنگی میان اپراتورهای اینترنت و تلفن همراه در سراسر جهان هستیم که هر یک بدنبال برقراری و راه اندازی نسل جدید و پرسرعت اینترنت نسل پنجم در کشورهای مختلفی همچون کره جنوبی، ژاپن، چین، ایالات متحده آمریکا، استرالیا و غیره هستند و از توانایی ها و برنامه های خود دراین زمینه رونمایی می کنند.
اپراتورها و غول های تکنولوژی بسیاری نیز در جهان وجود دارند که همگی به دنبال عرضه اولین سرویس اینترنت با بهره گیری از فناوری نسل پنجم اینترنت ۵G هستند که از مهم ترین و بزرگترین آنها می توان به نوکیا، هواوی، تی موبایل، اسپرینت، ورایزن، اریکسون و غیره اشاره نمود.

منبع: