رییس سازمان فضایی ایران خبر داد ماهواره بر سیمرغ مامور انتقال ظفر به فضا شد

به گزارش خط رند ۹۱۲ رئیس سازمان فضایی ایران از پرتاب ماهواره ظفر با ماهواره بر سیمرغ اطلاع داد و اظهار داشت: برای هدایت، کنترل و دریافت و ارسال داده به این ماهواره سه ایستگاه زمینی پیشبینی شده است.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، دکتر مرتضی براری امروز در حاشیه مراسم تحویل ماهواره ظفر به سازمان فضایی در جمع خبرنگاران با بیان این که امروز ما شاهد تحویل دو ماهواره تصویربرداری ظفر ۱ و ۲ هستیم، اضافه کرد: این ماهواره به سفارش سازمان فضایی از جانب محققان و دانشمندان فضایی دانشگاه علم و صنعت ایران طراحی و ساخته شده است.
وی با بیان این که امروز این ماهواره به ما تحویل داده می شود، اظهار نمود: این ماهواره بعد از تحویل گیری به پایگاه فضایی جهت قرارگیری در مدار زمین منتقل خواهد شد.
براری با تاکید بر این که مقرر است این ماهواره در مدار ۵۰۰ کیلومتری قرار گیرد، افزود: ماهواره ظفر ۱ در هر ۹۴ دقیقه یعنی روزانه ۱۵ بار به دور کره زمین چرخش دارد. ما علاوه بر دریافت این ماهواره ایستگاه های کنترل و هدایت ماهواره را در نظر گرفته ایم.
رئیس سازمان فضایی ایران با بیان این که این ایستگاه ها آماده اند که بعد از قرارگیری ماهواره در مدار عملیات، کنترل، هدایت و دریافت و ارسال داده اطلاعات را انجام دهند، تصریح کرد: این ماهواره دارای سه مأموریت تصویربرداری، ذخیره و ارسال داده و اندازه گیری تشعشات فضایی است و امیدواریم با قرار گرفتن ظفر در مدار زمین بتوانیم پاسخگوی نیازهای جامعه باشیم.
وی طراحی و ساخت ماهواره های ظفر را در جهت رفع نیازهای کشور دانست و تصریح کرد: برای طراحی این ماهواره بیشتر از ۳۴۰ هزار نفر ساعت نقش داشته اند و زمان طراحی و ساخت آن سه سال بوده است، ضمن آن که خوشبختانه طی ۴ ماه گذشته این دانشگاه با همکاری سازمان فضایی ایران کلیه تست های عملکردی و محیطی آنرا اجرایی کرده است.
براری ابراز امیدواری کرد که این ماهواره که مهمترین اولویت های سازمان فضایی بوده است، بتواند به توسعه زیرساخت های فضایی کشور کمک نماید.
زمان پرتاب ظفر
رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر این که این ماهواره بعد از تحویل به پایگاه فضایی منتقل می شود، اظهار داشت: پس از انتقال این ماهواره با مراجع قانونی و ذی ربط هماهنگی هایی انجام می شود تا مقدمات عملیاتی شدن پرتاب آن صورت گیرد.
او همینطور در مورد ماهواره بر ماهواره ظفر، اظهار داشت: ایران جزو ۹ کشور اول دنیا است که توانسته است به باشگاه کشورهای صاحب چرخه فضایی بپیوندند.
براری افزود: بر این اساس ما تمام ۶ رکن حوزه فضایی از طراحی و ساخت ماهواره، طراحی و ساخت پایگاه، ساخت ماهواره برها و ایستگاه های کنترل، هدایت و پردازش داده های ماهواره را در اختیار داریم که توسط محققان داخلی بومی سازی شده اند.
ایستگاه های دریافت کننده داده ماهواره
رئیس سازمان فضایی ایران در مورد ایستگاه های زمینی ماهواره ظفر، توضیح داد: سه ایستگاه ماهدشت، چرمشهر و قشم بعنوان ایستگاه های زمینی ماهواره ظفر در نظر گرفته شده است.
به قول براری این سه ایستگاه کار دریافت و ارسال ماهواره را برعهده دارند.