رییس سازمان فضایی خبر داد برنامه سازمان فضایی برای ساخت ماهواره های ۵۰۰ کیلوگرمی

به گزارش خط رند ۹۱۲ رئیس سازمان فضایی ایران طراحی و ساخت ماهواره های ۵۰۰ کیلوگرم و قرار گرفتن آنها در مدار هزار کیلومتری را از برنامه های این سازمان دانست که مقرر است با ماهواره بر ˮسریرˮ پرتاب شوند و اظهار داشت: پژوهش و مطالعه برای ساخت این ماهواره بر انجام شده است.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، دکتر مرتضی براری امروز در هجدهمین کنفرانس ملی انجمن هوا و فضا که در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، با اشاره به قرارگیری ایران در بین ۹ کشور صاحب چرخه کامل فضایی، اضافه کرد: علاوه بر آن ایران در رتبه اول منطقه و ۱۱ دنیا در حوزه هوا و فضا قرار دارد و این موفقیت ها مرهون زحمات انجمن های علمی، دانشگاه ها، پژوهشگران و محققان این حوزه است.
وی با اشاره به نقش آفرینی فناوری های فضایی در حل چالش های کشور، اظهار نمود: دانشگاه امیرکبیر از سال ۶۶ نخستین دانشکده هوا و فضا را ایجاد کرد و توانست نقش مهمی در تربیت نیروهای انسانی این حوزه داشته باشد.
براری، طراحی و ساخت ماهواره “پیام یک” را از دستاوردهای محققان این حوزه نام برد و خاطرنشان کرد: این ماهواره یک ماهواره عملیاتی و کاربردی است؛ در مرحله اول پرتاب این ماهواره موفقیت آمیز بود، ولی مرحله دوم پرتاب آن با استفاده از ماهواره بر تا مدار ۵۰۰ کیلومتری حمل شد، ولی ماهواره بر نتوانست سرعت ماهواره را به سرعت مورد نظر برساند؛ ازاین رو این ماهواره نتوانست در مدار قرار گیرد.
رئیس سازمان فضایی ایران، طراحی و ساخت ماهواره ها با دقت یک متر را از برنامه های این سازمان در سال ۱۴۰۴ ذکر کرد و افزود: ما این هدف را با دانشگاه امیرکبیر شروع کردیم.
وی به جزئیات سند استراتژیک هوا و فضا اشاره نمود و خاطرنشان کرد: در سرفصل توسعه زیرساخت های فضایی ما چهار گام را در نظر گرفتیم که گام اول آن دستیابی به مدار ۲۵۰ کیلومتر بوده است.
براری با بیان این که ما این هدف را در ۴ پرتاب ماهواره های “رصد”، “نوید”، “فجر” و “امید” محقق کردیم؛ اظهار نمود: در گام دوم دستیابی به ماهواره های با وزن ۲۵۰ کیلوگرم و در مدار ۵۰۰ کیلومتری دایروی بوده است. عمر مداری این ماهواره ها ۵ سال در نظر گرفته شده است.
وی با تاکید بر این که این اهداف مقرر است تا سال ۱۴۰۰ برای ایران تثبیت شود، تصریح کرد: علاوه بر آنها تلاش داریم تا تعداد پرتاب ها را در سال افزایش دهیم، بگونه ای که مقرر است در سال آینده ۴ پرتاب را در دستور کار قرار دهیم.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به گام سوم برنامه های فضایی کشور، خاطرنشان کرد: در این گام مقرر است با ماهواره بر “سریر” فعالیت خویش را آغاز نماییم که پژوهش و فناوری در آن انجام شده؛ این ماهواره بر می تواند ماهواره های با وزن ۵۰۰ کیلوگرم را در مدار هزار کیلومتری و سنکرون با خورشید قرار دهند.
معاون وزیر ارتباطات، دستیابی به مدار ژئو با ماهواره بر “سروش” را گام چهارم برنامه های فضایی نام برد و افزود: این امر در مجموعه های دفاعی شروع شده است.
او همینطور با تاکید بر لزوم کشور در زمینه توسعه شبکه های ناوبری، افزود: هم اکنون کشورهای آمریکا، چین، شوروی، اروپا، ژاپن و هند در حوزه های توسعه شبکه های ناوبری فعال شده اند؛ چون که این حوزه دارای اقتصاد بزرگی است. بگونه ای که در سال ۲۰۱۴ اقتصاد مستقیم آن ۱۹۰ میلیارد دلار و اقتصاد غیر مستقیم آن ۱۲۰۰ میلیارد دلار بوده است که این میزان در سال ۲۰۱۷، ۲۹۹ میلیارد دلار اقتصاد مستقیم و ۲۲۰۰ میلیارد دلار اقتصاد غیر مستقیم آن بوده است.
به قول وی، اقتصاد شبکه های ناوبری تا سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۴۳۷ میلیارد دلار است.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اهمیت ماهواره های کوچک در ایجاد ارتباطات ماهواره ای، اظهار داشت: هم اکنون دنیا به سمت پرتاب ماهواره های کوچک حرکت کرده است؛ چون که این نوع ماهواره ها قابلیت تولید انبوه را دارند و ما هم تلاش داریم تا با مشارکت بخش خصوصی اقدام به ایجاد منظومه های ماهواره های مخابراتی و سنجشی نماییم و در این راستا بسترسازی های لازم را هم انجام داده ایم.
براری با اشاره به ایجاد کنسرسیوم هایی برای ایجاد منظومه ماهواره های مخابراتی و سنجشی در کشور، تصریح کرد: فناوری فضایی دارایی ۴ عصر بوده است که در عصر اول آن محققان کشور در قرن های گذشته موفق به اندازه گیری طول و عرض جغرافیایی، تدوین تقویم و ایجاد بزرگترین رصدخانه ها شدند و در عصر دوم هم دستیابی به مدارات و سیارات بوده است که ما عقب ماندیم.
وی، عصر سوم فضا را ایجاد ایستگاه فضایی و همکاریهای بین المللی و عصر چهارم را پیوند هوش مصنوعی با داده های عظیم و ابر محاسباتی دانست و افزود: ما در حوزه های هوش مصنوعی و داده های عظیم ظرفیت های مناسبی داریم که باید از آن بهره برداری شود.