در گزارش خط رند ۹۱۲ اعلام شد؛ صادرات سامانه راهبری جراحی مغز

به گزارش خط رند ۹۱۲ محققان در یک شرکت دانش بنیان نویگیشن جراحی مغز یا سامانه راهبری جراحی را بومی سازی کردند که حالا علاوه بر استفاده در ۸۰ بیمارستان به ۳کشور صادر گردیده است.

دکتر ابراهیم نجف زاده مدیر آموزش یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: در این شرکت دانش بنیان، نویگیشن جراحی مغز یا سامانه راهبری جراحی های مغز با بهره گیری از تصویر را طراحی کردیم و به تولید رساندیم.
وی با اعلان اینکه دستگاه نویگیشن مغزی که در این شرکت طراحی کردیم برای عملهای جراحی مختلف در رابطه با مغز قابل کاربرد است، اظهار داشت: این دستگاه برای جراحی انواع تومورهای مغزی، جراحی سینوس و قاعده جمجمه، نمونه برداری های مغزی و ستون فقرات بعنوان یک هدایتگر جراح مورد استفاده قرار می گیرد.
به گفته نجف زاده، این سامانه راهبری جراحی ایرانی با بکارگیری فناوری های پیشرفته پردازش و نمایش تصاویر پزشکی توأم با موقعیت یابی بلادرنگ ابزار جراحی، قادر می باشد فرآیندهای جراحی را برای جراح با اطمینان و دقت بالا هدایت کند.
وی اظهار داشت: چنین دستگاه هایی این امکان را به جراح می دهند که بوسیله ردیابی بلادرنگ ابزار در حین جراحی، جزئیات داخل بدن بیمار مانند ساختارهای پیچیده مغزی، قسمتهای عمقی حفره بینی، قاعده جمجمه و یا ساختار در هم تنیده مهره های ستون فقرات را بصورت سه بعدی ببینند.
وی اضافه کرد: با بهره گیری از این سیستم ها، جراح به خوبی می تواند مراحل جراحی را بصورت دیداری تحت کنترل داشته باشد و محل شروع و اتمام بافتهای سالم، تومورها و سایر نقاط حساس را تشخیص دهد.
وی با اشاره به مزیت سامانه های راهبری جراحی اظهار داشت: به سبب دقتی که این دستگاهها فراهم می کنند، جراحان قادر به برنامه ریزی دقیق تری برای اعمال جراحی هستند. این برنامه ریزی شامل تعیین بهترین نقطه برش، مسیر مطلوب برای رسیدن به منطقه مورد نظر و اجتناب از برخورد با ساختارهای حیاتی می شود.
مدیر آموزش شرکت دانش بنیان با تاکید بر این که این دستگاه مانند جی پی اس عمل می کند و محل جراحی را برای جراح از حالت دید کورکورانه در می آورد، عنوان کرد: هم اکنون شرکتهای آمریکایی و آلمانی این دستگاه را ساخته اند و الان نمونه های امریکایی موجود در ایران عملاً بلااستفاده و در انبار بیمارستانها هستند چونکه نیاز به تعمیرات دارند.
نجف زاده اشاره کرد: اما در این شرکت، نویگیشن یا سامانه راهبری جراحی که طراحی کردیم کاملاً با کسب دانش فنی بومی سازی شده و الان در بیمارستان ها قابل استفاده می باشد.
وی درباب میزان تولید آن اظهار داشت: تابحال این دستگاه ایرانی در ۸۰ بیمارستان داخل کشور و در بیشتر از ۶ هزار مورد جراحی توسط ۱۵۰ جراح مورد بهره برداری قرار گرفته است.
وی درباب صادرات دستگاه اظهار داشت: صادرات نویگیشن ایرانی به روسیه، آلمان و اکوادور انجام گرفته و بنا داریم به ترکیه هم صادر نماییم و درحال رایزنی هستیم.
نجف زاده با اعلان اینکه حالا در مرحله ای هستیم که دستگاه در مراکز مختلف همچون بیمارستان ها استفاده می شود، اظهار داشت: همینطور خدماتی برای آموزش استفاده به جراحان هم عرضه می دهیم.
مدیر آموزش این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: بیمارستان و کلینیک هایی که در آن جراحی دقیق ستون فقرات و مغز انجام می گیرد می توانند از این دستگاه علاوه بر آموزش هم در محل بیمارستان یا کلینیک بهره ببرند.
وی با اشاره به توسعه این محصول اظهار داشت: حالا در صدد هستیم با فیدبک هایی که از جراحان مختلف می گیریم به حوزه ارتوپدی هم وارد شویم و دستگاه راهبری جراحی این بخش را طراحی نماییم.
نجف زاده با اعلان اینکه نرم افزارهای طراحی شده به همراه این دستگاه را هم خودمان طراحی نموده ایم، اظهار داشت: درحال ورود به جراحی های مختلف دیگر هستیم؛ امید داریم تا آخر سال سامانه راهبری را برای ستون فقرات طراحی نماییم.
وی اضافه کرد: از این دستگاه نویگیشن بعنوان دستگاه راهبری جراحی با بهره گیری از تصویر هم یاد می شود.
مدیر بخش آموزش این شرکت دانش بنیان افزود: حالا دستگاه برای آموزش به جراحان در مرکز مهارتهای پیشرفته بالینی ایران در بیمارستان امام خمینی هم مورد استفاده قرار می گیرد.