بهره برداری از باند فرکانسی ۲۳۰۰ روی شبکه اپراتور اول

به گزارش خط رند ۹۱۲ معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول از بهره برداری باند فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز روی شبکه باند پهن این اپراتور آگاهی داد و اظهار داشت: اولین سایت مبتنی بر این باند، در مرکز شهید کاظمیان تهران افتتاح شد.
مرتضی طاهری بخش در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه چهارشنبه گذشته لایه جدید فرکانسی ۲۳۰۰مگاهرتز روی شبکه پهن باند همراه اول راه اندازی گردید، اظهار نمود: پس از صدور پروانه بهره برداری از باند فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بلافاصله به سمت تامین تجهیزات و تشکیل تیم های داخلی با اهداف «توسعه ظرفیت شبکه پهن باند نسل چهارم» و «راه اندازی سایت های ارتباطی روی لایه فرکانسی جدید» رفتیم. پس توانستیم اولین سایت TD-LTE مبتنی بر باند ۲۳۰۰ مگاهرتز تهران را در مرکز شهید کاظمیان راه اندازی نماییم.
معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول با تاکید بر این که راه اندازی این لایه جدید فرکانسی در شرایطی که رشد ترافیکی ۳ برابری را در پاندمی کرونا تجربه و الان نیز از ترافیک روزانه ۱۸.۵ پتابایت عبور کردیم، اظهار نمود: همراه اول برنامه مدونی در نصب و راه اندازی سایتهای با فناوری TD-LTE در این لایه جدید فرکانسی برای سایت هایی که تمامی لایه های فرکانسی را در باند FDD دارند و هیچ راه افزایش ظرفیتی به جز اضافه شدن لایه جدید فرکانسی ندارند، دارد.
طاهری بخش اضافه کرد: برنامه کامل توسعه سایت های ما مربوط به سال ۱۴۰۱ است تا این لایه جدید را به سایت هایی که ترافیک بالایی در کل کشور دارند، اضافه نماییم.
معاون فنی و توسعه شرکت ارتباطات سیار ایران اشاره کرد: تمام تلاش ما این است که تجربه مشتری در برخورد با خدمات مبتنی بر پهنای باند همراه اول تا جای ممکن افت پیدا نکند. اما باید این نکته را هم در نظر داشت که تیم فنی اپراتورها در وضعیت تحریمی، درحال کوشش برای تامین تجهیزات و ارتقای زمینه های ارتباطی برای ارائه سرویسی مطلوب به ایرانیان عزیز هستند.
او همین طور افزود: اکنون حدود ۷۰ درصد گوشیهای فعلی که در اختیار مشتریان این اپراتور قرار دارند امکان استفاده از این باند فرکانسی را دارند.
باند فرکانسی ۲۳۰۰ در تیرماه سالجاری بعنوان یکی از راهکارهای بهبود کیفیت اینترنت پرسرعت تلفن همراه، از طرف سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و بوسیله برگزاری مزایده ای در اختیار دو اپراتور اصلی تلفن همراه کشور قرار گرفت.
با همه گیری کرونا طی دو سال اخیر، شاهد مجازی شدن فرآیندهای آموزشی و اداری کشور بودیم که به دنبال آن ترافیک شبکه اپراتورهای تلفن همراه و ارائه دهندگان خدمات اینترنتی، با رشد بی سابقه ای مواجه گردید و همین موضوع بروز کندی و برخی اختلالات در شبکه های ارتباطی را به همراه داشت که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را به فکر راه چاره برای رفع آنها انداخت.
بر این اساس باند فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز با فناوری TD-LTEبرای جبران رشد ترافیکی شبکه اپراتورهای تلفن همراه با هدف «ایجاد ظرفیت های جدید» تعریف و جهت تخصیص، آزادسازی شد.
حال اپراتور اول تلفن همراه نیز در نظر دارد تا دی ماه سال ۱۴۰۱، حدود ۱۸۰۰ سایت خودرا برای بهره برداری از باند فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز آماده سازی و راه اندازی کند.

منبع: