متا ۱۷ میلیون یورو برای رخنه اطلاعاتی فیسبوک جریمه شد

شرکت مِتا پلتفرمز به علت کوتاهی در پیشگیری از سلسله رخنه های اطلاعاتی در پلت فرم فیسبوک در سال ۲۰۱۸ و نقض مقررات حریم خصوصی اتحادیه اروپا، ۱۷ میلیون یورو (۱۹ میلیون دلار) جریمه شد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، کمیسیون محافظت از دیتای ایرلند اعلام نمود دریافته است که فیسبوک در اجرای تدابیر فنی و سازمانی مناسب اهمال کرده است.

فیس بوک در سال ۲۰۱۸ به اولین پرونده آزمایشی بزرگ برای مقررات محافظت از دیتای عمومی اتحادیه اروپا تبدیل شد و دیده بان ایرلندی تحقیقات در مورد رخنه اطلاعاتی در این پلت فرم که حساب ۵۰ میلیون کاربر را به خطر انداخت، شروع کرد. تحقیقات مذکور در دسامبر همان سال شروع شد و به بررسی ۱۲ اطلاعیه رخنه اطلاعاتی از جانب فیسبوک پرداخت همچون مواردی همچون یک باگ نرم افزاری که به طراحان بیرونی اجازه داده بود به تصاویر میلیون ها کاربر دسترسی پیدا کنند.

مقررات محافظت از حریم خصوصی اتحادیه اروپا برای اولین بار به رگولاتورهای حریم خصوصی این بلوک اختیار داد جریمه هایی معادل چهار درصد از درآمد سالانه یک شرکت برای موارد نقض جدید این قانون وضع کنند. اما تنشها در مدتی که دیده بان ایرلند درحال تکمیل تحقیقات از شرکتهایی نظیر مِتا و اپل بود، شدت یافت.

بر اساس گزارش بلومبرگ، بزرگترین جریمه تحت این قانون تابحال شامل جریمه ۲۲۵ میلیون یورویی برای واتساپ و جریمه ۷۴۶ میلیون یورویی برای آمازون بوده است.

منبع: