قایق برقی خودکار عبور از رودخانه ها را ساده می کند

خط رند ۹۱۲: بزودی دوچرخه سواران و عابران پیاده در شهر تروندهیم نروژ برای عبور از کانال های آب موجود در محلات مختلف چندان منتظر نخواهند ماند.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از نیواطلس، مهندسان نروژی برای نخستین بار قایق برقی خودکاری تولید کرده اند که می توان آن را مانند یک آسانسور فراخواند و بعد از سوار شدن از یک سوی کانال به سمت دیگر آن حرکت کرد.
قایق یادشده به صورت کاملا خودکار فعالیت می کند و برای حرکت در مسیرهای مختلف نیازی به هدایت با استفاده از کابل و غیره ندارد. این قایق می تواند ۱۲ مسافر را حمل کند و برای فراخواندن آن به منظور حرکت به سمت دیگر کانال باید دکمه ای که به این منظور تعبیه شده، فشرده شود.
مسیریابی این قایق با استفاده از سیستم ناوبری ماهواره ای جی ان اس اس صورت می گیرد. البته چهار سنسور هم برای مدیریت رادار، دوربین مادون قرمز، دوربین اپتیکال و سیستم مانع یاب و فاصله سنج LiDAR در نظر گرفته شده است.
تعدادی سنسور هم در دو سوی کانال آب نصب شده که اطلاعات مورد نیاز را به صورت بی سیم در دسترس قرار می دهد. این قایق بعد از پیاده کردن مسافران و تا زمان پرشدن ظرفیت خود به صورت خودکار باتری هایش را در کنار کانال شارژ می کند. استفاده عمومی از قایق یادشده از سال آینده میلادی آغاز می گردد. این قایق می تواند فاصله ای صدمتری را در عرض یک دقیقه طی نماید.