دانشگاه شهید بهشتی میزبان کنگره بین المللی شهر هوشمند

خط رند ۹۱۲: کنگره بین المللی شهر هوشمند با شرکت ۱۰ کشور پیشگام در این حوزه و با هدف بررسی مدلهای مختلف تولید یک شهر هوشمند مطابق با شهرهای هوشمند دنیا، ۲۴ مرداد ماه امسال به همت دانشگاه شهید بهشتی برگزار می گردد.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، دکتر پروانه مافی، رییس کمیته شوراها و شهرداری های مجلس شورای اسلامی از برگزاری کنگره بین المللی شهر هوشمند (ISC 2018)” با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت جهاد کشاورزی و دانشگاه های معتبر کشور و با شرکت ۱۰ کشور پیشگام در حوزه فناوری اطلاعات نظیر ایتالیا، اسپانیا، یونان، کره جنوبی… با هدف بررسی مدلهای مختلف تولید یک شهر هوشمند مطابق با شهرهای هوشمند دنیا نظیر بارسلون، ۲۴ مرداد ماه سال ۹۷ به همت دانشگاه شهید بهشتی در مرکز همایش های بین المللی این دانشگاه اطلاع داد.

وی افزود: بر پایی این کنگره که در آن نخبگان و متخصصان ملی و بین المللی این حوزه با سخنرانی و عرضه راهکارهای عملی حضور دارند و کارگاه های آموزشی، نشست های تخصصی و پنل هایی با موضوعاتی مانند مدیریت شهر هوشمند، آینده شهر و ارتباط آن با هوشمندسازی، بهداشت هوشمند و… برگزار می شود، می تواند مردم و مسئولین را با لزوم، دستاوردها و راهکارهای تولید شهر هوشمند آشنا کند و قدم بزرگی در نیل به این هدف باشد.
رییس شورای راهبردی کنگره فناوری هوشمند با اشاره به اینکه ساخت یک شهر هوشمند بعنوان استراتژی برای کاهش مشکلات بوجود آمده توسط رشد جمعیت شهری و شهرنشینی در حال ظهور است، اعلام نمود: نمایندگان مجلس با برنامه ریزی و تصویب قوانین جدید نقش مهمی در روند هوشمندسازی دارند و حضور مدیران ارشد کشور در این همایش و بهره مندی از تجربیات صاحبنظران از کشورهای پیشگام در حوزه تولید شهر هوشمند نظیر ایتالیا، اسپانیا، یونان، کره و… می تواند کمک شایانی به تحقق این مهم کند.

وی بیان کرد: شهر هوشمند شهری است که با مدیریت بر ابزارها، داده ها و اطلاعات الکترونیکی شرایط بهینه مصرف را برای مردم آن شهر فراهم می کند.

نماینده مردم تهران از لزوم های تولید اقتصاد پایدار و هوشمند را داشتن زیر ساخت و ارتباط هوشمند، حمل و نقل شهری هوشمند و دولت و شهروند هوشمند دانست و افزود: مشکل عمده ای که داریم، اول نگاه سنتی مسئولین به شهر هوشمند است که تغییر در این حوزه را بسیار محدود و کم کرده و مشکل دوم مقاومت مردم در مقابل تغییراتی است که شهر هوشمند بوجود می آورد.

وی اضافه کرد: برای حل این مشکل باید اطلاعات مهم در اختیار مسئولین قرار گیرد و مفهوم شهر هوشمند و مزایای آن به خوبی برای ایشان تبیین شود که به نظر عرضه مدلهای موفق شهر هوشمند که یکی از اهداف اصلی این کنگره است، می تواند کمک شایانی به این مورد کند. در ارتباط با مردم هم باید اظهار داشت که باید تدابیری اندیشیده شود تا ارگان های در رابطه با فرهنگ سازی نظیر آموزش و پرورش و صدا و سیما با آموزش درست و عرضه برنامه های مناسب، آگاهی و آمادگی لازم را در مردم برای پذیرش این تغییرات مهیا کنند.

رییس شورای راهبردی کنگره فناوری هوشمند خاطرنشان کرد: یکی از برنامه های حائز اهمیت این رویداد تهیه بسته های سیاسی است که حاصل نظرات و راهکارهای کاربردی در زمینه تحقق شهر هوشمند توسط اساتید و متخصصین برجسته داخلی و خارجی است که جهت بهرمندی به دولت و مجلس ارسال خواهد شد.

وی اظهار داشت: از مهم ترین دستاوردهای یک شهر هوشمند کاهش مصرف انرژی، کاهش آلودگی و افزایش سرعت و دقت در خدمات رسانی است که شهرهای بزرگ کشور نیاز اساسی به آن دارند و این کنگره جهانی را می توان اتفاقی مثبت در رسیدن به این اهداف قلمداد کرد.

مافی خاطرنشان کرد: در انتها این همایش گواهینامه های بین المللی همچون گواهی نامه شهر هوشمند (۲۰۱۸ IC-Tech) از جانب “Miquel Estape” معاون دولت باز اسپانیا و گواهینامه ۸ ساعته حضور به شرکت کنندگان اعطا می گردد.
وی خاطرنشان کرد: علاقه مندان می توانند برای حضور و کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی http: //www.ictechi.com/ رجوع کنند.