خبری از اینترنت بدون فیلتر

خط رند ۹۱۲: اینترنت بدون فیلتر برای دانشگاهیان و رسانه ها وعده ای بود که نزدیک به یک سال از آن می گذرد و باآنکه ظاهرا بعضی از خبرنگاران به صورت محدود از آن بهره مند شدند اما هنوز از بهره مندی دانشگاهیان خبری اعلام نشده است.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، چندی قبل محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- از اعمال سیاست های مختلف برای گروه های مختلف در جهت پالایش هوشمند اطلاع داد و رفع فیلتر یوتیوب و بلاگ اسپات برای مراجع دانشگاهی را در همین راستا اعلام نمود.

وی در این باره توضیح داده بود که هم اکنون حتی کسانی که می خواهند در حوزه پزشکی تحقیقات کنند، هم باید فیلترشکن نصب کنند. به کار بردن یک مکانیزم پالایش برای همه مطلوب نمی باشد. یکی از بحث هایی که در پالایش هوشمند به دنبال آن بودیم و الان زیرساخت اش فراهم شده همین مبحث است که برای گروه های مختلف، سیاست های مختلف اعمال شود. با رفع فیلتر این دو سرویس می توانیم مرحله آزمایشی این کار را شروع کرده تا بتوانیم تحولی جدی در نظام پالایش صورت دهیم.

به گفته وزیر ارتباطات برای مثال خبرنگاران نیاز به سایت های خبری دارند که شاید به دستور مقامات قضایی از دسترس خارج شده باشند و ما آن ها را از دسترسی به این منابع محدود کردیم. اکنون زیرساخت های لازم فراهم شده که شاید گامی برای پیاده سازی نظام پالایش در سال های آینده باشد. طبیعتا نسبت به گروه های اجتماعی کم سن و سال تر مراقبت های بیشتر داشته و به کسانی که نیاز به دسترسی های علمی یا سیاسی دارند، دسترسی بهتری بدهیم.

از سوی دیگر ابوالحسن فیروزآبادی -دبیر شورای عالی فضای مجازی- اظهار کرده بود: به دنبال مکاتباتی که برخی خبرگزاری های بزرگ برای داشتن اینترنت بدون پالایش یا فیلتر با ما داشتند و همینطور درخواست برخی روسای دانشگاه های بزرگ کشور، ما هم مکاتبه ای با دادستانی کل کشور در این زمینه داشتیم و البته مذاکرات شفاهی هم قبل از این با ایشان داشتیم و صحبت هایی هم در کمیسیون عالی امنیت که از کمیسیون های شورای عالی فضای مجازی است، در این باره انجام شد و در مجموع به این نتیجه رسیدیم که باید اینترنت مناسب تر و بدون فیلتر در اختیار رسانه ها و دانشگاه های بزرگ قرار بگیرد.

وی البته درباره شرایط رفع فیلتر برای دانشگاهیان هم اظهار کرده بود: برای دارا بودن دانشگاه ها به اینترنت بدون فیلتر به دنبال فرمولی مناسب هستیم.

جهرمی اما قبل از این درباره اینترنت بدون فیلتر اظهار کرده بود: کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، مصوبه ای را تایید کرده است تا خبرنگاران بتوانند به اینترنت بدون فیلتر دسترسی داشته باشند که متولی اجرای آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و آن نهاد باید تصمیم بگیرد. ما معتقدیم اینترنتی باید در اختیار رسانه ها قرار گیرد که بتوانند از منابع اطلاعاتی بدون محدودیت استفاده کنند و آمادگی داریم زیرساخت فنی آن را برای همکاری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آماده نماییم.

همچنین شرکت ارتباطات زیرساخت در جهت رفع محدودیت ارتباطات رسانه ها اعلام کرد به منظور تسهیل در ارتباطات خبرگزاری ها، سایت های خبری، نشریات خبری و روزنامه ها، پیرو هماهنگی های صورت گرفته با مراجع ذیصلاح، بعد از دریافت لیست از معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد هماهنگی های لازم برای رفع محدودیت ها توسط مراجع ذیصلاح قانونی به عمل خواهد آمد.

البته ابتدای سال جاری اعلام گردید با درخواست معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و پیگیری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با عرضه اینترنت بدون فیلتر به ۱۰۰ روزنامه نگار، موافقت کرده است و حتی اخباری در خصوص دریافت اینترنت بدون فیلتر توسط بعضی از خبرنگاران منتشر گردید اما درمورد اینترنت بدون فیلتر و رفع فیلتر یوتیوب و بلاگ اسپات برای دانشگاهیان هنوز خبری نیست.