یک خبر خوب در اولین روز هفته تحریم می کنند ما سه پله صعود می کنیم!

خط رند ۹۱۲: ایران تا چهار سال دیگر از رده هجدهم اقتصادهای بزرگ جهان به رده پانزدهم صعود می کند و چین جای آمریکا را در رده اول می گیرد؛ این گزارش را امروز بانک اقتصاد جهانی اعلام نموده که نشان داده است تلاشهای ترامپ برای زمین زدن ایران جواب نخواهد داد.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، آمریکا ما را تحریم کرد، بیش از ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان غول نقدینگی که به دست خودمان ساخته بودیم از بازارهای ارز و سکه سر درآورد، قیمت دلار حدود ۱۵۰ درصد جهش کرد، تورم بنا به ادعای کارشناسان به ۴۵ درصد رسیده، با این وجود بانک جهانی اذعان دارد که “ایران تا چهار سال آینده اقتصاد پانزدهم جهان می شود”. با عنایت به عدم همسویی اروپا و جامعه جهانی با دیدگاههای ترامپ، افق مناسب اقتصاد ایران دور از ذهن نیست؛ حتی اگر بعضی مسئولان کشورهای عراق، کره جنوبی یا برخی کشورهای خلیج فارس با حذف دلار از معامله با ایران یا عدم واردات نفت ایران بخواهند خویش را از چشم ما بیندازند.

به قول پایگاه آماری صندوق بین المللی پول، ایران تا آخر سال ۲۰۱۷ با تولید ناخالص اسمی داخلی بر مبنای شاخص قدرت خرید به ارزش ۱۶۴۴.۷۱ میلیارد دلار، هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان بوده است. این رقم برای سال جاری و سه سال آینده هم افزایشی خواهد بود و ایران تا آخر سال ۲۰۲۱ برای اولین بار خواهد توانست به اقتصادی ۲ تریلیون دلاری تبدیل شود و تولید ناخالص داخلی آن بر مبنای شاخص قدرت خرید به ۲۰۹۵.۱۱ میلیارد دلار برسد. بر مبنای همین گزارش، چین تا آخر آن سال با تولید ناخالص داخلی ۳۲۱۱۰.۵۳ میلیارد دلار، بزرگ ترین اقتصاد جهان خواهد بود و آمریکا با ۲۳۰۴۴.۷۸ میلیارد دلار و هند با ۱۳۸۶۱.۰۱ میلیارد دوم، دومین و سومین اقتصاد بزرگ جهان خواهند بود.

شکست استراتژی آمریکا در منزوی کردن نفت ایران
آمار پیش بینی شده از میزان صادراتی که در نتیجه اقدامات آمریکا متاثر خواهد شد، از ۷۰۰ هزار بشکه تا یک میلیون بشکه در روز متغیر است، اما همچنان مطابق با هدف آمریکا برای توقف کامل فروش نفت ایران نیست. طبق آمار بلومبرگ ایران به صورت متوسط حدود ۲.۱ میلیون بشکه در روز طی یک سال قبل نفت صادر کرده است.

بازار سکه همچنان ملتهب
در حالیکه تا اواسط هفته گذشته، قیمت طلا و سکه با کاهش روبرو بود، در ایام پایانی هفته قیمت ها روند افزایشی گرفت و سکه تمام به بیش از چهار میلیون تومان رسید که امروز این قیمت مقداری تعدیل شده و سه میلیون و ۹۲۱ هزار تومان است. با این وجود هنوز سکه حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان حباب دارد. طبق اعلام اتحادیه طلا و جواهر تا ساعت ۱۳: ۳۰ امروز (شنبه) سکه تمام طرح جدید سه میلیون و ۹۲۱ هزار تومان و سکه تمام طرح قدیم سه میلیون و ۶۰۱ هزار تومان فروخته شده است. همینطور نیم سکه یک میلیون و ۸۸۱ هزار تومان و ربع سکه ۹۴۱ هزار تومان قیمت دارد.
اواخر هفته گذشته و در روز چهارشنبه که سکه های پیش فروش آغاز به تحویل شد، قیمت سکه در بازار که چند روز بود تا مرز سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان نزولی شده بود، افزایش یافت و از چهار میلیون تومان گذشت. برخی تحلیلگران بازار معتقد بودند که در کنار افزایش قیمت دلار، نرخ بالای سه میلیون تومانی که بانک مرکزی برای سکه پیش فروش تعیین کرد، علامت خوبی به بازار نداد و از ظرفیت سکه بالای سه میلیون تومانی حکایت داشت.

از دلار چه خبر؟
امروز دلار در بازار آزاد بین ۱۰ هزار و ۵۰۰ تا ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان معامله می شد و به محدوده ۹۰۰۰ تومان روزهای قبل برنگشت. علت این مورد ظاهرا به کند بودن روند پرداخت ارز با استفاده از سامانه نیما برمی گردد اما امکان دارد در ایام آینده این مشکل برطرف شود. از جانب دیگر، با وجود اینکه قرار بود طبق مصوبه دولت و در قالب بسته جدید ارزی، ارز مسافرتی در صرافی ها و با نرخی حدود یک درصد بالاتر از بازار ثانویه عرضه شود، اما با توجه به عدم آماده بودن ساز و کار لازم فعلا ارز مسافرتی با این نرخ ها وجود نداشته و هم قیمت با بازار آزاد است. گزارش ایسنا با عنوان “ارز مسافرتی هم قیمت بازار شد!” را در این لینک بخوانید.

تغییر نرخ دلار تورم ۴۵ درصدی تولید کرد
امروز احمد پورفلاح – عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران – با ایسنا مصاحبه کرده است. او گفته که افزایش نقدینگی در واحدهای صنعتی، معدنی و خدمات هم مشکل ساز شده است، بخصوص زمانی که به دفعات نرخ ارز کشور، نسبت به ۱۰ – ۱۲ سال قبل ۳۰۰ درصد تغییر داشته و مستلزم این است که واحدهای صنعتی هم با همین نسبت رشد کنند. علاوه بر این، رشد نقدینگی یعنی افزایش تورم و عامل اصلی تورم ۴۵ درصدی حال حاضر اقتصاد، تغییر نرخ ارز است. او ضمن تشبیه کردن نقدینگی به گردش خون در بدن که اگر بیش از اندازه تزریق شود تولید فشار می کند و اگر کمتر باشد مشکلات دیگر پدید خواهد آورد، خاطرنشان کرد: پس از سال ها تلاش و خطا هنوز نتوانسته ایم، نیاز بخش اقتصاد به نقدینگی در گردش را درست محاسبه نماییم.

واردکنندگان خودرو دنبال این “نمد” نباشند
با عنایت به سخنان وزیر صنعت، معدن و تجارت، راه رانت خواری احتمالی بعضی واردکنندگان خودرو مسدود شده است. محمد شریعتمداری در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به اینکه این وزارتخانه چگونه بر عرضه کالاهای وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی نظارت می کند تا این کالاها همچون خودرو، گران تر از نرخ مربوطه عرضه نشوند؟ اظهار نمود: “شرکت هایی که خودرو را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کرده اند، مشمول نظام قیمت گذاری بوده و باید خودروها را متناسب با نرخ ارز مربوطه عرضه کنند. واردکنندگان خودرو اگر می خواهند خودروهای وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی را با قیمت های حاشیه بازار عرضه کنند، باید مابه التفاوت آن را به دولت پرداخت کنند ازاین رو این شرکت ها نمی توانند از این نمد کلاهی برای خود ببافند.“گفت وگوی ایسنا با وزیر صنعت را اینجا بخوانید.

اگر تخم مرغ را ارزان نکنند وارد می کنیم
قیمت تخم مرغ طی هفته های گذشته روند رو به رشدی را تجربه نمود و به شانه ای حدود ۲۰ هزار تومان هم در بازار تهران رسید. در این شرایط معاون وزیر کشاورزی اعلام نمود که اگر قیمت این محصول با عنایت به وعده ای که تولیدکنندگان برای عرضه مستقیم آن داده اند، کاهش نیابد با واردات مجدد، قیمت ها را متعادل می کنیم، اما هیچ مشکلی در تولید و تامین تخم مرغ نداریم.

کالاهای اساسی که نباید گران شوند
به دنبال اعلام بسته جدید ارزی از جانب رئیس کل بانک مرکزی که گروه بندی های یک تا چهار بسته ارزی گذشته را ملغی می کرد، تنها ۲۵ قلم کالای کشاورزی، صنعتی و پزشکی مشمول دریافت ارز دولتی با نرخ ۴۲۰۰ تومانی شدند که دولت موظف است بر بازار آن ها نظارت دقیق داشته باشد. برپایه این اطلاعیه، دولت برنج خارجی، گندم، گوشت قرمز منجمد (دام سنگین)، گوشت قرمز گرم (دام سبک) گوشت مرغ، تخم مرغ، کنجاله سویا، ذرت، جو، داروهای دامی ضروری، انواع کود شیمیایی، سموم تکنیکال شیمیایی، انواع بذر، شکر خام، روغن خوراکی نیمه جامد و مایع، روغن خام، حبوبات، انواع دانه های روغنی (سویا)، لاستیک سنگین، کاغذ چاپ و تحریر، کاغذ روزنامه، خمیر کاغذ، چای خشک خارجی، دارو و تجهیزات و ملزومات ضروری پزشکی و نهایتا ماشین آلات و تجهیزات تولید کننده کالاهای اساسی مثل کمباین و نشاکار برنج را در ردیف کالاهای اساسی قرار داده است که ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی استفاده می نمایند و به قول رئیس جمهور نباید با افزایش قیمت مواجه شوند.