باتری های جدید دیگر منفجر نمی شوند!

خط رند ۹۱۲: پژوهشگران اخیرا باتری های لیتیوم – یونی جدیدی را طراحی نموده و تولید کرده اند که به قول آنان، باعث آتش سوزی و انفجار نمی گردد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، به نقل از وب سایت science alert، خیلی از کاربران و علاقه مندان به حوزه فناوری که اخبار مربوط به آن را دنبال می کنند، بدون شک می دانند که چقدر باتری های به کار رفته در دستگاههای الکترونیکی نظیر موبایل، لپ تاپ، شارژر همراه و غیره دچار احتراق و آتش سوزی شده اند؛ به گونه ای که باعث تصادف، سقوط یا فرود اضطراری هواپیما و همینطور صدمه های بدنی برای کاربران و افراد پیرامون آن شده است.

تمامی باتری هایی که این روزها در دستگاه های الکترونیکی به کار گرفته می شود، از نوع لیتیوم یونی هستند که در کنار تمام مزیت های مختلف آن، یک عیب بزرگ و دردسرساز دارد و آن هم همین احتمال انفجار و آتش سوزی است.

حالا اخیرا محققان و پژوهشگران فعال در دانشگاه راچستر توانسته اند باتری های لیتیوم یونی جدیدی را طراحی و تولید کنند که به باور آن ها، هیچگاه دچار احتراق و انفجار نخواهد شد.

آنها با طراحی این باتری مدعی شده اند که محصول جدید آنها می تواند تمامی مشکلات و دردسرهای احتمالی باتری های موبایل و دستگاههای الکترونیکی را به فراموشی بسپارد.

در باتری های لیتیوم یونی فعلی و معمولی، یک قطعه پلاستیکی نازک میان دو الکترود داخلی آن وجود دارد که آنها را از هم جدا نگه می دارد و در صورتیکه این صفحه نازک در اثر گرما یا ضربه ناگهانی از بین برود، الکترودهای مثبت و منفی با هم برخورد پیدا می کنند و در نتیجه جرقه آتش بوجود آمده و باتری منفجر می گردد.

حالا این محققان با انجام آزمایش های فراوان بر این باتری ها، بر این باورند در صورتیکه صفحه جداکننده دو الکترود از یک ماده جامد تشکیل شده باشد، به راحتی از بین نمی رود و باعث آتش سوزی و انفجار نمی گردد.

البته با انتشار این گزارش، خیلی از تحلیلگران فعال در حوزه فناوری از غیرعملی بودن این طرح سخن گفته اند؛ چراکه آنها معتقدند تولید و عرضه چنین باتری هایی به بازار بسیار هزینه بر و گران تمام می گردد و هیچ شرکت تولیدکننده ای تنها به منظور افزایش امنیت و کاهش احتمال آتش سوزی باتری، هزینه های تمام شده محصولات خویش را به این اندازه بالا نخواهد برد. آنها همینطور ادامه دادند که بازارهای تکنولوژی هم اکنون هم دچار رکود بی سابقه ای است و به هیچ عنوان پذیرای افزایش قیمت بیش از این نخواهد بود.

این محققان در واکنش به این ادعا، اعلام نموده اند که با استفاده از روش جدیدشان از ماده ای تحت عنوان اوبلک (Oobleck) که در حقیقت تلفیقی از ذرت و آب است، می توانند روشی ارزان قیمت را برای تولیدکنندگان به ارمغان بیاورند. این ماده در حالت عادی مایع شکل است اما در صورت تولید ضربه، سفت شده و به حالت جامد درمی آید. بعد از اتمام ضربه و فشار، این ماده دوباره به حالت اولیه خود یعنی مایع بازمی گردد.

بنابر گفته این محققان، ماده مذکور بسیار ارزان قیمت بوده و برای ورود آنها به خط تولید باتری های موردنیاز دستگاههای الکترونیکی، تولید بعضی از تغییرات جزئی کافی به نظر می آید.

یکی از مهم ترین و بزرگترین اتفاقاتی که باعث شد محققان و پژوهشگران در سراسر جهان به فکر تولید تغییر تحولاتی در عرصه باتری های دستگاههای الکترونیکی بیفتند، گوشی گلکسی نوت ۷ بود که بارها در اماکن مختلف منفجر شد و خاطرات ناخوشایندی را برای کاربرانش برجای گذاشت.

بنابراین امید است باتری های لیتیوم یونی جدید بتوانند خدمت و کمک به سزایی به عرصه موبایل و دستگاه های الکترونیکی کنند و جلوی به وجود آمدن اتفاقات ناگواری همچون آتس سوزی و انفجار را بگیرند.