سوءاستفاده از اپلیکیشن رسیدساز هنگام خرید

خط رند ۹۱۲: باآنکه امروزه استفاده از اپلیکیشن ها برای فعالیت های روزمره اقدامی متداول می باشد، اما بعضی از برنامه ها هستند که با اهداف مجرمانه طراحی شدند. اپلیکیشن رسیدساز یکی از این نمونه هاست که هنگام خرید مورد سوءاستفاده افراد سودجو قرار گرفته است.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، این روزها شاهد یکه تازی اپلیکیشن های مختلف هستیم، اپلیکیشن هایی که توانایی انجام کارهای فراوانی را در فضای مجازی دارند، از پرداخت گرفته تا خرید، دانلود و غیره. این روزها حتی در تاکسی ها اپلیکیشن هایی را مشاهد می کنید که می توانید با آن ها کرایه خودرو خویش را پرداخت کنید و دیگر مشکل پول خرد و غیره نداشته باشید.
در کنار این اپلیکشن هایی که هر روزه تبلیغ می شوند تا کاربران با نصب آن ها کارهای روزانه خویش را به راحتی انجام دهند، شاهد تولید اپلیکیشن هایی هستیم که بی سروصدا وارد بازار می شوند و گاهی اوقات از جانب مجرمان حرفه ای سایبری طراحی و تولید شده اند و افراد سودجو می توانند از آن ها استفاده مجرمانه داشته باشند.

از طرفی برخی کاربران از اپلیکیشن های تلفن همراه استفاده غیرمجاز می کنند؛ در گزارش منتشره در وب سایت پلیس فتا به این اپلیکیشن ها اشاره شده است؛ اینکه این روزها شاهد طراحی اپلیکیشن های رسیدساز هستیم که بعضی از مجرمان سایبری با نصب برروی گوشی خود و سوءاستفاده از قابلیت های آن مبادرت به کلاهبرداری از افراد هنگام خرید از فروشگاه ها کردند. این برنامه ها شاید در ابتدا با هدف شوخی دوستانه طراحی شده اما نه تنها افراد سودجو آن را شوخی در نظر نگرفته بلکه کاملا جدی با آن برخورد کرده و از آن استفاده های مجرمانه می کنند.

این افراد پس از خرید از فروشگاه ها و یا هنگام پرداخت بدهی های خود، ادعا می کنند که وجه مورد نظر را به حساب قربانی واریز کرده اند و رسید طراحی شده را بعنوان مدرک به فرد مخاطب عرضه می دهند. رسیدی که فاقد اعتبار بوده و هیچ ارزشی ندارد. این رسید جعلی شامل نام و نام خانوادگی، شماره کارت و مبلغ واریزشده به حساب مقصد است. در این حالت اعتماد فرد قربانی پس از دیدن نام و شماره کارت خود جلب شده و در ظاهر هیچ مورد مشکوکی وجود ندارد. ازاین رو افراد باید مراقب تراکنش های بانکی خود باشند.

یکی از مهمترین راه ها برای جلوگیری از برداشت غیرمجاز از حساب های بانکی و یا اطلاع از دریافت وجوه مختلف، فعال بودن سامانه پیامک حساب بانکی است. در این صورت شما از انجام هرگونه تراکنش بانکی و دریافت یا برداشت از حسابتان آگاه خواهید شد. کاربران باید پس از انجام هر تراکنش بانکی به خصوص تراکنش های با مبالغ بالا، حتماً موجودی حساب خویش را چک کرده و از واریز وجه مطمئن شوند.

البته طبق گزارش های دریافتی، بعد از بررسی های مورد نیاز، اقدامات و هماهنگی های لازم درباره حذف این اپلیکیشن از مارکت های داخلی انجام شده و هم اکنون دریافت این اپلیکیشن از مارکت های داخلی امکان پذیر نیست. اما همواره اعتماد نابجا به کاربران آنلاین در فضای مجازی می تواند زمینه ساز کاهش امنیت کاربران در فضای مجازی شود.