۷۰ درصد آلودگی های زباله ها به پسماندهای الکترونیکی مربوط می شود، بازیافت کابل با روش های سبز

خط رند ۹۱۲: فعالان زیست محیطی در حالی توانستند با استفاده از روش های دوستدار محیط زیست فلزات پایه چون مس و قلع را بازیافت کنند که به قول آنها این محققان در دستیابی به این نوع پسماندها باید با پیمانکارانی که گاها اتباع سایر کشورها هستند، رقابت کنند.

ابراهیم مرشد از محققان و فعالان حوزه بازیافت پسماندهای الکترونیکی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در مطالعات خود موفق به بازیافت پسماندهای الکترونیکی مانند کابل، سیم، بردهای الکترونیکی و سایر پسماندهای الکترونیکی به روش های دوستدار طبیعت شدیم، اظهار داشت: در این زمینه مشکل اصلی ما تامین ماده اولیه و یا پسماند الکترونیکی است.

وی با تاکید بر اینکه بازیافت پسماندهای الکترونیکی یک فعالیت تخصصی و علمی است، خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد آلودگی های کل پسماندها مربوط به پسماندهای الکترونیکی می گردد و این در شرایطی است که پسماندهای الکترونیکی ۳۰ درصد کل پسماندها را تشکیل می دهند.

مرشد با اشاره به اینکه ما در این شرکت با استفاده از روش های اصولی مبادرت به بازیافت پسماندهای الکترونیکی می نماییم، در این باره توضیح داد: بعنوان مثال برای بازیافت کابل، آنها را در داخل دستگاهی می ریزیم که حرارتی تولید نمی کند، ضمن آنکه بخش های پلاستیکی کابل هم کاملا با روش های دوستدار محیط زیست جداسازی می گردد.

این محقق با تاکید بر اینکه این روش بازیافت نسبت به روش آتش زدن کابل ها هزینه بالاتری را می طلبد، افزود: در نتیجه ما در خرید این پسماندها دچار مشکل می شویم، ضمن آنکه حمایت های دولتی هم در این زمینه مشاهده نمی گردد.

مجوزهای زیست محیطی از بازیافت کنندگان دریافت شود​

وی با اشاره به اینکه این نوع پسماند به وفور تولید می شود، ولی در زمینه جمع آوری و در اختیار گرفتن این پسماندها برای ما مشکلات زیادی وجود دارد، تصریح کرد: پیشنهاد می گردد که در مزایده پسماند انبارهای سازمان های دولتی، شهرداری ها و ادارات و ارگان ها، مجوزهای زیست محیطی از بازیافت کنندگان دریافت شود.

مرشد تصریح کرد: در این صورت ما با هم صنف ها و کسانی که مجوز زیست محیطی در زمینه بازیافت پسماندهای الکترونیکی دارند، رقابت خواهیم کرد نه با دلالان و افرادی که به صورت غیر قانونی در این زمینه وارد شده اند.

این فعال حوزه بازیافت پسماندهای الکترونیکی با اشاره به رویکرد شهرداری نسبت به روش های امحای این نوع پسماندها، اظهار نمود: شهرداری در این زمینه به صورت تخصصی وارد نشده است؛ چراکه برای جمع آوری پسماندهای خشک مبادرت به تقسیم بندی مناطق کرده است.

وی با اشاره به اینکه پسماندهای خشک شامل پسماندهای الکترونیکی هم می شود، افزود: این مناطق به مزایده گذاشته می گردد و پیمانکار منتخب، صاحب پسماندهای خشک هر منطقه خواهد شد و ما باید از این پیمانکار مبادرت به خرید پسماندهای الکترونیکی نماییم.

به گفته این فعال حوزه بازیافت پسماند، محققان این حوزه با پیمانکارانی که گاها اتباع افغان هستند بر سر این پسماندها رقابت می کنند.

مرشد، خروجی این شرکت زیست محیطی را تولید فلزات پایه چون مس، قلع، روی و سایر فلزات از پسماندهای الکترونیکی عنوان نمود و خاطرنشان کرد: در طرح توسعه ای ما به دنبال بازیافت باتری های لیتیومی و نیکل کادمیومی هستیم.