چرا فیبرنوری به منازل نرسید؟

خط رند ۹۱۲: به قول مدیرعامل سابق شرکت مخابرات ایران، با اینکه انحصاری در حوزه فیبر نوری وجود ندارد، اما علت عدم پیشرفت این پروژه، عدم سرمایه گذاری شرکت های اینترنتی است و البته برای ورود بخش خصوصی به این عرصه، به تسهیل قوانین نیاز است.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، پروژه رساندن فیبر نوری به در منازل و جایگزینی آن با کابل مسی با عنایت به افزایش سرعت ارتباطات اینترنتی، در سال های اخیر مورد توجه مسئولان وزارت ارتباطات قرار گرفت. البته در ابتدا اپراتور چهارم (ایرانیان نت) بعنوان مجری این پروژه در نظر گرفته شد که با مشکلات مالی روبه رو و بعد از آن هم مخابرات، امکان واگذاری فیبر نوری به مشترکان را در پروژه ای تحت عنوان «تانوما» در اختیار گرفت.

محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- دو سال پیش درباره فیبرنوری اظهار کرده بود: در بحث FTTX انحصاری در کشور وجود ندارد، چون که شرکت های FCP مجوز فعالیت در بخش FTTC را دارا هستند و در نهایت تنها یک بخش FTTH (فیبر نوری به در منازل) است که در انحصار شرکت ایرانی ها نت قرار دارد. در این میان نکته مهم آنکه این طرح نیاز به سرمایه گذاری عظیم دارد و نوع سرمایه گذاری آن از جنس دیربازده است. اما اکنون اغلب شرکت ها از مخابرات گرفته تا شرکت های FCP با وجود ادعاهای متعددی که در حوزه سرمایه گذاری دارند، طی یک سال اخیر سرمایه گذاری عمده ای انجام نداده اند.

البته بعد از ایرانی ها نت، شرکت مخابرات ایران، پروژه فاز اول اتصال فیبر نوری به منازل را با عنوان تانوما (تارهای نوری مخابرات ایران) افتتاح نمود و در حالیکه در ابتدا در هشت استان عرضه شده بود، هدف گذاری کرد که در گام بعدی شهرهای بزرگ و مراکز استان ها را تحت پوشش این طرح قرار دهد. البته مخابرات همان زمان اعلام نمود باآنکه در هر نقطه ای که ظرفیت سازی شده و پوشش وجود داشته باشد، مشتری می تواند از خدمات و سرویس های تانوما استفاده نماید. اما تا ظرفیت سازی در کل کشور، حداقل پنج سال زمان لازم است.

فیبر نوری سرمایه گذاری کلان می خواهد

در این راستا و درباره پیشرفت فیبر نوری صابر فیضی – مدیرعامل سابق شرکت مخابرات ایران- به ایسنا اظهار داشت: انحصاری در حوزه فیبر نوری وجود ندارد اما شرکت های اینترنتی توان سرمایه گذاری در این زمینه ندارند، چونکه فیبر نوری سرمایه گذاری کلان می خواهد.

وی افزود: اما از طرفی مخابرات توان این سرمایه گذاری را ندارد و از سوی دیگر سایر شرکت ها هم برای سرمایه گذاری نمی آیند، بنابراین فیبر نوری منحصر به شرکت هایی شده که از قبل در این زمینه سرمایه گزاری نموده اند. به جهت اینکه شرکت های خصوصی بخواهند وارد این عرصه شوند، حاکمیت باید نقش اساسی را داشته باشد و قوانینی که مصوب شده را تسهیل و به آن ها عمل کند.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، با اجرای پروژه «فیبر نوری به منازل»، به جای کابل مسی، فیبر نوری به کاربران خانگی، ادارات و موسسات عرضه می گردد. طرح اتصال فیبر نوری که سرعت ارتباط را در حد چشمگیری بالا می برد، در کشورهای مختلف دنیا انجام شده است. اما جایگزینی فیبرنوری به جای کابل مسی زمانی مقرون به صرفه خواهد بود که محتوای دیجیتالی بسیار زیادی بر روی شبکه ها تعریف شود و کاربران نیاز به داشتن سرعت بالا را احساس کنند.

اتصالات پهن باند فیبر به خانه یا همان اتصالات پهن باند FTTH، معرف اتصالات کابل فیبرنوری برای اماکن به صورت اختصاصی است. این سیستم ها که برپایه نور هستند، توان انتقال انبوهی از اطلاعات به شکل کارآمدتری از قبیل تلفن، ویدئو، داده و غیره را در مقایسه با شیوه سنتی کابل های مسی دارا هستند. این فناوری به سرعت رو به گسترش است چونکه برتری هایی نسبت به فناوری های کنونی دارد که امکان اتصال پرسرعت تر و ظرفیت برد بیش تر نسبت به زوج های پیچیده رسانا و خطوط DSL همچون آن هاست.