تعیین ضرب الاجل کارت سوخت برمی گردد

خط رند ۹۱۲: یکی از اخبار مهم حوزه اقتصادی امروز این بود که شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی اعلام نمود که از زمان فراهم شدن امکان تحویل سوخت با کارت برای عموم دارندگان خودروها و موتورسیکلت ها، از تاریخی که متعاقباً اعلام خواهد شد، بنزین صرفا با عرضه کارت به خودروها و موتورسیکلت ها تحویل خواهد شد.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، بر این اساس، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برای مالکان خودرو و موتور سیکلتی که کارت سوخت خویش را گم کرده اند از سوم آذرماه ضرب الاجل ۲۱ روزه برای ثبت درخواست دریافت کارت سوخت جدید تعیین کرده است. این تصمیم به منظور جلوگیری از قاچاق بنزین بخصوص با تشدید قاچاق از مرزها، دریافت شده که تحویل بنزین به خودروها و موتورسیکلت ها، صرفاً با استفاده از کارت سوخت صورت گیرد.
بنابراین مالکان خودروها و موتورسیکلت هایی که کارت سوخت خویش را گم کرده اند، لازم است به ترتیبی که در رسانه ها توضیح داده خواهد شد، از تاریخ شنبه ۳ آذرماه، حداکثر تا شنبه ۲۴ آذرماه ۱۳۹۷ نسبت به ثبت درخواست خود برای دریافت کارت سوخت جدید اقدام کنند.
کارت سوخت به کارت های بانکی متصل شد
از جانب دیگر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اتصال کارت سوخت به کارت های بانکی اطلاع داد.
محمدجواد آذری جهرمی با بیان این که امروز بیشتر از ۱۰ میلیون خودرو کارت سوخت ندارند، اظهار داشت: برای صدور این تعداد از کارت سوخت باید ۳۳۰ میلیارد تومان هزینه می شد، در حالیکه با استفاده از ظرفیت دولت الکترونیکی و با هماهنگی بین دستگاهی، آنرا به کارت بانکی متصل کردیم تا به جای این که مردم در صف بایستند و در پلیس به علاوه ۱۰ ثبت نام کنند تا پس از یک هفته کارت سوخت به دست آنها برسد، بتوانند با رجوع به پورتال ملی پخش و پالایش و فشردن سه گزینه، کارت بانکی خویش را به کارت سوخت متصل کنند.
جزئیاتی از دریافت پول نفت ایران از مشتریان
امروز هم چنین در حوزه انرژی خبرهای مهم دیگری هم اعلام گردید همچون این که معاون وزیر نفت در امور بین الملل توضیحاتی را درباره دریافت پول نفت از مشتریان ارائه کرد.
امیرحسین زمانی نیا با تاکید بر این که جزئیات معافیتی که آمریکا به هشت مشتری نفت ایران داده است هنوز روشن نیست، اظهار نمود: آمریکایی ها صحبت زیادی در مورد این معافیت نکرده اند، اما اخباری می شنویم در خصوص این که پول ها با یکسری محدودیت های هزینه برای مصارف غیرتحریمی مواجه می باشد، اما به صورت کلی جزئیات هنوز روشن نیست و مسائل نهایی نشده است.
وی در مورد پیشنهاد عراق در خصوص این که پول گاز ایران را با دینار پرداخت کند، اظهار داشت: شرکت ملی گاز با این پیشنهاد موافق نیست و مذاکرات در جریان است. طبق قرارداد عراقی ها باید پول گاز را با یورو پرداخت کنند. به صورت کلی این مساله ی مهمی نیست و حل می گردد.
ادامه مذاکرات برای تولید کانال پرداخت بانکی بین اروپا و ایران

معاون وزیر نفت هم چنین با اشاره به ایجاد کانال پرداختی بین ایران و اروپا، اظهار داشت: احیانا این کانال در فرانسه تشکیل گردد و در مرحله اول، برای اقلام غیرتحریمی و از اواسط سال سال ۲۰۱۹ برای اقلامی که شامل تحریم می گردد هم مورد استفاده قرار بگیرد.

وی با بیان این که در ملاقات های خصوصی تاکید شده که منافع استراتژیک اروپا اقتضا می کند برجام را حفظ کند، خاطرنشان کرد: مذاکرات کارشناسی برای تولید یک کانال پرداخت بانکی بین یک یا دو بانک ایرانی و چند بانک کوچک اروپایی که تعامل کمتری با آمریکا دارند، در جریان است. این کانال در مرحله ی اول برای اقلام غیرتحریمی است و از اواسط سال ۲۰۱۹ توسعه یافته و اقلام تحریم شده را هم شامل می گردد.
معاون وزیر نفت در امور بین الملل افزود: مقرر است کانال بانکی مذکور در اروپا تاسیس شود، اما فعلا کسی موافقت نکرده است اما به نظر من این کانال بالاخره در فرانسه تاسیس می گردد. مذاکرات کارشناسی در جریان است و امیدواریم تا چند هفته آینده به نتیجه برسد.
تصمیمات جدید ارزی برای صادرکنندگان
در حوزه اقتصاد کلان اما بانک مرکزی در بخشنامه ای نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور را ابلاغ نمود که طبق آن تمام صادرکنندگان مکلف به ارائه تعهد برگشت ارز هستند و بانک مرکزی مکلف است صرفاً برای واردات کالا و خدمات صادرکنندگانی تامین ارز کند که نحوه بازگشت ارز به چرخه اقتصادی مطابق ساختار تعیین شده در دستورالعمل این بانک باشد.
ازاین رو کلیه صادرکنندگان کالا و خدمات مکلف به عرضه تعهد بابت برگشت ارز حاصل از صادرات خود به چرخه اقتصادی کشور می باشند و بانک مرکزی مکلف است صرفاً برای واردات کالا و خدمات صادرکنندگانی تخصیص و تأمین ارز نماید که نحوه بازگشت ارز آنها به چرخه اقتصادی کشور مطابق ساختار ذیل مشخص باشد. جزئیات این مورد در این لینک قابل مشاهده می باشد.

اصلاح نظام بانکی استارت خورد
از جانب دیگر با روی کار آمدن فرهاد دژپسند بعنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس جمهور یکی از مهم ترین تکالیف وی را اصلاح نظام بانکی عنوان نمود و دژپسند هم این مورد را بعنوان اولین هدف خود بعنوان وزیر اقتصاد خواند؛ این در شرایطی است که بانک مرکزی هم امسال را سال اصلاح نظام بانکی برشمرده بود.
حالا وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام نموده که اصلاح نظام بانکی از دو هفته پیش شروع شده و این کار مرحله به مرحله پیش خواهد رفت و با بیان این که بانک ها از بابت بالا بودن میزان مطالبات شان دچار مشکلند، اظهار نمود: در اعداد و ارقامی که بعنوان مطالبات بانک ها اعلام می شود، تأمل و برپایه تعاریف، آنها را بررسی می کنم.
وی با بیان این که بدهی دولت به نظام بانکی ادعایی است که بانک ها آنرا مطرح می کنند و ما نمی توانیم تا زمانی که این ادعا حسابرسی نشده باشد آنرا بپذیریم، افزود: باید با مردم صادق باشیم و مباحث را شفاف بگوییم، چراکه شفافیت راهکار مبارزه با فساد است و از کسی که افشاگری آن منتهی به صدور حکم می گردد باید قدردانی کرد.
طبق آن چیزی که بانک مرکزی ایران در سال ۱۳۹۵ بعنوان برنامه دولت برای اصلاح نظام بانکی اعلام نموده است، اولین گام این اقدام، تقویت نقش نظارتی این نهاد است که بتواند بعنوان سیاست گذار و ناظر، نقش قدرت مند خویش را در جهت اصلاح سازوکار بانکی ایفا کند که شاید تنها بخشی که تابحال از برنامه اصلاح نظام بانکی ایران اجرا شده این مرحله باشد.
بازار معاملات نقدی و حواله ارز راه اندازی می شود
خبر دیگر حوزه اقتصاد کلان این بود که رئیس کل بانک مرکزی از راه اندازی بازار معاملات آزاد نقدی و حواله ارزی در آینده نزدیک خبر داد.
به قول عبدالناصر همتی این بازار مبتنی بر سازوکار حراج و با هدف کشف قیمت ارز و تسهیل تامین نیازهای خدماتی و خرد مردم و با مشارکت بانک ها و صرافی های مجاز و نظارت و بازارگردانی بانک مرکزی راه اندازی می گردد.
او همینطور گفته است که با آغاز فعالیت این بازار صادرکنندگان هم می توانند بر مبنای مقرراتی که اعلام خواهد شد بخشی از ارز صادراتی خویش را در این بازار عرضه کنند.
تمدید مهلت نسخه های فارسی تلگرام تا آذرماه
اما در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به ادامه دار شدن فعالیت نسخه های فارسی تلگرام اظهار داشت: در دوره گذار از تلگرام پیام رسان های داخلی، ما به نسخه های فارسی تلگرام تا شهریورماه مهلت داده بودیم اما به علت شرایط موجود این مهلت تا آخر آذرماه تمدید گردید.
سیدابوالحسن فیروزآبادی با اشاره به پشتیبانی از پیام رسان های داخلی بیان کرد: طرح ما پشتیبانی از پنج پیام رسان داخلی بود که اسامی آنها مشخص شده بود.کاهش تعرفه، اختصاص دیتاسنتر، اینترنت مجانی و وام پنج میلیارد تومانی همچون این حمایت ها بود. این حمایت ها برای طرح پیام رسان های داخلی محیا بود البته بعضی نخواستند از آن استفاده کنند و یا استطاعت مالی داشتند.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان این که به دلایل زیادی امروز شاهدیم که پیام رسان های داخلی نتوانسته اند به خوبی عمل کنند، اضافه کرد: در کنار این موضوعات، بحثی عنوان شد که نسخه های فارسی تلگرام به صورت موقت فعالیت کنند، چونکه کوچ سه میلیون کاربر از تلگرام به پیام رسان های داخلی امکانات وسیعی می خواست بنابراین برای دوران گذار تا شهریور فرصت داریم که نسخه های فارسی که خصوصیت های بیش تری داشتند و از لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری مناسب بودند، فعالیت کنند.
فیروزآبادی با اشاره به هاتگرام و طلاگرام بعنوان نسخه های فارسی تلگرام که اجازه فعالیت دارند، اظهار داشت: به علت شرایط تحریم و استدلال هایی که نسخه های فارسی مطرح نمودند، مهلت آنها را تا آخر آذرماه تمدید کرده و امیدواریم تا آن زمان بتوانند مستقل از شبکه فعالیت کنند. بر اساس گزارش ها این پیام رسان ها ادعا دارند به صورت آزمایشگاهی استقلالشان عملی شده اما شاید در پیاده سازی نیاز به سرور، دیتاسنتر و امکانات خاص باشد که در حال تهیه آن هستیم.
کارآفرینان از دولت حمایت می خواهند
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی هم با اشاره به بهبود رتبه کارآفرینی ایران در شاخص های جهانی به جوانان پیشنهاد کرد که در حوزه های مدیریتی وارد شوند و سنگر انتخابات آینده مجلس را به دست گیرند.
محمد شریعتمداری اظهار نمود که استقلال ایران بزرگ در گروی حضور جوانان و فکر و اندیشه نو آنها است و باید در تمام حوزه ها و عرصه هایی که این کشور در حوزه دموکراسی باز کرده و تسیر را فراهم نموده حضور یابند حتی انتخابات آینده مجلس را رها نکنند و هدف اولشان را گرفتن این سنگر بگذارند.

وی افزود امروز کارآفرینان از دولت حمایت و تسهیل گری می خواهند و باید فضا برای رشد و توسعه و حضور بیشتر کارآفرینان را فراهم نماییم.