دست به یکی غول ها ضد هواوی!

به گزارش خط رند ۹۱۲ دولت ژاپن هم اعلام نموده است که می خواهد همکاری های مخابراتی و ارتباطی خویش را با شرکت چینی هواوی قطع کند.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، به نظر می آید که تلاش آمریکا برای تخریب شرکت چینی هواوی و پیشگیری از عقد قرارداد این شرکت با سایر اپراتورهای مخابراتی کشورهای دیگر موفق شده است.
ماه گذشته بود که سناتورهای آمریکایی در نامه ای خطاب به جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نوشتند که به منظور پیشگیری از به خطر افتادن امنیت ملی کشورش، همکاری با شرکت چینی هواوی برای توسعه شبکه اینترنت ۵g را قطع کند اما حالا به نظر می آید که ایالات متحده درصدد است تا از سایر شرکای تجاری و اقتصادی خود نظیر آلمان، ایتالیا و ژاپن هم درخواست کند که به قطع همکاری با این شرکت چینی اقدام نمایند.
حالا تازه ترین اخبار انتشار یافته از آن حکایت می کند که ژاپن هم همچون برخی دیگر از کشورهای هم پیمان ایالات متحده آمریکا نظیر بریتانیا، استرالیا و نیوزلند به همکاری های مخابراتی و اینترنتی خود با شرکت چینی هواوی آخر دهد چراکه معتقدند تجهیزات بکاررفته توسط این شرکت اطلاعات کاربران و مقامات کشورهای دیگر را تحویل دولت چین داده و به عبارتی دیگر به منظور جاسوسی به کار گرفته می گردد.
طبق گزارش رویترز، دولت ژاپن این تصمیم را در جهت حفاظت از حریم خصوصی کاربران و شهروندان این کشور و همینطور ارتقای امنیت سایبری نهاد و سازمان های مختلف ژاپنی اتخاذ نموده است. بدین ترتیب بر مبنای اخبار انتشار یافته ژاپن دیگر نمی خواهد به خریداری، تهیه و نصب تجهیزات مخابراتی و شبکه های اینترنتی و ارتباطی از هواوی ادامه دهد تا بدین ترتیب خرید، تجارت و همکاری با این شرکت چینی را به صورت کلی ممنوع کند.
به نظر می آید که هواوی در طول یک سال اخیر به شدت زیر تیغ ایالات متحده آمریکا و به تبع آن برخی دیگر از کشورها قرار گرفته است با اینکه بارها مقامات این شرکت چینی تمامی اتهامات وارده نظیر جاسوسی و حمایت دولت چین را رد و تکذیب کرده اند، اما همچنان تحت فشار از جانب دولت بعضی از کشورها قرار گرفته است.
این شرکت همینطور بعد از دستگیری و بازداشت مدیر ارشد مالی در کانادا به افترا نقض تحریم های آمریکا بیشتر از پیش تحت فشارهای سیاسی قرار گرفته است.
هواوی دومین شرکت تولیدکننده موبایل و گوشی هوشمند در جهان و یکی از فعال ترین اپراتورهای مخابراتی به حساب می آید که با کشورهای بسیاری درباره برقراری شبکه نسل پنجم اینترنت ۵G همکاری کرده است.
ماجرا از اوایل سال جاری میلادی شروع شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا اعلام نمود که گوشیهای هوشمند ساخت شرکت های چینی نظیر هواوی و زدتی ای از شهروندان و مقامات آمریکایی جاسوسی می کنند و اطلاعات شخصی و محرمانه بسیاری را تحویل دولت چین می دهد تا ضد ایالات متحده از آنها استفاده نماید.
به قول بعضی از تحلیلگران، تلاش آمریکا برای قطع همکاری سایر کشورها با شرکت هایی نظیر هواوی تنها برای ضربه زدن به اقتصاد چین و افزایش تبعات منفی جنگ تجاری میان این کشور با آمریکا است چراکه هواوی با فروش خیلی خوب و عملکرد موفقیت آمیزی که در زمینه عرضه گوشی و گجت های هوشمند و هم چنین عرضه خدمات مخابراتی دارد، توانسته است گردش مالی بسیار خوبی را برای چین به ارمغان بیاورد و در صدر لیست پرفروش ترین برندهای تکنولوژی و گوشیهای هوشمند حتی بالاتر از اپل آمریکا قرار گرفته است. گرفتن بازار فروش کشورهای مختلف از هواوی بدون شک می تواند در کاهش قابل توجه میزان فروش کلی این شرکت اثرگذار باشد و ضربه مهلکی به اقتصاد چین وارد کند.