جمع آوری اطلاعات از محیط؛ تولید کوله پشتی های الکترونیک برای زنبورهای عسل

خط رند ۹۱۲: محققان دانشگاه واشنگتن موفق به طراحی کوله پشتی های الکترونیکی کوچکی شده اند که با نصب آنها بر روی بدن زنبورهای عسل می توان از آنها برای جمع آوری اطلاعات از محیط اطراف کمک گرفت.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از نیواطلس، کوله های مذکور مجهز به حسگرهایی پیشرفته هستند که داده های متنوعی را از زمین های کشاورزی و دیگر نقاط مد نظر دریافت می کنند. مزیت این روش بهره گیری از تحرک و دقت زنبورها از یک سو و بی نیازی از تولید ربات های کوچک پرنده با صرف وقت و هزینه بسیار زیاد است. چونکه با این کار زنبور خود داده های لازم را از محیط جمع آوری می کند.
زنبورها به صورت طبیعی با کمک گرده افشانی به حفظ سلامت محصولات کشاورزی کمک می کنند اما آنها هم محدودیت های خاص خودرا دارند. از طرف دیگر پهپادهای کوچک باز گران قیمت بوده و تنها برای مدت کوتاهی می توانند پرواز کنند. پس نصب یک سنسور در قالب کوله پشتی بر روی زنبورها می تواند ایده مناسبی برای غلبه بر این چالش ها باشد.

این کوله های الکترونیکی قادر به ارسال اطلاعات موقعیت مکانی و همین طور داده های مربوط به محیط اطراف به شکل آنی هستند. حافظه ای کوچک برای ذخیره اطلاعات، سنسورهای سنجش دما، رطوبت و نور و باتری قابل شارژ تنها بخشی از امکانات آن است.
این کوله تنها ۱۰۲ میلیگرم وزن دارد و پس فشاری به بدن زنبور عسل وارد نمی نماید. دقت سیستم جی پی اس کوله پشتی مذکور در حدود ۸۰ متر است و باتری آن باز برای چهار تا هفت سال قابل استفاده می باشد. شارژ این باتری ها هم به صورت بی سیم صورت می گیرد.