کاخ سفید بدنبال ممنوعیت رسمی فعالیت غول های تکنولوژی چینی

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نظر می آید که کاخ سفید به دنبال صدور دستوری برای ممنوعیت رسمی فعالیت و فروش محصولات و تجهیزات دو شرکت چینی هواوی و زدتی ای در ایالات متحده آمریکاست.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، بعد از آنکه اوایل سال قبل دونالد ترامپ فعالیت دو شرکت چینی هواوی و زدتی ای در ایالات متحده آمریکا را به افترا جاسوسی با استفاده از تجهیزات و محصولاتشان و همینطور همکاری با دولت چین ممنوع اعلام کرد، حالا به نظر می آید که این موضع مقرر است در سال ۲۰۱۹ میلادی هم تمدید شده و به صورت رسمی فعالیت و فروش تجهیزات این دو شرکت ممنوع شود.

بر اساس گزارش های انتشار یافته در رویترز و به قول منابع آگاه و ناشناس، به نظر می آید که مقامات کاخ سفید قصد دارند دستوری را صادر کنند تا بدین ترتیب شرکت های مخابراتی و اپراتورها به هیچ عنوان با دو شرکت چینی هواوی و زد تی ای همکاری نکرده و از محصولات فناوری و تجهیزات شبکه های مخابراتی این دو غول تکنولوژی چینی استفاده نکنند.

به نظر می رسد که این دستور بعد از بررسی توسط مقامات بلندپایه کاخ سفید و دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا احیانا در ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی صادر شود که به واسطه آن شرکت های مخابراتی آمریکایی و خارجی فعال در ایالات متحده نتوانند از تجهیزات هواوی و زد تی ای خریداری، تهیه و استفاده کنند چون که به باور مقامات امنیتی آمریکایی، فعالیت این دو شرکت در این کشور تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا به حساب می آید.

البته این در حالیست که اوایل سال جاری میلادی بود که ترامپ در دستوری موقت فروش گوشیهای هوشمند و نصب تجهیزات مخابراتی هواوی و زد تی ای را در آمریکا ممنوع اعلام نمود و در تلاشی مداوم از سایر کشورهای هم پیمان خود نظیر کانادا، بریتانیا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و خیلی از کشورهای اروپایی درخواست نمود که همکاری با این شرکت های چینی را به دلایل امنیتی قطع کرده و فعالیت آنها را ممنوع اعلام کنند. اما حالا به نظر می آید که کاخ سفید برای مقابله با این دو شرکت چینی عزم خویش را به شدت جزم کرده و می خواهد دستوری را به صورت رسمی و همیشگی صادر کند تا احتمال و خطر شنود و جاسوسی چینی ها از امریکایی ها را به حداقل برساند.

هواوی دومین شرکت تولیدکننده موبایل و گوشی هوشمند در جهان و یکی از فعال ترین اپراتورهای مخابراتی به حساب می آید که با کشورهای بسیاری درباره برقراری شبکه نسل پنجم اینترنت ۵G همکاری کرده است.

با این که دولت چین و شرکت های هواوی و زد تی ای همگی این اتهامات را بارها رد و تکذیب کرده اند، اما به نظر می آید که آمریکایی ها به کوشش برای پیشگیری از فعالیت آنها و قطع همکاری سایر کشورها ادامه می دهند.

به گفته بعضی از کارشناسان و تحلیلگران، به نظر می آید که تلاش آمریکا برای قطع همکاری سایر کشورها با شرکت هایی نظیر هواوی به منظور ضربه زدن به اقتصاد چین و افزایش تبعات منفی جنگ تجاری میان این کشور با آمریکا باشد چراکه هواوی با فروش خیلی خوب و عملکرد موفقیت آمیزی که در زمینه عرضه گوشی و گجت های هوشمند و هم چنین عرضه خدمات مخابراتی دارد، توانسته گردش مالی بسیار خوبی را برای چین به ارمغان بیاورد و در صدر لیست پرفروش ترین برندهای تکنولوژی و گوشیهای هوشمند حتی بالاتر از اپل آمریکا قرار گرفته است.

گرفتن بازار فروش کشورهای مختلف از هواوی بدون شک می تواند در کاهش قابل توجه میزان فروش کلی این شرکت اثرگذار باشد و ضربه مهلکی به اقتصاد چین وارد کند.