معاون وزیر ارتباطات: مطالبات علما و مراجع از وزارت ارتباطات یک فرصت است

خط رند ۹۱۲: رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به اقداماتی که برای افزایش ظرفیت شبکه انتقال داخل ایران انجام شده، از افزایش ظرفیت شبکه IP کشور به ۱۸.۵ ترابیت بر ثانیه آگاهی داد.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، حمید فتاحی با اشاره به تاکید وزیر ارتباطات بر دیدار و نمایش گزارش به مراجع، اظهار داشت: دغدغه ها و مطالبات مراجع و علما، به سبب نبود انگیزه های سیاسی و اقتصادی همیشه بعنوان یک فرصت برای ما دارای اهمیت است.
وی با اشاره به دیدارهای دوره ای با مراجع و علما، اضافه کرد: در مسافرت اخیر به قم به نمایندگی از وزیر ارتباطات، با آیت الله جوادی آملی، آیت الله فاضل لنکرانی و آیت الله مکارم شیرازی دیدار داشتیم و در این دیدارها گزارش عملکرد یک پارسال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نمایش شد.
رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان این که اقدامات انجام شده در حوزه شبکه ملی اطلاعات یکی از موضوعات مطرح شده در این دیدارها بود، اشاره کرد: در این دیدارها درباره دستاوردهای شبکه ملی اطلاعات و اقدامات انجام شده در حوزه دولت الکترونیکی، فضای مجازی، کودک و جشنواره کودک آنلاین گزارشی نمایش شد.
وی ادامه داد: گزارش نمایش شده مورد استقبال مراجع قرار گرفت و با عنایت به آگاهی از نفوذ فضای مجازی، به تاثیرگذاری این فضا تاکید داشتند و جهت استفاده از فرصت های فضای مجازی که یکی از آنها نشر معارف دوده است و پیشگیری از لطمه های آن سفارش کردند.
معاون وزیر ارتباطات اشاره کرد: با عنایت به این که ما صاحب این تکنولوژی نبودیم، اعمال حاکمیت در فضای مجازی به این سرعت صورت نمی گیرد و پروسه ای زمان بر است که نیاز به فرهنگ سازی و تکنولوژی دارد، البته اقدامات که در حوزه شبکه ملی اطلاعات و افزایش ترافیک داخل انجام شده، نیمه پر این لیوان در حوزه فضای مجازی است.
وی درباره گزارش هایی که درباره اقدامات وزارت ارتباطات به دفاتر مراجع می رسد، اضافه کرد: لطمه های فضای مجازی قابل انکار نیست و نیمه کمتر لیوان را تشکیل می دهد و کسانی که انگیزه هایی غیر از اصلاح امور دارند، این بخش را بزرگنمایی و برجسته سازی می کنند و به جای این که در رسانه ها به صورت دائم بر آلودگی در این فضا تاکید نماییم، می توانیم به صورت گام به گام از فرصت فضای مجازی برای بهتر شدن این فضا استفاده نمائیم.
فتاحی تاکیدکرد: برخلاف برخی که می خواهند از این مطالبات استفاده های دیگری داشته باشند، ما این مطالبات را فرصت می دانیم و این دیدارها ادامه دارد و به صورت دائمی گزارش ها نمایش خواهد شد.
وی ادامه داد: هدف ما در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نمایش بهترین، باکیفیت ترین و امن ترین ارتباط جهت استفاده حد اکثری از فضای مجازی و کوشش برای به حداقل رساندن لطمه های این فضاست.
رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت درباره اقدامات انجام شده در حوزه شبکه انتقال باز از افزایش ظرفیت به ۱۸ و نیم ترابیت بر ثانیه در شبکه IP کشور آگاهی داد و اظهار داشت: این پروژه بزودی افتتاح میگردد.
وی درباره میزان تبادل اطلاعات در داخل کشور باز اضافه کرد: از خردادماه ۹۶ که ۲۶۳ گیگابیت بر ثانیه میزان تبادل اطلاعات در داخل کشور بوده، هم اکنون به ۸۰۰ گیگابیت بر ثانیه افزایش یافته است که ۵۰ درصد ترافیک اینترنت در ایران را شامل میگردد و در برنامه داریم با یک بسته حمایتی برای مراکز تبادل داده غیر از تهران، این مراکز را باز فعال نماییم.
فتاحی اشاره کرد: این افزایش ترافیک داخل مربوط به خدماتی است که در بستر شبکه ملی اطلاعات در چارچوب ویدیو و سرویس های حمل و نقل اینترنتی به مردم نمایش میگردد و تولید و مصرف این محتوا در داخل کشور است و هزینه پرداختی برای مصرف کننده باز یک دوم هزینه مصرف اینترنت بین الملل است.