در گفتگو با مهر اعلام شد؛ همکاری افریقایی ها با شرکتهای دانش بنیان ایرانی در ۳حوزه جدید

به گزارش خط رند ۹۱۲ مدیر کل دفتر توسعه کسب و کار معاونت علمی اظهار داشت: علاوه بر شرکتهای دانش بنیان سلامت و کشاورزی، شرکتهای حوزه پلیمر و پتروشیمی، فناوری اطلاعات، نفت و گاز هم در آینده با افریقا همکاری می کنند.

روح الله استیری در گفتگو با خبرنگار مهر درباره سفر معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به افریقا بیان کرد: تابحال اقداماتی در جهت توسعه صادرات شرکت های دانش بنیان با تمرکز بر حوزه افریقا توسط معاونت امور بین الملل معاونت علمی و فناوری انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه به تازگی هم معاون علمی و فناوری بعنوان دومین سفر با ۴۷ شرکت دانش بنیان به افریقا سفر کرد، اظهار داشت: افریقای جنوبی پیشرفته ترین کشور از نظر اقتصادی می باشد و این سفر دوم به درخواست وزیر علوم و فناوری افریقا از معاون علمی و فناوری صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینکه در این دیدارها، ۱۰۰ شرکت افریقایی هم حضور داشتند، بیان کرد: همینطور سرمایه گذاران و مدیران شرکت های بزرگ افریقایی هم در این مراسم با شرکتهای دانش بنیان ایرانی دیدار و گفتگو کردند.
به گفته استیری، هدف از این دیدارها تنها، جذب سرمایه نبود و بحث تجاری سازی، فروش محصول و فروش تکنولوژی هم مطرح بود.
مدیر کل دفتر توسعه کسب و کار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: معمولا در این جلسات هر نوع مذاکره ای انجام می گردد و در ادامه آن چندین تفاهم نامه منعقد شده است.
وی با اشاره به حوزه شرکتهای دانش بنیانی که به افریقا به منظور مشارکت و همکاری رفته بودند، اظهار داشت: شرکتهای حوزه نفت و گاز، فناوری اطلاعات و پلیمر شرکتهایی بودند که برای دومین سری از سفرها به افریقا رفتند؛ بار اول شرکتهای دانش بنیان حوزه کشاورزی و سلامت برای همکاری با شرکتهای افریقایی به این کشور سفر کردند؛ البته که این پروسه در حال تکمیل است و شرکت های حوزه های دیگر هم به این سفرها خواهند رفت.
مدیر کل دفتر توسعه کسب و کار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: این سفرها بستری برای مذاکره شرکتهای بین دو کشور است که امکان دارد به همکاری بیانجامد یا خیر؛ تفاهم بین شرکت ها حالت محرمانه دارد و شرکتهایی که مایل هستند از توافقات خود به معاونت علمی خبر می دهند.
وی تصریح کرد: نتیجه این سفرها معمولا خویش را در عدد صادراتی نشان خواهد داد که این آمار را گمرک جمهوری اسلامی ایران می دهد؛ اگر آمار صادرات شرکت های دانش بنیان افزایش یابد بدان معناست که این کار درست است؛ اما اگر تغییر نکند یا کاهش پیدا کند خلأیی وجود دارد که باید در جهت رفع آن برآییم؛ همینطور شرایط کشور، سیاستگذاری ها و… در این مسیر تاثیر گذارند.
مدیر کل دفتر توسعه کسب و کار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: سازمان صنایع کوچک، وزارت علوم، پارک های علم و فناوری، معاونت علمی و فناوری و… در این مسیر تاثیر گذار هستند.
استیری با اشاره به اینکه افریقایی ها استقبال خوبی از شرکتهای دانش بنیان ایرانی کرده اند، اظهار داشت: البته نتیجه این همکاریها چندین ماه دیگر مشخص می گردد.
وی با اشاره به یادداشت تفاهم بین شرکتهای ایرانی و افریقایی اظهار داشت: طی اعلام شرکتهای حاضر در افریقا تا کنون ۱۰ یادداشت تفاهم نامه منعقد شده که به صورت رسمی به معاونت علمی اعلام شده است؛ اما برخی شرکتها هم هستند که هنوز اعلام رسمی نکرده اند.
وی تصریح کرد: از آخر سال ۱۳۹۵ تا کنون ۱۵ نشست تجاری با کشورهای اتریش، مجارستان، اسپانیا، اتیوپی، گرجستان، قرقیزستان، شرق، افریقا، هند، چین، سنگال، اروگوئه، شیلی، بولیوی، افریقای جنوبی در جهت تولید بسترهایی برای همکاری های بین کشورها برگزار شده است.
استری با تاکید بر اینکه شرایط سیاسی، اقتصادی و شرایط بانکی کنونی به توسعه تجارت کشورها لطمه می زند، اضافه کرد: هم اکنون شرکت ها مشکل نقل و انتقال پول، افتتاح حساب بانکی، ثبت شرکت دارند؛ به نظر می آید برای صادرات هر چه بیشتر شرکت های دانش بنیان، فضای بین المللی برای کسب و کار شرکت ها بهتر شود.