با اشاره به بیانات اخیر رهبری پژمانفر: چاره فضای مجازی فیلترینگ نیست

خط رند ۹۱۲: رییس کمیته فضای مجازی کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: چاره فضای مجازی «فیلترینگ» نیست، مردم و جوانان باید از ظرفیت ها و خدماتی که این عرصه در اختیارشان می گذارد، برخوردار باشند.

حجت الاسلام والمسلمین نصرالله پژمانفر در گفت وگو با ایسنا با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مردم قم در خصوص اینکه «جوانان با هوشمندی، فضای مجازی را به ابزاری برای زدن تو دهنی به دشمنان تبدیل کنند»، اظهار داشت: مرزهای فضای مجازی با عنایت به اقتضائات و شرایط حاکم بر این فضا متفاوت می باشد.

نماینده مردم مشهد در مجلس افزود: باید به این سوال پاسخ داد که مخاطبِ محتوای عرضه شده در فضای مجازی شهروندان ایرانی هستند یا شهروندان جهانی که به نظر بنده باید به هر دو عرصه توجه کرد. از یک سو با عنایت به انتظاری که دنیا از گفتمان انقلاب اسلامی دارد باید در فضای مجازی رویکرد آفند داشت و از طرف دیگر در مقابله با تهاجمات دشمن باید رویکرد پدافند اتخاذ نمود. باید به شبهاتی که دشمنان جمهوری اسلامی برای مردم و جوانان ایرانی طرح می کنند ورود نماییم. در کنار آن به سبب بن بستی که در حوزه های فکری – اعتقادی برای دنیا به وجود آمده جهان منتظر نمایش راهکارهای ایران برای خروج از این بن بست هاست.

وی افزود: اگر به رفتار مقام معظم رهبری نگاه شود، ایشان هم به مسائل داخلی نگاه می کنند و هم جوانان غربی را مورد غفلت قرار نمی دهند و هر از گاهی پیام ها و سلسله مطالبی را متناسب با نیازها و مسائل آنان بیان می کنند.

رییس کمیته فضای مجازی کمیسیون فرهنگی مجلس متذکر شد: «فضای مجازی» فرصت بسیار خوبی است به شرطی که برنامه معلوم و قرارگاه مشخص داشته باشد، به نحوی که بتوان محتوای این فضا را نظم داد، به درستی هماهنگ کرد و رویکرد جبهه ای را بر آن اعمال کرد کرد. اگر نیروهای بسیجی در دوران دفاع مقدس رها بودند و سازماندهی نشده بودند و بدون سازماندهی عملیات می کردند اساسا اقدامات شان نتیجه بخش نبود. مسئله ای که در دفاع مقدس سبب عملیات های موفق و غرورآفرین شد، وجود قرارگاه و فرماندهی متمرکز بود. فرماندهان در قرارگاه، برنامه ریزی و تقسیم کار می کردند و ادوات و جنگ افزارها را بسته به اهمیت میدان های رزم در سراسر جبهه به خدمت می گرفتند و به دنبال آن فتوحاتی بود که در سراسر سالهای دفاع مقدس حادث شد.

وی اشاره کرد: امروز هم باید «نقشه راه عملیات در فضای مجازی» در هر دو حوزه داخلی و خارجی داشته باشیم تا علاوه بر پاسخ به تهدیدات و شبهات مطرح شده، بتوانیم فرصت های خوبی را در این عرصه به نفع خودمان به وجود بیاوریم.

پژمانفر در پاسخ به این پرسش که چقدر لزوم دارد نهادها و مسؤولان اجرایی و قضایی در فضای سه گانه بستر حضور جوانان در فضای مجازی را فراهم آورند، اظهار داشت: بسیار روشن است که یک تقسیم کاری وجود دارد و آن اینکه یک نفر بعنوان دیدبانِ الهی، کشتی انقلاب اسلامی را که دائما در معرض تلاطم های گوناگون است دیده بانی، راهنمایی و هدایت می کند تا به سلامت به ساحل برسد. طبیعتا همه خدمه کشتی با عنایت به ماموریت، مسؤولیت و جایگاهشان باید وارد کار شوند و به اعلام خطرِ ناخدای کشتی توجه نمایند و با اقدامات مناسب جهتِ حرکت کشتی را تغییر دهند در غیر این صورت تلاطم ها، امواج و خطرات گوناگون سبب اختلال در حرکت کشتی خواهد شد.

نماینده مردم مشهد در مجلس اشاره کرد: لزوم دارد هر قوه و دستگاهی در جایگاه خودش بی آنکه بخواهد پایش را در کفش سایر قوا یا دستگاه ها بکند، انجام وظیفه کند، در این صورت صلاح و رستگاری در انتظار کشور خواهد بود.

وی متذکر شد: متاسفانه مسؤولانی که بیشتر از شش سال است سکان مسؤولیت قوه مجریه در اختیارشان است همچنان می گویند که «باید چنین و چنان بشود» غافل از اینکه باید پاسخ دهند چرا کشور در این دوره هنوز چنین و چنان نشده است؟ حالا که در سراشیبی تحویل دولت هستند باز می گویند که «باید چنین و چنان بشود» و هیچ اقدامی در حوزه فضای مجازی انجام نمی دهند.

رییس کمیته فضای مجازی کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به این پرسش که فیلترینگ فضای مجازی در راه تحقق هدف مدنظر مقام معظم رهبری چقدر مانع احداث می کند، اظهار داشت: در همه کشورها بسته به سیاست و نگاه کشورها، فیلترینگ وجود دارد اما چاره فضای مجازی «فیلترینگ» نیست. مردم و جوانان باید از ظرفیت ها و خدماتی که این عرصه در اختیارشان می گذارد، برخوردار باشند.

پژمانفر ابراز تاسف کرد: متاسفانه نخواسته ایم برای تامین نیازهای مردم در فضای مجازی کار اثباتی مناسبی انجام دهیم و مردم هم خواسته یا ناخواسته با حضور در سایتها و فضاهای اینترنتی مدیریت نشده، گرفتار لطمه های مختلفی می شوند؛ البته در همه کشورهای جهان برای مدیریت این سایتها، فیلترینگ اعمال میگردد به صورت مثال در کشورهای پیشرفتهِ هم، اینترنت کودک با محدودیت در دسترس کودکان قرار می گیرد به بیان روشن تر حتی در کشورهای غربی هم برای گروه های مختلف، محدودیتهای متناسبی اعمال میگردد که به نظر بنده این محدودیت ها لازم است اما اگر در کنار این محدودیتها بتوانیم به نیازهای مردم پاسخ دهیم، مسیر کاملی را پیشرفته ایم.