تایرهای نانویی مصرف سوخت را کم می کنند

خط رند ۹۱۲: تایرهای جدیدی به بازار عرضه شده اند که ضمن بالابردن کارایی سوخت، مصرف سوخت را می کاهد. در این تایرها به صورت میانگین، ۲۰ تا ۲۵ گرم گرافن استفاده شده است.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، شرکت گراتومیک (Gratomic) اعلام نمود که تایرهای جدیدی به بازار عرضه نموده که کارایی سوخت را بالا می برد. این تایرها موسوم به GUET حاوی گرافن بوده و در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه خواهد شد.
شلدون اینونتاش، مدیرعامل شرکت گراتومیک اظهار داشت: استفاده از گرافن نه تنها سبب صرفه جویی در مصرف سوخت می شود بلکه می تواند خواص بهتر و عمر طولانی تر را برای تایر به همراه داشته باشد. بنظر می رسد که چشم انداز بازار برای محصول GUET روشن باشد و ما در سال ۲۰۱۹، استفاده از این بازار را آغاز خواهیم کرد.
از نظر گراتومیک بازار تایر خودرو بازار بزرگی بوده بطوریکه تا سال ۲۰۲۲ به رقم ۲.۵ بیلیون دلار خواهد رسید. این شرکت می خواهد تا با استفاده از گرافن تایرهای GUET را ساخته و به این بازار نفوذ کند.
تاکنون، بازار جهانی تایر به دنبال استفاده از گرافن بوده است و این ماده در بخش های مختلف تایر نظیر تار و پود، دیواره ها و لایه داخلی تایر استفاده شده که در نهایت سبب کاهش وزن تایر شده است.
با استفاده از گرافن، مقاومت چرخش تایر کاهش یافته و عملکرد آن نسبت به تایرهای معمولی بهبود یافته است. به صورت میانگین، ۲۰ تا ۲۵ گرم گرافن در هر تایر استفاده می شود. با این وجود در این صنعت، سازگاری خاصیت ها و مقیاس پذیری عرضه عوامل محدود کننده بوده و تا به امروز بزرگترین محدودیت در تجارت گرافن بوده است.