توصیه کارشناس امنیت سایبری مایکروسافت از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده نکنید!

خط رند ۹۱۲: مایکروسافت برای چندمین بار از کاربران ویندوز خواسته است که به هیچ عنوان از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده نکنند.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، امکان دارد تعجب کنید که هنوز کاربران از مرورگر اینترنتی اینترنت اکسپلورر برای انجام کارهای موردنیاز خود استفاده می نمایند اما جالب است بدانید که هنوز خیلی از کاربران طرفدار استفاده از این مرورگر منسوخ شده و کم سرعت و قدیمی هستند.
این مرورگر که زمانی یکی از نخستین، محبوب ترین و پرکاربردترین مرورگرهای اینترنتی در جهان به شمار می رفت، حالا بنظر می رسد که طی چند سال اخیر به شدت عملکردی رو به افول داشته و در رقابت با سایر مرورگرهای اینترنتی هم چون موزیلا فایرفاکس و گوگل کروم کم آورده است؛ همین امر باز باعث شده که در سال های اخیر کاربران کامپیوتر و دستگاه های مبتنی بر سیستم عامل ویندوز به سمت و سوی سایر مرورگرهای اینترنتی کوچ کرده و تمایل پیدا کنند.
کریس جکسون، بعنوان یکی از کارشناسان ارشد امنیت سایبری فعال در شرکت مایکروسافت اخیرا با انتشار پستی در بلاگ اختصاصی و رسمی سیستم عامل ویندوز مایکروسافت از تمامی کاربران در فضای مجازی درخواست کرده است که به هیچ عنوان از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده نکنند.
وی در تشریح علت این سفارش خاطرنشان کرده است که مرورگر اینترنتی مذکور دیگر از قابلیت های امنیتی بالایی برخوردار نیست و نمی تواند از نفوذ هکرها و مجرمان سایبری و هم چنین حملات فیشینگ و بدافزاری به کامپیوتر و دستگاه های الکترونیکی آنها محافظت کند. به عبارتی دیگر، اینترنت اکسپلورر از امنیت سایبری قابل قبولی برخوردار نیست و کاربران به منظور حفاظت از اطلاعات و حریم شخصی خود دیگر نباید از آن استفاده کنند.
وی به کاربران ویندوز سفارش کرده است که این مرورگر را از حالت پیش فرض خارج کرده و در صورت امکان آنرا لغو نصب ( uninstall) کنند.
او هم چنین می گوید: اگرچه اندکی دیر شده است اما حالا زمان مناسبی برای آن دسته از کاربران وفاداری است که حتی پس از عدم پشتیبانی مایکروسافت از آن، هم چنان تمایل دارند از اینترنت اکسپلورر بعنوان مرورگر اینترنتی خود استفاده کنند که دیگر از آن استفاده نکنند.
طبق گزارش وب سایت mashable، مایکروسافت بعنوان شرکت توسعه دهنده اینترنت اکسپلورر در سال ۲۰۱۵ میلادی تصمیم گرفت که پشتیبانی و نمایش به روزرسانی از این محصول را متوقف نماید و بدین ترتیب اختتام عمر اینترنت اکسپلورر را به صورت رسمی اعلام نمود و مرورگر به روزرسانی شده و جدیدی را تحت عنوان مایکروسافت اج (Microsoft’s Edge) منتشر نمود و در دسترس کاربران و علاقمندان قرار داد که بعنوان جایگزین اینترنت اکسپلورر از آن استفاده کنند.
کارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری بارها به کاربران این مرورگر منسوخ و قدیمی آگهی داده و گفته بودند که بهتر است از مرورگرهای جدید و جایگزین دیگری که در دسترس آنها قرار دارد و همچون بهترین و امن ترین آنها می توان به مایکروسافت اج، گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری اشاره نمود، استفاده کنند.