کاهش ۲۰ درصدی فروش آیفون

به گزارش خط رند ۹۱۲ تازه ترین اخبار و گزارش های انتشار یافته از آن حکایت می کند که میزان فروش گوشیهای آیفون در چین در آخرین فصل از سال ۲۰۱۸ میلادی با ۲۰ درصد کاهش روبرو شده است.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، به نظر می آید که تحریم و بایکوت محصولات شرکت آمریکایی اپل نظیر گوشیهای هوشمند آیفون توسط شهروندان و کاربران چینی کارساز شده است چون که میزان فروش اپل در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ میلادی در آخرین آمارهای انتشار یافته توسط مؤسسه تحقیقاتی IDC با یک کاهش و افت ۲۰ درصدی در این کشور پهناور واقع در شرق آسیا روبرو شده است.
از آنجایی که چین جمعیت بسیار بالایی دارد، بازار فروش بسیار مطلوب و مساعدی برای محصولات و شرکت های مختلف به حساب می آید، ازاین رو به نظر می آید که در طول مدت سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ میلادی، تبعات منفی جنگ تجاری میان چین و ایالات متحده آمریکا و همینطور کشمکش های سیاسی و اقتصادی میان این دو کشور به بالاترین حد خود رسیده است.
پیش تر هم کارشناسان و تحلیلگران متعددی برآورد کرده بودند که میزان فروش محصولات و گوشیهای آیفون در چین با کاهش و افت شدید و قابل ملاحظه ای روبرو خواهند شد که بدون شک این شرکت بزرگ آمریکایی را با مشکلات و دردسرهای زیادی مواجه خواهد نمود.
طبق گزارش وب سایت phonearena، چین و آمریکا بجز جنگ تجاری، در طول یک سال قبل با مشکلات و چالش های مختلف دیگری هم مواجه بوده اند که از مهم ترین آنها می توان به دستگیری و بازداشت مدیر ارشد مالی شرکت چینی هواوی در کانادا به افترا دور زدن تحریم های اقتصادی آمریکا ضد برخی کشورها نظیر ایران و نقض قوانین تجاری آمریکا و همینطور افترا جاسوسی به این شرکت و اعلام ممنوعیت فروش و استفاده از تجهیزات مخابراتی توسعه شده توسط هواوی و همینطور گوشی و سایر محصولات ساخت آن در خاک ایالات متحده اشاره نمود.
ماجرا از اوایل سال جاری میلادی شروع شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا اعلام نمود که گوشیهای هوشمند ساخت شرکت های چینی نظیر هواوی و زدتی ای از شهروندان و مقامات آمریکایی جاسوسی می کنند و اطلاعات شخصی و محرمانه بسیاری را تحویل دولت چین می دهد تا ضد ایالات متحده از آنها استفاده نماید.
هرچند دولت چین و شرکت های هواوی و زدتی ای همگی این اتهامات را بارها رد و تکذیب کرده اند، اما به نظر می آید که آمریکایی ها به کوشش برای پیشگیری از فعالیت آنها و قطع همکاری سایر کشورها ادامه می دهند. همین امر باعث شد که هواوی در کنار بسیاری دیگر از شرکت های چینی در یک اقدام تلافی جویانه از کاربران و کارمندان خود بخواهند از محصولات اپل و گوشیهای آیفون استفاده نکنند تا ضرر و زیان بزرگی را متوجه این شرکت نمایند.