مروری بر مهمترین خبرهای اقتصادی امروز مخالفت با افزایش سقف تسهیلات مسکن

به گزارش خط رند ۹۱۲ برخی کارشناسان معتقدند در شرایط فعلی که قیمت مسکن رشد قابل توجهی به ثبت رسانده، نیاز بر آن است تا سقف تسهیلات مسکن افزایش یابد با این وجود وزیر مسکن و شهرسازی افزایش سقف تسهیلات را تورم زا می داند.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، در جوامع امروزی نظام بانکی در سطح جهانی با عرضه تسهیلات به متقاضیان کمک می نماید تا بتوانند نیازهای خویش را در تأمین مسکن و خودرو رفع کنند و نظام بانکی ایران هم با وجود آنکه سودهای کلان و صف های طولانی برای عرضه تسهیلات در نظر گرفته، در این قاعده جهانی قرار دارد. حال با تمام این شرایط یکی از وام های راهگشا و مهم برای مردم، وام مسکن می باشد که آخرین مدل از وام های مسکن، وام خانه اولی ها بود که حداکثر میزان تسهیلات آن ۸۰ میلیون تومان برای هر زوج در نظر گرفته شده بود.
نرخ بازپرداخت و میزان تسهیلات این وام همواره یکی از موضوعات مهم برای افراد جامعه است، در کنار حواشی وام مسکن یک نکته در اقتصاد ایران بسیار مهم و آن تورم است که به عقیده برخی کارشناسان افزایش نرخ تسهیلات مسکن بر تورم تأثیرگذار است، این مسائل در حالی مطرح می شود که برخی اخبار احتمال افزایش نرخ تسهیلات مسکن را منعکس می کند البته ناگفته نماند در همین زمینه مدیرعامل بانک مسکن مخالفت خویش را در جهت افزایش میزان تسهیلات مسکن اعلام نموده بود.
در آخرین اظهار نظر در ارتباط با وام مسکن وزیر راه و شهرسازی – محمد اسلامی – گفته که بحث تسهیلات خرید مسکن یکی از موارد آثار تورمی به خصوص در قشری است که جامعه هدف هستند و افزایش مبلغ وام مسکن تورم زا است.
افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی
در کنار مردم که در خیلی از مسائل دست به دامن بانک ها می شوند و تا حدودی هم دست رد به خواسته آنها زده می شود، دولت، شرکت ها و مؤسسات دولتی هم از بانک ها به خصوص بانک مرکزی پول دریافت می کنند و آمار نشان از آن دارد که میزان این بدهی به بانک مرکزی همواره روند صعودی دارد.
یکی از مسائلی که دولت ها پیش از روی کار آمدن به دولت قبلی انتقاد دارند میزان بدهی به بانک ها و بانک مرکزی است که متأسفانه با روی کار آمدن دولت ها این انتقادها فراموش می شود و هر زمانی که دولت نیاز به منابع مالی دارد دست به دامن بانک مرکزی می شود.
آمار منتشره از جانب بانک مرکزی نشان از آن دارد که بدهی دولت به بانک مرکزی در آذرماه سال جاری به بیشتر از ۴۳ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به آذر سال قبل ۱۱.۸ درصد افزایش یافته است و عملاً دولت به بانک مرکزی بدهکارتر از سال گذشته شده است.
نقدینگی ۲۲ درصد رشد کرد
البته این در شرایطی است که در آذرماه سال جاری حجم نقدینگی از مرز ۱، ۷۶۴ هزار میلیارد تومان گذشت و به ۱۷۶۴.۵ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به اسفندماه سال قبل ۱۵.۳ درصد افزایش داشته است.
حجم نقدینگی در اسفندماه سال قبل حدود ۱، ۵۳۰ هزار میلیارد تومان و در آذرماه همان سال، ۱۴۴۵ هزار میلیارد تومان بوده که این آمار نشان دهنده افزایش ۲۲.۱ درصد حجم نقدینگی در آذرماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل است.
دلار صرافی ها چند؟
اما شاید بتوان گفت مهمترین خبر برای عموم مردم و کسبه نرخ ارز به خصوص دلار است، نرخ ارز در کنار بار اقتصادی دارای بار روانی است و با کاهش نرخ ارز بخصوص دلار آرامش خاطری در بین عموم مردم (البته افرادی که در گرانی به خرید و احتکار دلار نپرداخته باشند) تولید می شود.
آخرین نرخ ارز در صرافی ها حکایت از آن دارد قیمت خرید هر دلار آمریکا در صرافی های بانک ها ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان است.
از جانب دیگر این صرافی ها، قیمت خرید یورو را در میانه روز ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان و قیمت فروش آنرا ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام نموده اند.
گرانی سال نو به بلیت هواپیما نمی رسد
با نزدیکی به ایام سال نو برنامه ریزی و برآورد هزینه برای سفرهای نوروزی به یکی از کارهای مهم خانوار بدل می شود، که خرید بلیت هواپیما یکی از طریق های انجام سفر است، در ماه های اخیر قیمت بلیت هواپیما به واسطه تحریم های آمریکا و رشد نرخ دلار روند صعودی به خود گرفت، حال مقصود اسعدی سامانی – دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی – اعلام نموده که قیمت بلیت هواپیما در روزهای نوروز افزایش نخواهد یافت و هم اکنون هم برنامه ای برای افزایش قیمت بلیت ها در سال ۱۳۹۸ وجود ندارد.
جایگاه داران متخلف را معرفی کنید
اگر سری به جایگاه های سوخت کشور زده باشید، روی بدنه پمپ های بنزین با نوشته ای در خصوص انجام آزمایش و صحت دستگاه مواجه می شود که این مورد نشان از آن دارد که دستگاه با مشکلی در انجام فرآیند سوخت گیری و محاسبه میزان لیتر خروجی ندارد، اما با این وجود هر چند وقت یک مرتبه برخی افراد و مسئولین معتقدند که در عرضه بنزین کم فروشی صورت می گیرد و در سال ۱۳۹۵ وزیر نفت – بیژن نامدار زنگنه – از معترضان به کم فروشی جایگاه داران بود. حال در آخرین اقدام شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران خواسته مردم کم فروشی پمپ بنزین ها را گزارش کنند.
وزارت جهاد مسئول تنظیم بازار شب عید
هر ساله با نزدیکی به ایام شب سال نو دولت در چارچوب ستاد تنظیم بازار که مجری آن عموماً وزارت جهاد کشاورزی تعیین می شود نیازهای عمومی مردم در شب عید همچون میوه و گوشت و مرغ را ساماندهی می کند، در زمینه میوه هر ساله پرتقال و سیب درختی را ذخیره سازی می کند و با قیمت مصوب عرضه می کند، حال برای سال جاری در جلسه تنظیم بازار این ستاد به بررسی وضعیت بازار گوشت مرغ، گوشت قرمز و میوه شب عید پرداخته و تصمیماتی همچون صدور مجوز برای واردات جوجه یک روزه، پیشگیری از صادرات مرغ و غیره را اتخاذ و تنظیم بازار شب عید به وزارت جهاد کشاورزی تفویض شد.