گزیده اخبار اقتصادی امروز ایسنا بانک ها مقصر گرانی مسکن شناخته شدند

خط رند ۹۱۲: در سال های اخیر قدرت خرید مردم برای تهیه مسکن به شدت کاهش یافته و این مساله امسال به واسطه رشد قابل توجه هزینه های ساخت و ساز قیمت مسکن، رشد چند برابری را تجربه کرده است که به عقیده برخی کارشناسان این حوزه عدم تخصیص تسهیلات بانکی بر افزایش قیمت مسکن بی تاثیر نبوده است.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، یکی از نیازهای اولیه زندگی تامین مسکن می باشد که در سال های اخیر با رشد قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم، خرید خانه به یک آرزو برای افراد تبدیل گشته است. دلایلی مختلفی در گرانی مسکن وجود دارد اما سال های گذشته که بحث تغییر نرخ سود بانکی مطرح و در دل آن عدم سوددهی سرمایه گذاری بانک ها و حتی فریز سرمایه آنها به میان آمد، بیان شد که سرمایه گذاری بانک در بازار ملک و زمین و رکود این بازار عامل اصلی فریز سرمایه بانک ها است.
در همان زمان زنگ خطر ورود بانک ها به بازار ملک و زمین زده شد، اما در زمان فعلی بگفته برخی سازندگان شرایط سرمایه گذاری و همراهی بانک ها در بازار مسکن، ملک و زمین تغییر کرده و بانک ها با عدم تخصیص تسهیلات برای ساخت مسکن عملا در کاهش ساخت و ساز دخالت مستقیم داشته و عدم تخصیص وام گرانی قیمت مسکن را به دنبال داشته است.
با کاهش قدرت خرید مردم در شهرها و تا حدودی کوچک شدن مقیاس شهرها جهت زندگی، شهرهای جدیدی در اطراف شهرهای بزرگ طراحی شده که بگفته حبیب الله طاهرخانی-مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید معتقد می باشد در سطح جهانی دولت ها توان ایجاد پروژه های عمرانی را از دست داده اند و این شهرها بستر مناسبی برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی است.
این صحبت ها در حالی مطرح می شود که همواره دولت ها در ایران به سرمایه خارجی ها نگاه دارند و آنچنان علاقه ای به واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی واقعی کشور ندارند و در کنار آن به سبب مشکلات مالی و بانکی و وجود تحریم ها بخش خصوصی واقعی آنچنان توان ورود به پروژه های بزرگ عمرانی ندارد.
ظرفیت تولید بنزین دو برابر شد
امروز همین طور بیژن زنگنه در مراسم افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس که با حضور رئیس جمهور و تعدادی از مسئولان برگزار شد، اظهار داشت: ظرفیت تولید بنزین در سال ۱۳۹۱، ۵۲ میلیون لیتر بوده که با اضافه کردن اکتان افزا به ۵۸ میلیون لیتر می رسید. این میزان امسال به ۱۰۵ میلیون لیتر رسیده و تا آخر سال از ۱۰۵ میلیون لیتر باز بیش تر خواهد شد. با این حساب می توان اظهار داشت که ظرفیت تولید بنزین طی پنج سال دو برابر شده است.
به جای بسته شغل ایجاد کنید
دولت ها همواره با کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قیمت محصولات مصرفی، نمایش بسته های حمایتی را جزء راهکارهای خود قرار داده اند که این راهکار در تمام دوران یک مٌسکن کوتاه مدت برای دردی طولانی مدت بوده است، حال در شرایط فعلی که دولت برای بار دیگر امسال برای اقتشار خاصی از جامعه بسته حمایتی در نظر گرفته، یک کارشناس اقتصادی معتقد می باشد دولت ها باید به جای صرف هزینه های کلان برای نمایش بسته های حمایتی، به ایجاد شغل بپردازند.
گفته این کارشناس در حالی مطرح می شود که با صرف هزینه بسته های حمایتی در ایجاد شغل، آرامش روانی، اجتماعی و اقتصادی در خانواده های افزایش می باید و خیلی از مشکلات و ناهنجاری را در سطح جامعه به شدت کاسته می شود.
موتورهای فرسوده اسقاط می شوند
به دنبال نوسانات نرخ ارز و ایجاد شرایط تحریمی، ارزان ترین وسیله نقلیه کشور که بعنوان خودرو خانواده، وانت و منبع درآمد برخی افراد و خانواده ها شناخته می شد با رشد چند برابری قیمت روبرو شد و خرید موتورسیکلت برای بسیاری به رویا تبدیل شد برای اینکه ارزان ترین موتورسیکلت سطح شهر از ۲ میلیون تومان به ۵ میلیون تومان افزایش یافت.
اما در این میان با وجود تمام مشکلات تولید و عرضه، قوانین خاصی برای تولید موتورسیکلت بعنوان سهام دار عمده آلودگی هوای تهران در نظر گرفته شد که یکی از آنها گردنگیر موتورسیکلت سازان به اسقاط موتورهای فرسوده بود که این قانون در یک رفت و برگشت تولیدکنندگان را ملزم به اجرا کرد، حال در شرایط فعلی ابولفضل حجازی-عضو هیئت مدیره انجمن موتورسیکلت ایران اعلام نموده که آمادگی اجرای قانون را داریم به شرط آنکه ابتدا زیرساخت های اسقاط موتورسیکلت های فرسوده فراهم گردد.
بازگشت نمایشگاه بهاره به تهران
اصناف مهمترین زنجیره عرضه کالا در سطح شهر محسوب می شوند برای اینکه تولیدکننده و واردکننده را به مصرف کننده نهایی وصل می کند و ارتباط تنگاتنگی با مصرف کننده دارد که این مساله را سعید ممبینی-رئیس اتاق اصناف ایران در نشست خبری خود بازگو کرد و اظهار داشت: صناف در تنظیم بازار شب عید نقش قابل توجهی دارند و برای تنظیم و نظارت بر بازار شب عید تمهیدات ویژه ای همچون فروش فوق العاده واحدهای صنفی و برپایی نمایشگاه های بهاره در نظر گرفته شده است.
فروش فوق العاده واحدهای صنفی موضوعی است که طی چند سال اخیر با جدیت از طرف واحدهای صنفی پیگیری شده و حجم فروش واحدها را باز افزایش داده است، اما در دو سه سال اخیر با عنایت به آنکه اتاق های اصناف به این نتیجه رسیده بودند که بازار شرایط آرامی را پشت سر می گذارد و محل نمایشگاهای فصلی عزت و جایگاه مشتریان را رعایت نمی کنند، برگزاری این نمایشگاه ها به دست فراموشی سپرده شده بود، اما در سالجاری بنظر می رسد بار دیگر نمایشگاه بهاره به شهر تهران بازگردد.
مرغ ۱۵۰۰ تومان ارزان شد
پای ثابت بسته های ایسنا در چند هفته اخیر، گوشت و مرغ بوده که بسته امروز از مرغ بی نصیب نمانده است، در چند روز گذشته ستاد تنظیم بازار تصمیمات مختلفی همچون واردات گوشت مرغ و تعیین سقف قیمت برای این محصول اتخاذ نموده که بگفته مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان مرغ گوشتی تهران طی دو روز گذشته و با توزیع گوشت مرغ تنظیم بازاری قیمت این محصول پروتئینی تا بیشتر از ۱، ۵۰۰ تومان در بازار کاهش یافته و در صورت ادامه این روند و کنترل هزینه ها با واگذار کردن تصدی گری به مرغداران ارزانی گوشت مرغ ادامه خواهد داشت.