در مهم ترین های اقتصادی بخوانید شرط ارزانی خودرو

به گزارش خط رند ۹۱۲ به دنبال افزایشی شدن قیمت خودرو در بازار، وزیر صنعت اعلام نمود که اگر خودرو تا عید مرتب عرضه گردد، یقیناً قیمت پایین می آید. همینطور در بازار داغ محصولات پروتئینی که به تازگی نقل محافل شده است، اعلام شده که رانتی برای وارداتشان در کار نیست و واردات از ابتدا تا آخر رصد می شود و در خبری دیگر هم که امروز از جانب عالی ترین مقام تامین مواد غذایی کشور انتشار یافت، اعلام شده که انبارهای میوه برای شب عید پر هستند و هیچ نگرانی نیست.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، رضا رحمانی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت درباره افزایش قیمت خودروها که طی روزهای اخیر در بازار آزاد رخ داده است، گفته که اگر تیراژ تولید خودرو بالاتر رود که الان نسبت به قبل بهتر هم شده است، روی قیمت تأثیر می گذارد.
به گفته وزیر صنعت، بعضی ها فکر می کنند خودروساز اگر قیمت را بالا نگه دارد به نفع اوست. در حالیکه ما یک قیمت محاسباتی داریم که سازمان حمایت مصرف کننده با ضوابط خود آنرا مشخص می کند و بازار هم به دلیل اینکه تقاضا بیشتر شده یا به هر علت دیگری قیمتش با قیمت محاسباتی متفاوت می باشد که ما گفتیم این مابه التفاوت را باید خودروساز به حساب خزانه بریزد تا خودش ذی نفع نباشد که قیمت را بالا نگه دارد.
رانتی در کار نیست
همچنین در جدیدترین اتفاق در زمینه گوشت و مرغ دولتی که به گوشت تنظیم بازاری شناخته می شود، در یک برنامه تلویزیونی برخی از کارآفرینان مدعی شدند که مجوز واردات گوشت در اختیار برخی افراد است که هیچ اهلیتی در این زمینه ندارند و حتی مجوز واردات گوشت دولتی توسط افراد خرید و فروش می شود.
در این زمینه رفیعی پور – رئیس سازمان دامپزشکی – بیان کرد که بر مبنای سامانه تجارتی که متصل به سازمان توسعه تجارت است واردات گوشت قرمز از اولین مرحله تا آخر پیگیری می شود؛ ازاین رو هیچ تفاوتی بین افراد وجود ندارد که رانتی در کار باشد. هر کسی در سامانه ثبت سفارش کند درخواستش به دستگاه های مختلف برای پیگیری ارسال می شود که می توان به سازمان دامپزشکی و … اشاره نمود.
همچنین در این برنامه اعلام گردید گوشت قرمزی که به قیمت ۲۸ هزار تومان وارد می شود و به جای کیلویی ۴۰ هزار تومان، ۱۲۰ هزار تومان فروخته می شود که البته این مورد از جانب علی اکبر مهرفرد – معاون بازرگانی وزیر کشاورزی – رد شده و به قول وی، قیمت هر کیلوگرم لاشه گوشت قرمز خارجی بر مبنای نرخ واردات و سود در نظر گرفته شده برای عمده فروش و خرده فروش، از جانب ستاد تنظیم بازار اعلام شده است و در شبکه تنظیم بازار توزیع می شود.
سیب و پرتقال شب عیدی موجود است
در کنار ماجرای گوشت و مرغ، میوه شب عید هم در روزهای انتهای سال یک مبحث بسیار مهم تلقی می شود که پیگیری های ایسنا در ایام گذشته گواه آن بود که سیب و پرتقال شب عید هم اکنون انبار شده و مشکلی برای این ایام وجود ندارد و در این زمینه وزیر جهاد کشاورزی هم اعلام نموده که سیب و پرتقال شب عید به اندازه کافی خریداری شده و در سردخانه مراکز استان ها انبار شده است و بر مبنای زمانی که ستاد تنظیم بازار مقرر کند، توزیع می شود.
پرداخت پلکانی مالیات حقوق
یکی از مسائلی که همواره در لایحه بودجه به آنها توجه می شود، معافیت مالیاتی حقوق افراد است که هر سال سقف این معافیت با عنایت به رشد پایه حقوق، افزایش می یابد و نکته قابل توجه آن است که بعضی از دستگاه ها و شرکت ها در زمان پرداخت حقوق این معافیت مالیاتی را رعایت نمی کنند.
حال در شرایط فعلی که معافیت حقوق از دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در هر ماه به دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان افزایش یافته و در نتیجه تصمیمی که نمایندگان مجلس برای معافیت مالیاتی حقوق گرفتند و آنرا پلکانی تعیین کردند، قرار شد تا مالیات بین ۱۰ تا ۳۵ درصد به صورت پلکانی از حقوق کارکنانی که مازاد بر سقف معافیت مالیاتی (دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در ماه) دریافتی دارند، کسر شود. نحوه پرداخت هم تغییر کرده و پلکانی شده است.
چرا دلار افزایشی شد؟
در روزهای اخیر قیمت ارز بخصوص دلار در بازار روند صعودی به خود گرفته که فرشید سیم بر – یک کارشناس اقتصادی – اعتقاد دارد قیمت دلار مانند هر کالای دیگری تابعی از عرضه و تقاضاست. عرضه دلار به بازار وابسته به میزان صادراتی است که انجام می دهیم و تقاضا برای آن هم علاوه بر حجم واردات به میزان مسافرت های خارجی هم بستگی دارد.
او همینطور علت نوسان اخیر دلار را طولانی شدن فرآیند تصویب لوایح مربوط به FATF و همینطور افزایش تقاضا برای مسافرت های نوروزی به خارج از کشور ارزیابی کرد.
احتمال تغییر در مالکیت سهام عدالت
در سال های اخیر که پای سهام عدالت به اقتصاد کشور باز شده و افراد می توانند در فرآیند ثبت نام حضور داشته باشند ۴۶ میلیون نفر برای سهام عدالت ثبت نام کرده اند و به شکلی سهام عدالت به آنها تعلق گرفته است اما ساز و کارها به صورتی است که هنوز امکان معامله آن و اعمال حق رأی وجود ندارد.
در این راستا شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس از عرضه پیشنهادی به دولت اطلاع داد که بر مبنای آن سهام عدالت در دست مردم معامله پذیر می شود و دارندگان آن از اعمال حق رأی برخوردار خواهند شد.
گرانی بلیط اتوبوس در روزهای عید نوروز
در حالی که هزینه های خانوار روند صعودی قابل توجهی به خود گرفته است و در این میان سفرهای سال نو در پیش بوده و عموماً افراد کم درآمد و بدون وسیله نقلیه شخصی از اتوبوس های بین راهی برای انجام سفرهای خود استفاده می نمایند، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه قیمت های جدید بلیط اتوبوس های مسافربری بین شهری ۲۵ اسفند توسط انجمن صنفی مربوطه اعلام می شود، اظهار نمود که هر ساله به علت آنکه اتوبوس های بین شهری یک طرف از مسیر خویش را خالی از مسافر طی می کنند افزایش قیمت با نظارت سازمان راهداری اعمال می شود.
شیطنت برای سود بیشتر
در سال های اخیر فضای مجازی و ارتقای امکانات سبب شده تا خرید و فروش خیلی از اقلام در فضای مجازی صورت گیرد و از این طریق محصولات به تبلیغ و اطلاع رسانی گذاشته شود، یکی از این موارد مسکن می باشد که سایت های مختلفی در زمینه فعال می باشند.
بررسی بعضی از آگاهی ها نشان از آن دارد که صاحبان مسکن و ملک قیمت خانه خویش را بالاتر از قیمت میانگین منطقه اعلام نموده اند که به نظر می آید صاحبان ملک و مسکن شانس خویش را امتحان کرده اند که شاید خریدی صورت گیرد و در کنار آن با بیان این قیمت ها بر افزایش قیمت مسکن در منطقه مذکور دامن می زنند، در این زمینه مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک هم می گوید هدف برخی افراد سودجو از درج آگهی در سایت های مجازی این است که توهم قیمتی ایجاد کنند تا بتوانند واحدهای خویش را بعضاً بالاتر از میانگین منطقه به فروش برسانند.