از بین رفتن باکتری در محل تزریق؛ میکروسوزن های حاوی نانوذرات نقره برای تزریق ایمن ساخته شد

خط رند ۹۱۲: محققان موفق به تولید میکروسوزن هایی شدند که با نانوذرات نقره پر شده و همین موجب از بین رفتن باکتری ها در محل تزریق می شود.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، پژوهشگران وصله های حاوی میکروسوزن را در ابعاد ۷۰۰ میکرون ساختند. آنها درون این میکروسوزن ها، واکسن و نانوذرات نقره پر کردند که این کار سبب از بین رفتن باکتری ها در منطقه تزریق می شود. این وصله امکان عفونت را در اثر تزریق با سوزن آلوده می کاهد.
هر چند که ساخت واکسن برای مقابله با بیماری ها اهمیت زیادی دارد اما باید روش های ایمنی و استریل برای تزریق واکسن باز نمایش شود. اخیراً دانشمندان میکروسوزن هایی ابداع کردند که به سبب حضور نانوذرات نقره در آن، قابلیت میکروب کشی دارد.
پیش از این گروه های مختلف تحقیقاتی مبادرت به ساخت وصله های میکروسوزن دار کرده بودند، این وصله ها از مزیت های متعددی نسبت به روش های تزریق رایج برخوردار می باشند. یکی از مهم ترین مزیت های این وصله های میکروسوزنی، بدون دردبودن تزریق با آنها است. این وصله نیاز به یخچال ندارد و پسماند خطرناک و نوک تیز از خود به جای نمی گذارد.
هر وصله حاوی یک سطح مربعی شکل بوده که روی آن آرایه های سوزنی شکل قرار گرفته است. زمانی که این وصله همانند باند روی سطح پوست بیمار قرار می گیرد، میکروسوزن ها تنها لایه بالایی پوست را سوراخ کرده و به اعصاب لایه زیرین پوست نمی رسند. با این کار می توان واکسن را وارد جریان خون کرد بدون این که دردی حس گردد.
پژوهشگران دانشگاه استرالیای جنوبی وصله ای حاوی میکروسوزن نمایش کردند که طول آن تنها ۷۰۰ میکرون است. درون این سوزن ها با واکسن و نانوذرات نقره پر می شود. این سوزن ها با استفاده از پلیمر زیست سازگار محلول در آب (کربوکسی متیل سلولز) ساخته شده که در مدت یک دقیقه کامل حل می شود. با این وصله حاوی میکروسوزن، به محض تزریق، باکتری های موجود در اطراف محل تزریق از بین می روند.
آزمون های انجام شده در آزمایشگاه نشان داد که با استفاده از این روش می توان چند نوع باکتری بیماری زای رایج را از بین برد. محلی که باکتری ها در آن از بین رفته اند تا ۲۴ ساعت عاری از باکتری خواهد بود.
کراسیمیر واسیلف از محققان این پروژه اظهار داشت: عفونت با تزریق از سوزن های آلوده در جهان مشکلات زیادی به همراه دارد. این فناوری می تواند مانع از چنین آلودگی هایی شود. وجود نانوذرات نقره در میکروسوزن می تواند خطر عفونت را به حداقل برساند. ما با ترکیب نانوذرات نقره و میکروسوزن موفق به نمایش روشی ایمن برای رهایش دارو شدیم.