یک الگوی موفق فناوری- ۲؛ رتبه ۱۳ ایران در زیست فناوری، چشم انداز ۱۴۰۴ کشور در بیوتکنولوژی

خط رند ۹۱۲: حوزه زیست فناوری همچون بخش هایی است که می تواند بازاری برابر با فروش نفت داشته باشد و محققان ایرانی در این حوزه با ثبت اختراعات و فعالیت در شرکتهای دانش بنیان این حوزه خوش درخشیده اند.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از مهر، ایجاد «کمیته ملی زیست فناوری» بعنوان نهاد ملی مدیریت توسعه زیست فناوری در سال ۱۳۷۹ با عضویت دستگاه ها و نهادهای ذی ربط، نقطه آغاز ساماندهی نظام ملی زیست فناوری سپس انقلاب اسلامی بود.
این کمیته، سند ملی زیست فناوری را تدوین کرد که در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۳ به تصویب هیئت دولت رسید. بر طبق این سند، با ایجاد شورای عالی زیست فناوری به منظور سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت ملی در حوزه های آموزش، پژوهش و تولید در زیست فناوری موافقت شد. گرچه این شورا در تیرماه ۱۳۸۶ به دنبال تصمیم دولت برای انحلال برخی از شوراهای عالی تعطیل شد اما با عنایت به اهمیت و اولویت راهبردی زیست فناوری برای کشور، «ستاد توسعه زیست فناوری» در خرداد ماه ۱۳۸۷ زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شد و شروع به کار کرد.
با گذشت نزدیک به سه دهه از فعالیت نهاد ملی توسعه زیست فناوری، ایران امروز به یکی از کشورهای مطرح در حوزه زیست فناوری تبدیل گشته است و از نظر تولید مقالات علمی این حوزه به رتبه ۱۳ جهان رسیده است.
بیشترین مجموع تعداد اختراعات ثبت شده به ترتیب به حوزه پزشکی و صنعت مربوط می شود. گرچه در گذشته، راهبرد زیست فناوری بیشتر به ایجاد و توسعه زیرساخت ها و تربیت نیروی انسانی معطوف بود، اما در امتداد تقویت اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان و کاهش وابستگی به نفت، تمرکز بر تجاری سازی و صادرات محصولات مبتنی بر دانش زیست فناوری تغییر پیدا کرد، به شکلی که برمبنای نقشه جامع علمی کشور و در افق چشم انداز سال ۱۴۰۴ ایران باید به سهم ۳ درصدی از بازار جهانی زیست فناوری برسد.
بر اساس اعلام معاونت علمی، دستیابی به این هدف به این معناست که درآمد کشور از محل توسعه این فناوری، معادل فروش نفت خواهد بود.
تعداد کل شرکت های دانش بنیان زیست فناوری تا اختتام تیرماه سال ۱۳۹۶ برابر با ۳۷۸ شرکت بوده است.

تعداد شرکت های دانش بنیان زیست فناوری در حوزه های مختلف ستاد توسعه زیست فناوری همین طور در سال ۱۳۹۴ با هدف ارتقای دانش و فناوری های زیستی به منظور کسب ثروت و رفاه عمومی، اولویت های زیست فناوری کشور حوزه سلامت عمومی را در چهار حوزه آنتی بادی های «مونوکلونال»، «میکروآران ای»، «ویروس های انکولیتیک» و «پروبیوتیک ها» تبیین کرد. پیگیری های صورت گرفته، منجر به تصویب این حوزه ها در شورای عالی فناوری های پیشرفته با عنوان طرح های ملی زیست فناوری شد.

دستاوردهای فناورانه ستاد توسعه زیست فناوری