گزیده اخبار اقتصادی چهارشنبه ارزانی ارز در راه است؟

خط رند ۹۱۲: بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار برای کنترل بازار و پیشگیری از نوسانات غیرمنطقی نرخ ارز که بسیاری آنرا ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان کمتر از قیمت فعلی می دانند، بازار متشکل ارزی را درنظر گرفته اند که با ساز و کار جدید نرخ ارز را تعیین می کند و از دو هفته دیگر کار خودرا آغاز می کند.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، بررسی خبرهای اقتصادی روز جاری حکایت از آن دارد که عموم خوانندگان اخباری در زمینه فعالیت بازار متشکل ارزی، میزان برداشت از ذخایر ارزی تأثیر کاهش سپرده قانونی بر تورم اقتصاد ایران، خروج برندهای لوازم خانگی کره ای، آزاد سازی صادرات تخم مرغ، قیمت بلیط قطار و نرخ ارز را مورد بررسی و پیگیری قرار داده اند.
نیمه دوم سال قبل بود که عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی از ایجاد بازار متشکل ارزی برای ساماندهی خرید و فروش ارز آگاهی داد که در هفته گذشته هیأت مدیره و مدیر عامل این بازار تشکیل شد و قرار بر آن است از دو هفته آینده این بازار کار خودرا آغاز کند. اساس کار این بازار بر پایه نظارت بانک مرکزی و فعالیت بانک و صرافی هایی که قوانین مرتبط بانک مرکزی را پذیرفته اند، است که بنظر می رسد با ایجاد این بازار دیگر دلالان نقشی در این بازار نداشته باشند.
این بازار در حالی کار خودرا آغاز می کند که خیلی از کارشناسان بر این باورند که قیمت منطقی ارز فاصله ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومانی با قیمت های فعلی دارد.
بنظر می رسد با شروع به کار بازار متشکل ارزی دیگر شاهد اعلام قیمت های غیر منطقی و نوسانات لحظه ای در بازار ارز نباشیم، برای اینکه قرار بر آن است تا قیمت در شرایطی تعیین شود که مشتری و خریدار به یک قیمت ثابت و به دور از حباب که توسط سیستم تعیین می شود برسند. همین طور این بازار شرایط را به شکلی تغییر می دهد که دیگر نوسان قیمتی در ساعات انتهای روز که هیچ گونه خرید و فروشی صورت نمی گیرد اعلام نشود.
میزان دست درازی به منابع ارزی در سال ۹۷
از زمان بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ و بررسی منابع جبران خسارت سیل پای صندوق ذخیره ارزی به میان آمد، که در ایام گذشته نسبت به میزان برداشت از این صندوق ارقام قابل توجهی اعلام شده است. بررسی ها نشان از آن دارد که در نه ماهه اول سال قبل از محل ذخایر ارزی حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیون دلار قراردادهای عاملیت پرداخت تسهیلات ارزی و همین طور تا ۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان قراردادهای ریالی برای تسهیلات منعقد شده است.
مواظب باشید، تورم زاست!!
با شروع سال ۹۸ و تعیین نام رونق تولید برای سال ۱۳۹۸ بانک ها مأموریت یافتند تا تسهیلات قابل توجهی در زمینه رونق تولید در دستور کار قرار دهند که روز گذشته وزیر اقتصاد و دارایی به بانک مرکزی پیشنهاد کرد تا نرخ متوسط سپرده قانونی ۴ درصد کاهش یافته و این منابع برای اعطای تسهیلات بیشتر در جهت رونق تولید به کار گرفته شود. که در این زمینه امیرحسین خالقی کارشناس اقتصادی معتقد می باشد اگر پیش شرط های رونق تولید به درستی زمینه سازی نشود تنها افزایش تسهیلات راهگشای رونق تولید نیست و احتمال داده می شود این مساله تورم را افزایش دهد.
کره ای ها در ایران می مانند
در ایام گذشته اخبار مرتبطی در زمینه خداحافظی برندهای آسیایی در بازارهای مختلف همچون تلفن همراه منتشر گردید که در جدیدترین اخبار بازار لوازم خانگی از این مساله بی نصیب نبوده و اعلام شده که برندهای مطرح کره ای که در تولید لوازم خانگی فعالیت دارد مقرر است با عنایت به کاهش تولید بازار ایران را ترک کنند. اما پیگیری ها نشان از آن دارد که دو شرکت بزرگ تولید لوازم خانگی کره ای به واسطه سرمایه گذاری قابل توجه در ایران این بازار را ترک نمی کند و قصدی برای ترک این بازار ندارد.
تصمیم تخم مرغی
از شروع سال قبل به دنبال نوسانات نرخ ارز و کاهش قدرت پول ملی قیمت انواع محصولات در اقتصاد ایران روند صعودی به خود گرفت که این رشد قیمت برای محصولات خوراکی همچون گوشت قرمز، مرغ، چای، رب، و حتی تخم مرغ بسیار قابل توجه بود و این رشد قیمت در بعضی از اقلام خوراکی همچنان ادامه دارد.
وزارت صنعت و معدن و تجارت در تصمیمات لحظه ای خود از سال قبل با رشد قیمت هر کدام از محصولات خوراکی دستور توقف صادرات آن محصول را اعلام نمود که البته این تصمیمات تنها به سال قبل ختم نمی گردد و حتی در ایام گذشته این که تصمیمات لحظه ای اتخاذ شد.
حدود سه ماه گذشته بود که با رشد قیمت تخم مرغ درهای صادراتی به روی این محصول بسته شد تا شاید از افزایش قیمت آن جلوگیری شود.
حال روز گذشته بار دیگر ممنوعیت صادرات تخم مرغ برداشته شده است. تجربه چنین تصمیماتی نشان از آن دارد که با بسته شدن درهای صادراتی قیمت محصولات اندکی کاسته می شود.
اما هر زمان که درهای صادراتی به روی محصولی باز می شود قیمت محصولات افزایش می یابد که به عقیده کارشناسان این تصمیمات کارایی ندارد و باید با تعرفه گذاری مناسب میزان عرضه و تقاضا در بازارهای صادراتی و داخلی را تنظیم کرد.
گرانی به بلیط قطار رسید
هر ساله با عنایت به افزایش هزینه های جاری قیمت بلیط انواع وسایل نقلیه تغییر می کند. اما امسال به واسطه رشد قابل توجه هزینه ها به نظر می رسد افزایش قیمت بلیط قطار بیشتر از گذشته باشد که در این رابطه محمد رجبی-مدیر عامل شرکت حمل و نقل ریلی رجا به ایسنا گفته قیمت بلیط های بین شهری و پرسرعت بطور میانگین ۲۵ درصد رشد خواهد داشت و این در شرایطی است که احتمال افزایش قیمت بلیط قطارهای حومه ای در حدود ۵۰ درصد است.
مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجا با اشاره به اینکه قیمت تمام شده بلیت قطارهای حومه ای ۳۸ هزار تومان است، اظهار داشت: این در شرایطی است که قیمت بلیت قطارهای حومه ای حدود سه هزار تومان است.
رجبی با اشاره به اینکه امسال افزایش ۴۰ درصدی دستمزد، هزینه های سنگینی را تحمیل خواهدنمود و ۲۴ درصد به صورت مستقیم قیمت بلیت را تحت تأثیر قرار می دهد، اشاره کرد: امسال افزایش هزینه های مربوط به قطعات و مواد مصرفی ۲۴۶ درصد رشد داشته و بطور مثال قیمت چرخ واگن مسافری دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود که قیمت آن به ۱۲ میلیون تومان رسیده است.
کاهش قیمت در معاملات ارزی
بر خلاف روز گذشته که قیمت خرید ارز در بانک ها به همراه ارز مسافرتی افزایش داشت برای امروز با کاهش روبه رو شده است. بانک ها امروز (چهارشنبه) هر دلار آمریکا را تا ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان خریداری کردند که نسبت به روز گذشته حدود ۲۴۰ تومان کاهش دارد. همین طور هر یورو تا ۱۵ هزار تومان از مشتریان در بانک ها خریداری می شود که در مقایسه با روز گذشته ۵۰ تومان کاهش قیمت دارد.
اما ارز مسافرتی که تا ۱۶ هزار و ۱۰۰ تومان در هر یورو برای روز گذشته فروش رفت و حتی قیمت آن از بازار آزاد هم بالاتر بود برای امروز با کاهش حدود ۲۰۰ تومانی به ۱۵ هزار و ۸۹۰ تومان رسیده است. هر مسافر می تواند برای کشورهای همسایه و مشترک المنافع تا ۵۰۰ دلار و سایر کشورها تا ۱۰۰۰ دلار دریافت کند.