تحریم های آمریکا، معرفی لپ تاپ هواوی را عقب انداخت

خط رند ۹۱۲: هواوی تأیید و اعلام نمود که معرفی لپ تاپ جدیدی که قرار بود در نمایشگاه شانگهای هفته جاری رونمایی شود، به دلیل تحریم های جدید ایالات متحده آمریکا به تعویق انداخته می شود.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، هواوی که در ماه های اخیر با محدودیت و تحریم های جدیدی از جانب واشنگتن روبرو شده است، برای تجارت با سایر شرکت های خارجی به ویژه آمریکایی با مشکلات گوناگونی روبرو شده است.
ریچارد یو، مدیر ارشد اجرایی شرکت چینی هواوی اخیرا در مصاحبه و گفتگویی با شبکه CNBC تأیید و اعلام نموده است که رونمایی و عرضه محصول جدیدش که یک دستگاه لپ تاپ مبتنی بر سیستم عامل ویندوز بود، به دلیل محدودیت های جدیدی که کاخ سفید وضع کرده و عدم دسترسی به محصولاتی همچون نرم افزارهای مایکروسافت و پردازنده های اینتل، به تعویق خواهد افتاد.
طبق گزارش وب سایت the verge، وی ضمن تأسف از وضعیت بوجود آمده و مشکلاتی که پیش روی هواوی قرار گرفته است، خاطرنشان کرده است که زمان مشخصی برای معرفی و عرضه این محصول جدید تعیین نکرده اما این شرکت چینی به شدت در تلاش است تا با دور زدن تحریم های آمریکا و مرتفع ساختن موانع موجود، هرچه سریع تر آنرا معرفی و روانه بازارهای جهانی کند.
کمتر از یک ماه پیش بود که دولت ترامپ لیست جدیدی از شرکت های ممنوعه برای تجارت و ایالات متحده را اعلام و منتشر نمود که در آن نام شرکت چینی هوآوی بعنوان بزرگ ترین توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و عرضه کننده گوشیهای هوشمند در جهان هم به چشم می خورد.
بدون شک محدودیت های جدیدی که آمریکا برای هواوی وضع و اعمال کرده است، تأثیرات منفی و تبعات گسترده ای را به دنبال خواهد داشت و این بدان معناست که دیگر قادر نخواهد بود هرگونه سرویس اختصاصی عرضه شده توسط گوگل را استفاده نماید و استفاده از سیستم عامل اندروید توسط هواوی تنها محدود به لایسنس های متن باز و AOSP خواهد بود. پس از آن شرکت های بزرگی همچون گوگل، مایکروسافت، کوالکام، اینتل، برودکام، پاناسونیک در کنار خیلی از اپراتورهای مخابراتی فعال در کشورهای جهان اعلام نمودند که به قطع همکاری با هواوی خواهند پرداخت تا شامل جریمه های سنگین واشنگتن نشوند.
مشکلات و کشمکش های دولت آمریکا با هواوی از جنجال برانگیزترین و خبرسازترین اتفاقات سال ۲۰۱۸ میلادی بود که به نظر می آید به این زودی تمام نخواهد شد. هواوی که بزرگترین تولیدکننده و توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین سازنده و عرضه کننده موبایل در جهان به حساب می آید، قبل از این هم در طول یک سال گذشته از جانب دولت ترامپ تحت فشارهای سیاسی و تجاری زیادی قرار گرفته بود و نگرانی های امنیتی خویش را به سایر کشورهای هم پیمان آمریکا نظیر استرالیا، نیوزلند، کانادا، ژاپن و بریتانیا منتقل کرده بود تا آنها هم به همکاری با این شرکت چینی خاتمه بخشند تا بدین ترتیب بتواند در ادامه جنگ تجاری با چین، ضربه مهلکی بر اقتصاد این کشور پهناور وارد کند و به عقیده خیلی از تحلیلگران، جلوی رشد سرسام آور و شکوفایی سریع اقتصادی غول های تکنولوژی چینی را بگیرد.
با اینکه دولت چین و شرکت هواوی همه این اتهامات و نگرانی های امنیتی را بارها رد و تکذیب کردند، به نظر می آید که نگرانی در مورد جاسوسی از اطلاعات کاربران در کشورهای مختلف ضد این اپراتورهای مخابراتی همچنان وجود دارد.
از طرفی دیگر، جنگ تجاری چین و آمریکا هم به نگرانی های امنیتی ضد هواوی در توسعه زیرساخت های مربوط به شبکه ۵G مزید بر علت شده و هم اکنون آتش اختلافات آنها را شعله ورتر از قبل کرده است.

منبع: