در حوزه بهداشت و سلامت؛ ۷ محصول استراتژیک و فناورانه رونمایی گردید

خط رند ۹۱۲: هفت محصول استراتژیک حوزه بهداشت و سلامت به مرحله رونمایی رسید.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در مراسم رونمایی از این ۷ محصول فناورانه بیان کرد: امروز شاهد رونمایی بخش کوچکی از همکاریهای معاونت علمی و وزارت بهداشت هستیم که با نمایش این محصولات ارائه شد. معاونت علمی به صورت جدی در حوزه بهداشت، تجهیزات بهداشتی و دارو مشغول فعالیت است. به شکلی که سال قبل بیشترین اعتبارات را به توسعه فناوری های این حوزه تعلق دادیم.
وی اضافه کرد: همین طور رقم قابل توجهی با بستن قرار داد برای تولید محصولات دارویی و داروهای جدید در حوزه بیوتکنولوژی و شیمیایی اختصاص یافت.
ستاری افزود: شرکت های دانش بنیان که خیلی از آنها نوپا هستند با فعالیت خود آینده این حوزه را تضمین می کنند تا با ورود محصولات فناورانه آنها به جامعه زندگی تک تک افراد بهبود و ارتقا یابد. همین طور اشتغالزایی که به واسطه فعالیت این شرکت ها ایجاد می شود قابل توجه است.
محصولات رونمایی شده به شرح زیر است؛
دستگاه رادیولوژی دیجیتال، دستگاه اتوکلاو سریع رومیزی، دستگاه لامپ نوری مرئی میکروب کشی، دستگاه فشار هوایی مثبت ۲ سطح بای پپ، پست تولید هیدروکسی آپاتید کربناته نانو ساختار، ماده اولیه دارویی سیتاگلیپتین و هلیوم مایع محصولاتی هستند که در این مراسم رونمایی شدند.
با تولید این محصولات تلاش پژوهشگران و فناوران ایرانی به بار نشست و این محصولات پیشرفته ایران ساخت در حوزه بهداشت سلامت بعد از تولید وارد بازار شده اند.
این ۷ محصول شامل هلیوم مایع دستگاه MRI، پنل روشنایی و ضد عفونی کننده ایمن برای انسان، اکسیژن ساز بای پپ، رادیولوژی دیجیتال، نانوهیدروکسی آپاتیت کربناته نانو ساختار، دستگاه اتوکلاو FLASH۲۲ و ماده موثره داروی سیتاگلیپتین است.
هلیوم مایع دستگاه MRI که نقش خنک کننده این دستگاه را ایفا می کند برای نخستین بار در ایران توسط گروه صنعتی شهید عارفی سازمان توسعه منابع انرژی توان ایران تولید شده و با تولید آن، ایران چهارمین کشور تولید کننده این مایع در دنیا بشمار می رود.
پنل روشنایی و ضد عفونی کننده ایمن برای انسان مدل ناهید دارای گواهینامه ثبت اختراع است و کاربردهایی مانند روشنایی محیط کار و بیمارستان، ضد عفونی کننده سطوح و هوا و ایمنی برای چشم و پوستنوزادان، اطفال و بزرگسالان دارد. این محصول توسط شرکت دانش بنیان صمصام شید تولید شده است.
اکسیژن ساز بای پپ یکی از محصولات شرکت دانش بنیان زیست تجهیز دانش پویا است که کم مصرف ترین و کم جا ترین اکسیژن ساز ۵ لیتر در دقیقه ایرانی موجود در بازار است که ۲۹۰ وات برق مصرف می کند.
دستگاه رادیولوژی دیجیتال بعنوان نخستین دستگاه تولید مستقل شده ایرانی توسط شرکت دانش بنیان شیماپرتو ساخته شده که در داخل کشور طراحی و تولید شده و به جز ۳ قطعه، تمام قطعات آن ایرانی است این محصول علاوه بر ستاندن استاتداردهای ملی و بین المللی، تا چند ماه آینده گواهینامه CEاروپا را ستاندن می کند. ظرفیت تولید این محصول، ۱۵۰ دستگاه در سال است و قیمت آن نسبت به مشابه خارجی ۳۰ درصد کمتر است.
دستگاه اتوکلاو FLASH۲۲ محصول شرکت دانش بنیان ایفا فراز آوینا است که دارای صفحه نمایش لمسی، سیکل فوق سریع در ۶ دقیقه، سیستمPLC و مانیتورینگ جهت کنترل دما و فشار به صورت اتوماتیک است و قابلیت اتصال USB جهت ذخیره سازی اطلاعات، قابلیت جابجایی آسان و مصرف برق فوق العاده کم را دارد.
نانوهیدروکسی آپاتیت کربناته نانوساختار توسط شرکت دانش بنیان پردیس پژوهش فناوران یزد (آپاتک) است که به سبب سازگاری زیستی، زیست فعالی و قابلیت اطمینان کاربردی در بدن، به شکل گسترده برای کاربردهای پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و آرایشی بهداشتی استفاده می شود.
ماده موثره داروی ضد دیابت سیتاگلیپتین که تا قبل از این به کشور وارد می شد، بدون انتقال فنی و به صورت بومی توسط شرکت دانش بنیان حکیم پروسه شیمی ساخته شده است و ظرفیت تولید آن ۳ تن در سال و پاسخگوی نیاز کشور و ۷ شرکت تولید کننده این دارو است.
با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و وزیر بهداشت؛ هفت محصول استراتژیک حوزه بهداشت و سلامت با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران رونمایی گردید.

منبع: