در گفت وگو خط رند ۹۱۲ با یک استاد دانشگاه بررسی شد چگونه از هک شدن دستگاه های اندرویدی جلوگیری کنیم؟

به گزارش خط رند ۹۱۲ اندروید نسبت به بقیه سیستم های عامل تلفن همراه کاربردهای بسیاری دارد؛ مخصوصاً میان کاربران ایرانی. در عین حال یکی از صدمه پذیرترین سیستم عاملها هم هست و هکرها به راحتی می توانند آنرا هدف قرار دهند. بنابراین خیلی از کاربران نگران هک شدن دستگاه های اندرویدی و از دست دادن اطلاعات مهم شان هستند.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، به قول کارشناسان، اولین و مهم ترین گام برای پیش گیری از هک شدن دستگاه اندرویدی، به روزرسانی سیستم عامل است. کاربران حتما مداوم سیستم عامل خویش را چک کنند و مطمئن باشند از آخرین نسخه آن استفاده می کنند؛ چونکه در هر به روزرسانی معمولاً باگ های امنیتی یا مشکلات امنیتی برطرف می شود و سیستم امن تر می شود.
مورد مهم دیگر این است که اپلیکیشن ها از فروشگاه های معتبر و رسمی دریافت شوند؛ این مورد مهم می باشد چون می تواند جلوی آغاز هک شدن را بگیرد. برخی تحلیلگران گوگل پلی استور را بهترین و معتبرترین منبع دانسته و سفارش می کنند حتما از آن استفاده شود؛ با استفاده از منابع غیر معتبر، اپلیکیشن های آلوده به بدافزارها روی سیستم ها نصب و راه نفوذ هکرها آماده می شود.
کارشناسان امنیتی همینطور به کاربران سفارش می کنند که به هیچ عنوان اپلیکیشن از فروشگاه های غیر معتبر دریافت نکنند و هیچگاه از فایل های نصب اپلیکیشن ها که در تلگرام و شبکه های مجازی دست به دست می شود، استفاده نکنند. آنها می توانند آلوده و خطرناک باشند و امنیت را به خطر بیندازند.
درباره پیش گیری از هک شدن دستگاه های اندرویدی، علی اصغر زارعی، مدرس دانشگاه در گفتگو با ایسنا به کاربران سفارش می کندکه از نصب اپلیکیشن های مشکوک اکیداً اجتناب کنند و به هیچ عنوان اپلیکیشن های مشکوک و عجیب را روی دستگاه تان نصب نکنید. نصب اپ های مخرب به آسانی می توانند به جاسوسی هکرها و اصطلاحاً هک شدن گوشی منجر شوند.
او می گوید برای اپلیکیشن ها رمز ورود تعریف کنید؛ چونکه رمز گذاری و تعریف رمز ورود اپلیکیشن ها کار هکرها را سخت می کند، با این کار یک لایه امنیتی روی اپلیکیشن هایتان قرار می دهید و هکرها برای دسترسی به محتوای این اپ ها باید رمز عبورشان را بشکنند؛ درحقیقت هر چه لایه امنیتی سیستم شما بیش تر باشد، امکان دسترسی هکرها به سیستم و اطلاعات شما سخت تر می شود.
این مدیر سیستم های اطلاعاتی تاکید دارد که این روزها خیلی از مکان های عمومی مانند رستوران ها، کافه ها و مراکز خرید و غیره دارای اینترنت وای فای عمومی هستند. شما به آسانی و گاهی بدون احتیاج به رمز عبور می توانید به اینترنت آنها متصل شوید اما نباید از خطرات احتمالی استفاده از وای فای عمومی غافل شوید چونکه هنگام استفاده از این نوع اینترنت هکرها می توانند به راحتی به سیستم شما نفوذ کنند و اطلاعات شخصی شما را به سرقت ببرند.
به قول این کارشناس کاربران نباید رمز عبورهای حساب ها را در سیستم عامل خود ذخیره کنند؛ در حقیقت از Log in خودکار اکیداً استفاده نکنند چونکه در مرورگرها قابلیت هایی برای راحتی کاربرها طراحی شده که در خیلی از مواقع آنها را به خطر می اندازد، قابلیت هایی مثل ذخیره پسورد یا لاگین خودکار، اگر از این خصوصیت ها استفاده می نمایند، پسوردها و رمز عبور به صورت خودکار در مرورگر ذخیره می شود و هر بار به سایت مورد نظر رجوع کنند، Log in خودکار توسط مرورگر صورت می گیرد؛ در این صورت امکان دسترسی هکرها به اطلاعات حساب بیشتر می شود؛ پس برای جلوگیری از این مسئله و همین طور سخت تر کردن کار هکرها، از قابلیت Log in خودکار استفاده نکنند.
زارعی اشاره کرد: روت کردن سیستم های اندرویدی، آنها را بیشتر از بیش نا امن و صدمه پذیر می کند چونکه محدودیت های امنیتی که اندروید در نظر گرفته را از بین می برد، در این شرایط کرم های امنیتی، ویروس ها، نرم افزارهای سرقت اطلاعات، تروجان ها، راحت تر می توانند به اندروید حمله کنند.
به اعتقاد این کارشناس، دسترسی اپلیکیشن ها به سیستم کاربر باید محدود شود؛ اساسا برای همه پیش آمده که یک اپلیکیشن بعد از دانلود و نخستین اجرایش از کاربر اجازه می خواهد به قسمت های مختلف دستگاه دسترسی داشته باشد؛ اما برای حفظ امنیت سیستم باید فقط اجازه دسترسی به بخش هایی را داد که به عملکرد اپلیکیشن مرتبط می باشد.
وی اشاره کرد: روشن بودن بلوتوث دستگاه و وصل شدن آن از این طریق به دستگاه های دیگر می تواند ریسک هک شدن دستگاه را تا حدی افزایش دهد، ازاین رو سفارش می شود تا حد امکان بلوتوث دستگاه را خاموش کنید یا تنظیماتش را طوری اعمال کنید که قادر به اتصال خودکار به دستگاه دیگر نباشد.
او اشاره کرد: یکی از نشانه های هک شدن سیستم، مصرف بالای اینترنت است. اپ های مخرب که می توانند دستگاه را هک کنند، مصرف اینترنت زیادی دارند چون در پس زمینه دستگاه مدام در حال رد و بدل کردن اطلاعات هستند؛ درنتیجه بخش زیادی از مصرف اینترنت را به خودشان اختصاص می دهند، پس در این شرایط حتما مصرف اینترنت تک تک اپلیکیشن ها باید کنترل شود چونکه اپ پرمصرف می تواند یک بدافزار باشد. رعایت این نکات بسیار مهم می تواند تا حد زیادی مانع از هک شدن دستگاه اندرویدی شما و دسترسی هکرها به اطلاعات شود.