مقایسه درآمد فروشگاه های آنلاین از دانلود بازی های موبایلی

خط رند ۹۱۲: دو فروشگاه آنلاین گوگل پلی استور و اپ استور اپل که بزرگترین پلتفرم های دانلود اپلیکیشن های موبایلی بازی به شمار می روند، درآمدهای متفاوتی از ارائه برنامه های مشابه دارند.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، اپلیکیشن های بازی و گیمینگ که در سال های اخیر از استقبال و محبوبیت بی سابقه ای برخوردار شده است، بگفته کارشناسان فعال در مؤسسه تحقیقاتی و آماری حسگر تاور (Sensor Tower) در پلتفرم سیستم عامل موبایلی آی اواس با اقبال عمومی بیشتری روبه رو شده است به شکلی که شرکت های توسعه دهنده مختلفی در این زمینه فعالیت نموده و اهتمام دارند با توسعه، طراحی و ارائه اپلیکیشن های بازی با کیفیت و جذابیت بالا نظر و توجه خیل عظیمی از کاربران و علاقمندان به صنعت گیمینگ را به سمت و سوی خود جلب کنند.
طبق وب سایت gsmarena، با عنایت به افزایش محبوبیت و استقبال کاربران از اپلیکیشن های گیمینگ و بازی های موبایلی موجود در پلت فرم فروشگاه های آنلاین و اینترنتی برای دانلود و استفاده، دو فروشگاه گوگل پلی استور و اپ استور اپل در سال های اخیر با قرار دادن تعداد کثیری از برنامه های مربوط به بخش سرگرمی و اپلیکیشن های بازی و گیمینگ، نظر خیل عظیمی از کاربران و علاقمندان به این صنعت پرطرفدار را به سمت و سوی خود جلب کرده اند به شکلی که بخش عظیمی از درآمد و سودآوری آنها به ارائه بازی های موبایلی متعلق می باشد.
برمبنای نمودار زیر، به وضوح می توان دریافت که کسب و کار فروشگاه اپ استور اپل نسبت به گوگل پلی استور بسیار موفقیت آمیزتر و بالاتر بوده است به شکلی که اپ استور در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، ۱۷.۶ میلیارد دلار از فروش و دانلود اپلیکیشن های بازی در این پلت فرم کسب کرده است این در حالیست که گوگل پلی استور در همین بازه زمانی توانسته است تنها درآمدی معادل ۱۲ میلیارد دلار را برای خود به دست بیاورد.
درآمد اپ استور در نیمه نخست سال قبل میلادی از فروش و دانلود بازی های موبایلی، ۱۶.۳ میلیارد دلار بوده در صورتیکه پلی استور توانسته تنها ۱۰.۳ میلیارد دلار از فروش و دانلود اپلیکیشن های گیمینگ در پلت فرم خود کسب کند.

بر طبق این نمودار، میزان رشد درآمدهای این دو فروشگاه آنلاین گوگل پلی استور و اپ استور اپل از فروش و دانلود اپلیکیشن های موبایلی بازی و گیمینگ به ترتیب ۱۶.۸ درصد و ۷.۸ درصد در مدت مشابه دو سال متوالی بوده است و بدین ترتیب می توان نتیجه گرفت گوگل توانسته است در افزایش درآمدهایش در این بخش به موفقیت و رشد بیشتر و قابل توجهی نسبت به بزرگترین رقیب خود، اپ استور اپل، برسد.
گزارش های پیشین نیز همواره نشان می داد که اپ استور به لطف ارائه اپلیکیشن های مربوط به بخش بازی و سرگرمی، همواره خیل عظیمی از کاربران را به سمت و سوی خود جذب کرده و در خیلی از موارد، برای دانلود و نصب اپلیکیشن های مذکور و پرطرفدار، از آنها پول دریافت می کند. به عبارتی دیگر، تعداد برنامه های پولی اپ استور به میزان قابل توجهی از گوگل پلی استور بیشتر است و همین مساله نیز همواره باعث شده است اپ استور درآمدزایی و سودآوری بسیار بیشتری نسبت به رقیب دیرینه خود گوگل، برای اپل به ارمغان بیاورد.

منبع: