ستاری در روسیه خبر داد؛ مردم روسیه و ترکیه با داروهای بیوتکنولوژی ایرانی درمان می شوند

به گزارش خط رند ۹۱۲ معاون علمی و فناوری با اشاره به همکاری فناورانه ایران و روسیه اظهار داشت: امروز مردم روسیه، ترکیه و سایر کشورهای منطقه با داروهای بیوتکنولوژی ایرانی ضد سرطان و ضد بیماری های التهابی درمان می شوند.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری در نمایشگاه اینوپروم روسیه، روسیه را بعنوان یک قطب قدرتمند سیاسی و اقتصادی در همسایگی ایران نامید که طی دهه گذشته بعنوان یک کشور دوست، فرصت های بی بدیلی برای توسعه مناسبات اقتصادی و سیاسی در اختیار کشورمان قرار داده و ایران نیز تلاش نموده است با تاکید بر حسن روابط، فرصت های همکاری متقابلی را در اختیار روسیه قرار دهد.
اراده دو کشور برای همکاری بیشتر
وی به تغییرات و پیشرفت های چشم گیر در عرصه های مختلف جهان اشاره نمود و اضافه کرد: پیشرفتهای تکنولوژیک سایر کشورها، ظهور امراض جدید، مشکلات زیست محیطی منطقه ای و بین المللی، لزوم نوآوری در علوم فضایی، لزوم توجه به بهینه سازی مصرف انرژی، نیاز به کاربردی سازی علوم شناختی و لزوم افزایش بهره وری و رقابت پذیری اقتصادی، اراده دو کشور برای همکاری بیشتر در حوزه فناوری های جدید را تقویت کرده است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان ایران افزود: از ین جهت، همکاری در حوزه فناوری و نوآوری بین ایران و روسیه بوسیله ساختاری ویژه، طی سالهای اخیر دنبال شده که بیان کننده اهمیت تعاملات فناورانه و اصرار به تحکیم و تقویت سطح روابط دوجانبه در این بخش بوده است. به این امید که دانش و تکنولوژی های جدید نظیر نانو فناوری، بیوتکنولوژی، علوم هوا و فضا، علوم شناختی و انرژی های نوین در سایه همکاریهای دانشگاهی بتواند سرعت توسعه و پیشرفت را برای رقم زدن آینده ای بهتر در این منطقه جغرافیایی مهیا کند.
فرصتی خوب برای روس ها با حضور ۷۰ شرکت دانش بنیان ایرانی
ستاری حضور ۷۰ شرکت دانش بنیان ایرانی در نمایشگاه اینوپروم را فرصت بسیار خوبی برای دیدار بین این شرکت ها و صنایع روسیه دانست که باهدف یافتن چاره هایی برای همکاریهای تجاری و فناوری صورت می گیرد و افزود: این رویداد بعنوان مهم ترین نمایشگاه دستاوردهای صنعتی و فناوری روسیه، محل مناسبی برای شناسایی فناوری های جدیدی است که در روسیه به وجود آمده اند و شرکت های ایرانی می توانند از این فرصت نیز برای توسعه تجارت و شناسایی شریک تجاری استفاده کنند.
وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران در سالهای گذشته در اینوپروم پاویون داشته و شرکت های ایرانی از این فرصت برای نمایش دستاوردهای فناوری جمهوری اسلامی ایران بهره برده اند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در بخش دیگری از این سخنرانی با اشاره به فعالیت بیشتر از ۴۴۰۰ شرکت دانش بنیان در ایران، ابراز کرد: این شرکت ها تکنولوژیهایی را به شما عرضه می کنند که علاوه بر وجود بازار داخلی برای آنها، در صورت سرمایه گذاری مشترک برای تولید انبوه، فرصت تصاحب بازارهای بین المللی برای آنها وجود دارد.
فعالیت برترین استارت اپ های منطقه در ایران
ستاری افزود: امروز در ایران بزرگ ترین شبکه اینترنتی تجارت الکترونیک در سطح خاورمیانه فعالیت دارد که بیشتر از ۹۰ درصد سهم بازار خرده فروشی آنلاین را در اختیار دارد. بیشتر از هزار تأمین کننده کالا و ۱۱ هزار فروشنده، فروشی بیشتر از میلیون ها دلار در روز را رقم زده اند. این وبسایت جزو ۲۰۰ وب سایت پربازدید دنیاست. تصور کنید چه فرصت ویژه ای در اختیار تولیدکنندگان روس برای ورود به این بازارِ بزرگِ عرضه محصولات بوسیله پایگاه اینترنتی وجود دارد.
وی به حضور و فعالیت چشم گیر وبسایت ها و استارت اپ های ایرانی در حوزه فرهنگ و هنر پرداخت و اظهار داشت: فناوری، برای توسعه روابط فرهنگی امروز ارمغان ویژه ای برای ما دارد. بدین سبب شرکت های روسی می توانند برای تبلیغات و معرفی شرکت ها و محصولات تجاری و فرهنگی خود از این بسترهای اینترنتی که بعضی از آنها جزء ۱۰۰ وب سایت پربازدید دنیاست، به خوبی استفاده کنند.
پیشرفت های چشم گیر ایرانی ها در عرصه دارو
رئیس بنیاد ملی نخبگان ایران به پیشرفت های چشم گیر شرکت های دانش بنیان ایران در عرصه دارو اشاره نمود و اظهار داشت: امروز مردم روسیه، ترکیه و سایر کشورهای منطقه با داروهای بیوتکنولوژی ایرانی ضد سرطان و ضد بیماری های التهابی درمان می شوند. دستاوردهای یک شرکت ایرانی که ۴ بیماری لاعلاج را بوسیله سلول های بنیادی درمان می کند، در غرب آسیا بی نظیر است و شرکت مشابهی در این زمینه در سطح منطقه وجود ندارد.
وی اضافه کرد: فناوری تولید تجهیزات پیشرفته ای نظیر ربات های جراح، شتاب دهنده های خطی، دستگاه های دوزیمتری، سیستم های رادیوفرکوئنسی و سیکلوترون های تشخیصی توسط شرکتهای دانش بنیان در ایران توسعه یافته اند و در خدمت بخش سلامت کشور هستند.
ستاری به فعالیت های بعضی از شرکت ها در ایران پرداخت که در حوزه داروهای گیاهی، محصولی برای درمان قطعی برای سردردهای مزمن میگرنی را عرضه نموده یا شرکت دیگری از کشورمان توانسته است با ارائه پمادهای گیاهی خود از قطع پای بیماران دیابتی، عفونت زخم بستر و سوختگی جلوگیری به عمل می آورد.
صادرات چندمیلیون دلاری داروهای ایرانی
ستاری اظهار نمود: بیشتر از ۲۶۰ شرکت دانش بنیان در حوزه تحقیقات و تولید داروهای نوین و حدود ۲۰۰ شرکت دانش بنیان در بخش تجهیزات پزشکی در ایران فعالیت های نوآورانه و تحقیقاتی دارند که بعضی از آنها بعنوان قلب تولید فناوری داروهای کم حجم باارزش بالا، درآمد چند میلیون دلاری ناشی از صادرات فناوری به سایر کشورها دارند.
وی با تاکید بر این نکته که جمهوری اسلامی ایران، با تاکید بر توانایی های خود، در حال کوشش برای ایجاد روابط و همکاریهای سازنده و پویا در سطح جهانی است، ابراز کرد: حضور من در اینجا بعنوان معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اسلامی ایران همراه با ۷۰ شرکت فناور در زمینه های مختلف مانند بهداشت، فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ خدمات مهندسی؛ الکترونیک؛ مواد شیمیایی، … اهمیت این سفر و انگیزه ما را نشان داده است.
معاون علمی و فناوری ابراز امیدواری کرد که این حضور، تبدیل به نقطه عطفی در همکاریهای اقتصادی دوجانبه شود و در این راستا دولت جمهوری اسلامی ایران بطور کامل از برنامه های مشترک بین شرکت های دو کشور برای توسعه تکنولوژی و بازار پشتیبانی می کند.