نتایج نظرسنجی های ایسپا نشان داد واتس اپ از تلگرام پیشی گرفت، میزان حضور ایرانیان در شبکه های اجتماعی مجازی

به گزارش خط رند ۹۱۲ نتایج نظرسنجی اخیر ایسپا گویای آن می باشد که ۷۰ درصد مردم ایران، حداقل از یکی از شبکه های اجتماعی مجازی استفاده می نمایند.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، نتایج نظرسنجی ملی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران( ایسپا) که در ایام ۱۷ و ۱۸ تیرماه ۹۸ به صورت تلفنی و با جامعه آماری شهروندان کل کشور( شامل شهر و روستا) انجام شده است نشان داده است که ۷۰ درصد مردم ایران، حداقل از یکی از شبکه های اجتماعی مجازی استفاده می نمایند.
در یکی دیگر از نتایج نظرسنجی ملی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران ( ایسپا ) که روزهای ۱۷ و ۱۸ تیر ۹۸ انجام شد از پاسخگویان پرسیده شد: « شما هم اکنون از کدام یک از شبکه های اجتماعی استفاده می کنید؟»
براساس نتایج این نظرسنجی، ۴۲.۸ درصد شرکت کنندگان از واتس اپ، ۴۲.۴ درصد از تلگرام، ۳۹.۵ درصد از اینستاگرام، ۲.۸ درصد از سروش، ۲.۳ درصد از فیس بوک، ۱.۹ درصد از توییتر، ۰.۸ درصد از لاین، ۰.۷ درصد از بله، ۰.۶ درصد از آی گپ، ۰.۵ درصد از گپ، ۰.۲ درصد از بیسفون و ۰.۱ درصد از ساینا استفاده می نمایند. هم چنین ۳۰.۴ درصد شرکت کنندگان گفته اند که از هیچ کدام از شبکه های اجتماعی مجازی استفاده نمی کنند.
لازم به ذکر است که پاسخگو می توانسته چند گزینه برای پاسخ، انتخاب نماید.
درصد استفاده از تلگرام و واتساپ بر اساس نظرسنجی اسفندماه ایسپا در سال ۱۳۹۷ با جامعه آماری شهروندان کل کشور، به ترتیب ۵۵.۹ و ۲۵.۱ درصد بوده است.
در رابطه با همین موضوع، یکی دیگر از نظرسنجی های ایسپا که در اسفند ۹۷ انجام شد، نشان داد که ۷۱ درصد جوانان ۱۸ تا ۲۹ ساله از تلگرام و ۴۹ درصد این جوانان از اینستاگرام استفاده می نمایند.
یکی دیگر از نظرسنجی های ایسپا که در اسفند ۹۷ انجام شده مبین این است که در سال ۹۷، ۵۴ درصد مردان از تلگرام، ۲۸ درصد از اینستاگرام، ۲۴ درصد از واتس اپ و ۳ درصد هم از پیام رسان سروش استفاده می کردند.
هم چنین، دیگر نظرسنجی ایسپا که در اسفند سال ۹۷ انجام شده مبین این است که ۵۸ درصد زنان از تلگرام، ۳۱ درصد آنها از اینستاگرام، ۲۷ درصد از واتس اپ و هم چنین ۲ درصد از پیام رسان سروش استفاده می کردند.
علاوه بر آن، یکی از نظرسنجی های ایسپا که مهرماه ۹۷ انجام شده نشان داده است که با وجود فیلترینگ، هم چنان بیشتر از ۴۷ درصد کاربران از تلگرام استفاده می نمایند. همینطور نتایج نظرسنجی نشان داده است استفاده از واتس آپ پس از فیلتر تلگرام افزایش یافته است.