در گفت وگو با خط رند ۹۱۲ اعلام شد درخشش یکی از بازی های ایرانی در انجمن های بازی سازی بین المللی

به گزارش خط رند ۹۱۲ مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی قزوین با اشاره به اینکه یکی از بازی های تولید شده در استودیوی بازی این مرکز موفق به کسب مقام در انجمن های بازی سازی بین المللی شده است، اظهار داشت: شرکت بازی سازی مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی قزوین حدود هر ۶ ماه یک بازی جدید تولید می کند و جزو ۵ شرکت برتر تولیدکننده بازی در کشور است.
سید حبیب الله رحمتی در گفتگو با ایسنا با اشاره به آغاز به کار مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در سال ۹۰ و استقرار ۷۰ واحد فناور در آن، توضیح داد: از این تعداد ۱۷ شرکت تأییدیه دانش بنیان خویش را دریافت کرده و در حال فروش محصولات هستند.
وی درباره زمینه فعالیت واحدهای فناور این مرکز اظهار نمود: با عنایت به مطرح بودن دانشگاه آزاد قزوین در زمینه های رباتیک و آی تی، مبنای فعالیت خیلی از واحدها رباتیک و آی تی است، اما تنها به این دو حوزه محدود نمی شود؛ بلکه صنایع غذایی، عمرانی و حوزه بازی (Gaming) هم از اهم حوزه های فعالیت ما هستند.
مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی قزوین با اشاره به اینکه یکی از شرکت های این مرکز به صنعت هوایی وارد شده و در این عرصه سخت افزار و نرم افزار تولید کرده است، توضیح داد: این شرکت هم سخت افزارهایی مانند دستگاه های دریافت اتوماتیک کارت پرواز، به همراه شماره و مکان صندلی و هم نرم افزارهایی به منظور قیمت گذاری بلیط هواپیما را تولید می کند و توسعه می دهد. این دستگاه در حال نصب در فرودگاه ها برای اغلب شرکت های هواپیمایی است.
وی اضافه کرد: این شرکت حدوداً ۵۰ نیروی کاری رسمی دارد و مدیر عامل آن پارسال بعنوان کارآفرین برتر شناخته شده است.
عضو هیات علمی دانشکده صنایع دانشگاه آزاد قزوین سپس به برخی دیگر از حوزه های فعالیت شرکت ها در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی قزوین اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از شرکت های دانش بنیان مرکز در تولید موتورها و خودرو های الکتریکی فعالیت می کند و هم اکنون در مرحله دریافت پلاک برای خودرو است.
رحمتی با اشاره به فعالیت یکی از شرکت ها در حوزه ربات های صنایع غذایی، تصریح کرد: محصول این شرکت را شرکت های بزرگ حوزه صنایع شوینده و غذایی داخلی، خریداری و در خط تولید خود نصب کرده اند.
وی اظهار نمود: دو شرکت هم بر روی حل مشکل رصدخانه شهرک های صنعتی تمرکز کرده اند و قرارداد ۵۰۰ میلیون تومانی در این عرصه بستند.
مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: یکی از شرکت ها با عنایت به وجود تاکستان های شهر قزوین، گسترش صنعت کشمش قزوین را هدف قرار داده و با همکاری اُرگان ها همچون سازمان صنعت، معدن و تجارت قراردادی به ارزش ۳۷۵ میلیون تومان در جهت گسترش صنعت کشمش منعقد کرده اند.
رحمتی اظهار نمود: در حوزه غذاهای دام و طیور و صنایع غذایی هم تعدادی شرکت داریم که به مرحله صادرات محصول به خارج از کشور، همچون کشورهای عراق و افغانستان رسیده اند.
تولید بازی جدید در هر ۶ ماه در استودیوی بازی مرکز رشد
وی سپس به فعالیت یک استودیوی بازی در این مرکز اشاره نمود و اظهار داشت: این استودیو علاوه بر تولید بازی های پرطرفدار، یک بازی در حوزه چیدمان کلمات و تقویت زبان فارسی تولید کرده که تقریباً هر هفته مقام هایی را در فروشگاه نرم افزار اندروید و بسترهای رقابتی مشابه، از نظر تعداد دانلود و نصب، کسب می کند.
عضو هیات علمی دانشکده صنایع دانشگاه آزاد قزوین افزود: گردش مالی بازی سازی این شرکت، در هفته چند ده میلیون تومان است که اسپانسرهای خوبی در این عرصه پیدا کرده است.
رحمتی اظهار داشت: بازی های حوزه کلمات در انگلیسی زیاد داریم، در حالیکه در فارسی این طور نیست و این بازی ضمن پیشتازی در این عرصه، معماهایی با کلمات فارسی مطرح می کند و مخاطب آن لزوماً کودک و نوجوان نیست.
وی با اشاره به اینکه بازی مطرح شده در یکی از انجمن های بازی سازی بین المللی مقام آورده و افغان ها و تاجیک ها هم این بازی را دانلود می کنند، اظهار داشت: شرکت بازی سازی مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی قزوین حدود هر ۶ ماه یک بازی جدید تولید می کند و جزو ۵ شرکت برتر تولیدکننده بازی در کشور است.
رحمتی در انتها اضافه کرد: در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برای حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال بوجود آمده است.